Zobacz całą galerię


Goście z Ukrainy w Łęgach

19 czerwca 2017 - Justyna Tracichleb

Jak działa lokalna grupa działania i regionalne partnerstwo, jak wdrażać programy inicjujące lokalną aktywność, jak pobudzać do działania – te pytania stanowiły główną oś wizyty delegacji Stowarzyszenia Regionalnego „Gościniec” (Гостинець)z Nowojaworowska.

Dla naszych ukraińskich gości przygotowaliśmy urozmaicony i intensywny program. Było bardzo merytorycznie, aktywnie i turystycznie. Rozpoczęliśmy od spotkania z przedstawicielami zarządu i rady LGD i spotkania dot. genezy tworzenia LGD i budowania współpracy pomiędzy samorządami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi na naszym terenie. W Środzie Śląskiej wspólnie z PSB Profi Składbud, Rȍben Polska Sp. z o.o. i Gminą Środa Śląska przedstawialiśmy programy grantowe – od „Działaj lokalnie” przez „ Mała Architektura Duża Sprawa” i ”Aktywni Ziemi Średzkiej” aż po „Zakupowo”. Była też możliwość zobaczenia efektów programów w postaci pięknej wiaty wiejskiej we wsi Słup, a także ścieżki przyrodniczej w Brodnie, która bardzo się naszym gościom podobała. Nie obyło się bez wizyty w lubiąskim klasztorze i spływu kajakowego Odrą zorganizowanego przez Ośrodek Szkoleniowy OSP w Lubiążu.

dsc_00695__Copy_

Kolejny dzień to wizyta w dwóch aktywnych wsiach, w których funkcjonują ekomuzea. W Godzięcinie Sołtys Dorota Kobylarz przedstawiła działalność lokalnego stowarzyszenia i opowiedziała o programach, z jakich wieś mogła do tej pory skorzystać i pozyskać środki na realizację swoich pomysłów, a pan Henryk Kamaszuk oprowadził po Ekomuzeum Ścieżka Pszczelarska. Dziewin, do którego goście dotarli Łęgową Damą, to z kolei prezentacje Burmistrza Ścinawy Krystiana Kosztyły o m.in. ośrodku edukacji ekologicznej i ścinawskiej strategii rozwoju oraz Wandy Hańskiej ze Stowarzyszenia Jezierzyca o aktywności seniorów na wsi. Łęgowe rękodzieło reprezentowała pięknie Katarzyna Bobra, a o edukacji regionalnej opowiadała Ewa Smutyło z Fundacji EduSilesia. Dziewińskie Ekomuzeum „Osada Rybacka” zaprezentowała Joasia Mostowska, która przeprowadziła dla naszych gości mini warsztaty przyrodnicze.

Mamy nadzieję, że wizyta w Polsce zainspiruje do przeszczepiania na Ukrainie najlepszych plskich doświadczeń. Wiemy, że nasi partnerzy wyjechali od nas z głowami pełnych pomysłów..

Wizyta została zorganizowana w ramach projektu pt „Partnerstwo trójsektorowe fundamentem demokracji i rozwoju” w ramach projektu Global Challenges Local Solutions, współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, zgodnie z umową dotacji zawartą pomiędzy Fundacją Edukacja dla Demokracji oraz Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Fotorelacja z wizyty na naszym profilu FB.  

PnWtŚrCzPtSo
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica