Zobacz całą galerię


Inkubator kuchenny szansą rozwoju KŁO

11 lipca 2017 - Justyna Tracichleb

Pod koniec czerwca 2017 roku odbyła się wizyta seminaryjna w Zakrzowie niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej. W wizycie brała udział 9 osobowa delegacja z Krainy Łęgów Odrzańskich, aby poznać motywy i cele działania aktywistów w Zakrzowie. Na bazie budynku starej szkoły LGD Gościniec 4 Żywiołów stworzył piękny budynek o wielu funkcjonalnościach.

Głównie jest to inkubator kuchenny, w którym lokalni sadownicy i mieszkańcy mogą przetwarzać żywność z własnego ogrodu, pola, sadu lub wytwarzać inne lokalne smakołyki. W trakcie wizyty dowiedzieliśmy się, że inkubator prowadzi LGD, ale działalność gospodarczą związaną z przygotowaniem smacznych produktów prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Smaki Gościńca”. Spółdzielcy wytwarzają wspólnie pierogi, naleśniki, paszteciki, chleb, przetwory owocowe, serwują również posiłki na miejscu. Tutaj też jest sklepik z smakołykami stworzonymi w inkubatorze oraz 2 kluby konsumenckie działające pod nazwa KoKoszyk. Konsumenci co tydzień mogą zamówić i odebrać swojskie produkty wytworzone w spółdzielni i przez lokalnych producentów.

Główną idą inkubatora kuchennego jest udostępnianie za opłatą kuchni do utworzenia własnych produktów. Byliśmy światkami, jak lokalny sadownik przetwarzał swój agrest na sok.

Inne funkcje w budynku to biuro LGD Gościniec 4 żywiołów i sala szkoleniowa, która bardzo nam się przydała w trakcie wizyty jako miejsce do nauki i do posiłku. O większości zakrzowskich działań, historii i kosztach usłyszeliśmy od Renaty Bukowskiej – lokalnej liderki.

Oprócz poznania inkubatora kuchennego w Zakrzowie, dzięki wykładowi Krzysztofa Kwatery, poznaliśmy działalność inkubatorów w Irlandii, Anglii i USA. Wykład ten otworzył nam oczy na wiele możliwości.

Wstępne wnioski z wizyty są następujące – w Łęgach powinniśmy stworzyć wariant podstawowy inkubatora kuchennego, ale bez tłoczenia soków, ponieważ nasi lokalni sadownicy już takie przetwórnie mają. W dalszym etapie powinniśmy rozwijać inkubator w oparciu o lokalne potrzeby. Jakie one są – tego jeszcze do końca nie wiemy. Poznamy to w momencie, kiedy zbadamy sytuację na terenie LGD. Badania będą prowadzone w ciągu tego roku.

Członkowie delegacji to Rafał Plezia – Prezes LGD KŁO, Ryszard Czerw – Wiceprezes LGD KŁO/ UG Jemielno, Mariola Kądziela – Przewodnicząca Rady LGD KŁO, Marta Postoł- członek Rady LGD/właściciel przetwórni owocowo-warzywnej, Maciej Karczewski – sadownik z Lutyni, Aleksander Sokołowski – członek Rady LGD/rękodzielnik i pszczelarz, Tomasz Chojnacki i Iwona Judzińska – rękodzielnicy oraz Tomasz Marchewka – przedsiębiorca z Rudnej.

PnWtŚrCzPtSo
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica