Zobacz całą galerię


Forum tematyczne – MŁODZIEŻ

16 listopada 2017 - Rafał Plezia

To było bardzo dobre spotkanie. Tak można podsumować forum działaczy z OSP w Krainie Łęgów Odrzańskich. Już na początku energia i zaangażowanie uczestników pozwoliło określić, że nie będzie to pierwsze spotkanie w takim składzie.

W spotkaniu uczestniczyli opiekunowie i członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Chomiąży, Ścinawy, Malczyc, Prochowic, Przedmościa, Rudnej i Wietszyc. Gospodarzem spotkania było OSP Ścinawa z Karolem Budzińskim i Andrzejem Sajakiem, którzy zaprezentowali swoją remizę. Spotkanie prowadził Prezes LGD Rafał Plezia. Na początku, każda z drużyn przedstawiała swoją aktywność i działanie co już było motywujące dla pozostałych i potwierdziło, że Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu LGD to nie organizacje duchów tylko wielcy aktywiści. Młodzieżówki nie tylko się szkolą w zakresie ratowniczo-gaśniczym, ale i uczestniczą w życiu swoich społeczności przy okazji festynów i oficjalnych wydarzeń gminnych. Aktywność ta przejawia się również w akcjach charytatywnych np. przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Minimalna ilość zbiórek w MDP to ok 30 w roku więc jest to wielki potencjał.

Po prezentacji przystąpiono do omówienia głównych problemów przy współpracy z młodzieżą. Uznano, że kluczowe problemy to:

  • · Niewielka ilość środków finansowych na rozwijanie działalności z młodzieżą w szczególności w zakresie wyposażenia służącego do spotkań i szkoleń. W tym słaba umiejętność pozyskiwania środków i mała różnorodność dostępnych źródeł
  • · Słabe wsparcie opiekunów MDP w zakresie pozyskiwania pomysłów na działania, instrumentów do pracy, wiedzy i uprawień do prowadzenia MDP.
  • · Sposób organizowania zajęć w okresie jesienno-zimowym.
  • · Trudności w poszukiwaniu partnerów do współpracy.
  • · Słaba integracja pomiędzy MDP z poszczególnych OSP w regonie. Każdy działa sam sobie.
  • · Słabo rozwinięte działania promujące działalność OSP i MDP.
  • · Słaba komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna.
  • · Konieczność cyklicznych spotkań.

W wyniku dyskusji o problemach przystąpiono do działań i szybko ustalono, że spotkania forum dalej będą organizowane, dla opiekunów i druhów LGD Kraina Łęgów Odrzańskich zorganizuje szkolenie z zakresu pozyskiwania środków oraz powołano grupę na facebook do wymiany informacji i komunikacji pomiędzy członkami MDP.

Nie bez znaczenia była również inicjatywa Marcina Kuchnickiego stworzenia wspólnego spotkania integracyjnego dla wszystkich członków MDP. Zaproponowano wiele działań w ramach takiej imprezy, a kolejne spotkania mają doprecyzować jej pełny kształt. Ustalono, że będzie to Zlot MDP w Krainie Łęgów Odrzańskich. Więcej szczegółów zdradzimy po ustaleniu ramowego programu zlotu.

Spotkanie było zorganizowane w ramach Planu Komunikacji LSR jako forum tematyczne poświęcone problemom grup defaworyzowanych, do których w ramach LSR zaliczono między innymi młodzież (ze względu m.in. na brak oferty). 

PnWtŚrCzPtSo
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica