Zobacz całą galerię


Dwa nowe miejsca pracy z kamieniem polnym w tle

17 maja 2018 - Justyna Tracichleb

Jednym z głównych celów LEADERA i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy. Dużą w tym rolę odgrywają już istniejące firmy, które dzięki dofinansowaniu mogą się rozwijać. Warunek jest jednak jeden: miejsce pracy. W gminie Miękinia dzięki operacji zrealizowanej przez Pawła Zalewskiego i jego firmę Zaldrog powstały nawet dwa. Projekt być może przyczyni się także do „renesansu” kamienia polnego jako materiału budowlanego.

formatka_kolor Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: 
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Rozwijanie firmy Zaldrog Paweł Zalewski na obszarach wiejskich w Krainie Łęgów Odrzańskich – taki tytuł nosi operacja, dzięki której p. Paweł mógł w maju zatrudnić dwóch nowych pracowników i rozszerzyć zarówno obecnie prowadzony profil firmy o pozyskiwanie nowych zleceń na prace posiadanym sprzętem (prace ziemne, rozbiórkowe, wyburzeniowe, brukarskie), jak i rozszerzyć oferowany pakiet usług o wprowadzenie na rynek nowego materiału brukarskiego – obrobionego kamienia polnego (ciętego, łupanego). 

resized__200x150_nawierzchnia_z_cietego_kamienia_polnego

Kamień polny był kiedyś jednym z podstawowych materiałów  brukarskich. Świadczą o tym liczne drogi nim wyłożone oraz zagospodarowanie podwórek na terenach gminy Miękinia i całej Krainy Łęgów Odrzańskich. Później zapomniany i wypchnięty przez „nowoczesne” i równiutkie kostki i granity dziś pomału wraca do łask jako materiał naturalny, rodzimy i trwały.

Dostępność „na miejscu” usługi pozwalającej na wbudowanie łupanego czy ciętego kamienia polnego na terenie nieruchomości prywatnych, placach czy chodnikach na pewno przyczyni się do zachowania i odtworzenia tradycyjnej zabudowy i charakteru wiejskiej architektury, a stąd już tylko krok do podtrzymywania dziedzictwa kulturowego obszaru. Pozyskiwanie_kamienia_polnych_z_p__l_uprawnych

Podkreślmy, że obrobiony kamień polny to nie tylko ścieżki i chodniki, ale i dekoracja ogrodów, elewacji, tradycyjne murki i ogrodzenia, element małej architektury, a nawet budulec domów. Możliwości zastosowania są bardzo szerokie. Jak na razie niewątpliwie przyczynił się do nowej inwestycji, która zaowocowała miejscami pracy i rozwojem lokalnej firmy.

Koszt całkowity projektu to 467 tys. zł, a rozwojowy zastrzyk w formie pozyskanej dotacji sięga 266 tys. zł.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica