Zobacz całą galerię


Święto Łęgów Odrzańskich za nami

7 września 2009 - Tomasz Sokołowski

W tym roku integracyjna impreza Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich „Święto Łęgów Odrzańskich” odbyła się na terenie kompleksu klasztornego w Lubiążu. Głównym punktem programu była inscenizacja historyczna „Oblężenie klasztoru”, podczas której kilka tysięcy ludzi mogło podziwiać walki rycerzy, obronę murów klasztornych, a także w finałowym szturmie - palenie wioski. Lubiąscy Cystersi nie zdołali odeprzeć ataków rabusiów księcia Zygfryda i musieli uznać wyższość napastników. Ocalała jedynie kapliczka, natomiast wioska wraz z całym dobytkiem do przyszłego roku będzie musiała zostać odbudowana, tak aby odbić cały stracony majątek.
W czasie, gdy rycerze przygotowywali się do kolejnego szturmu, na pole inscenizacji do rywalizacji przystąpili przedstawiciele partnerskich gmin w turnieju średniowiecznym. Wszystkie drużyny wystąpiły zgodnie w historycznych strojach, co niewątpliwie bardzo uatrakcyjniło turniej. W pierwszej konkurencji, strzelaniu z łuku najlepszą okazała się reprezentacja Ścinawy pokonując o jeden punkt Wińsko. Kolejne miejsca zajęły Środa Śląska oraz występujący gościnnie Dziewin, któremu miejsca udostępnili gospodarze turnieju, czyli Cystersi.

Następną konkurencją były narty Bolka i tu najlepiej zgraną i najszybszą drużyną okazał się Dziewin, który o ponad 3 sekundy wyprzedził Ścinawę. Kolejne miejsca zajęły Wińsko oraz Środa Śląska. Ostatnią konkurencję „kręcenie kołka” wygrało Wińsko, lecz drugie miejsce Ścinawy zapewniło jej zwycięstwo w całym turnieju. Oryginalna nagroda, jaką była rzeźba orzecha kotewki występującej nad Odrą, powędrowała do „Rycerzy Holdiego”. Ostatecznie drugie miejsce zajęła ekipa Wińska przed Dziewinem i Środą Śląską. Wszystkie drużyny otrzymały od organizatorów upominki.

W trakcie imprezy można było wcielić się w historycznych rzemieślników, próbując swoich sił w rzeźbiarstwie, archeologi, strzelaniu z łuku historycznego, a także średniowiecznym biciu monet. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, dla których były przygotowane różnego rodzaju animacje.

W międzyczasie można było obejrzeć na stoiskach, wyroby i produkty lokalne z terenu Partnerstwa a także obejrzeć znajdującą się na murach klasztornych  wystawę o Cystersach przygotowaną przez Stowarzyszenie Lubiąż.

Po finałowym szturmie rycerzy kolejnym punktem programu był koncert muzyki celtyckiej wykonany przez Urszulę Kapałę wraz z zespołem. Łagodna muzyka po głośnych hukach wystrzałów artyleryjskich była ukojeniem dla licznie zgromadzonej publiczności, którą na koniec koncertu wyparło sprzed sceny kilkunastu cystersów z płonącymi pochodniami, robiąc w ten sposób miejsce na występ Teatru Tancerzy Ognia AVATAR. Prawie pół godzinny spektakl zakończył obchody Święta Łęgów. Mimo dużej konkurencji imprez odbywających się w regionie, liczba odwiedzających była dość duża. To pokazuje, że impreza jest warta kontynuowania i już dziś organizatorzy snują plany o kolejnych uatrakcyjnieniach, które przyciągną jeszcze większą rzeszę widzów.

Najbliższe wydarzenia

  • 28/06 - Walne Zebranie Członków LGD
  • 08/09 - Odrzański Zlot Młodzieżówek
PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica