Zobacz całą galerię


„Drogi dla Natury”

1 kwietnia 2010 - Administrator

W dniu 25 marca 2010r. w siedzibie Stowarzyszenia LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” odbyło się seminarium warsztatowe, realizowane w ramach projektu „Drogi dla Natury – aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej”. Głównym działaniem projektu jest nasadzenie w latach 2010-2011 ok. 30 000 drzew głównie dębów i lip, w miejscach uzgodnionych z zarządcami dróg. Ma to na celu zapewnienie funkcjonowania i przetrwania pachnicy dębowej oraz odtwarzanie i ochronę alei przydrożnych.

Pachnica dębowa jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem wskutek utraty siedlisk jakimi są przydrożne aleje, znikające na większości obszaru Polski. Jest to owad długości ok 30mm, którego dorosłe samce przebywając na pniach drzew wydzielają charakterystyczny przyjemny zapach, od którego zresztą powstała nazwa gatunkowa tych owadów. Przydrożne drzewa dodatkowo łagodzą mikroklimat, spowalniają wiatry, sprzyjają opadom, chronią glebę przed erozją a także wpływają na globalny klimat pochłaniając dwutlenek węgla.

Ważnym aspektem przy odtwarzaniu alei jest zapewnienie przy tym bezpiecznego transportu samochodowego. Przepisy umożliwiają sadzenie nowych drzew w odległości co najmniej 3m od krawędzi jezdni, oddzielonej często też rowem. Rozwiązaniem jest też w miejscach niebezpiecznych ograniczenie prędkości oraz montowania barier energochłonnych.

Czwartkowe seminarium rozpoczęło się od wystąpienia Ireny Krukowskiej-Szopy z Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja”, która przedstawiła ideę projektu na Dolnym Śląsku. Następnie dr Piotr Tyszko -Chmielowiec z Fundacji EkoRozwoju omówił program „Drogi dla Natury”, przedstawił ważne aspekty ochrony alej, podkreślając niezbędną współpracę przy ich odtwarzaniu z zarządcami dróg i sektorem społecznym. Od strony praktycznej kwestie utrzymania alej zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej zaprezentował Jakub Józefczuk z Fundacji „Zielona Akcja”. Seminarium przybrało międzynarodowy wymiar, bowiem uczestniczyli w nim goście z Niemiec z saksońskiego oddziału Gruene Liga. Wymiana doświadczeń i wspólne pomysły jak podkreślił prowadzący dyskusję dr Piotr Tyszko -Chmielowiec, przyczynią się do współpracy transgranicznej w zakresie ochrony alej. Trwają również uzgodnienia z właściwymi władzami w Polsce i w Niemczech, aby powstała lipowa aleja Radomierzyce-Hagenwerder, była celebracją granicy, która przestała dzielić a zaczęła łączyć dwa narody.

Podczas spotkania okazało się, że jest ogromne zapotrzebowanie na nasadzenia drzew wzdłuż dróg oraz w miejscowościach. Na spotkanie przybył m.in. Starosta Wołowski Maciej Nejman, który podpisał już porozumienie na zapotrzebowanie ponad 4000 drzew. Jak zapewnił jeszcze w tym roku zostanie odtworzona aleja na drodze Lubiąż – Domaszków.

Podczas dyskusji narodziła się idea projektu dotyczącego nasadzeń wzdłuż Szalu Odry i w ważnych strategicznie dla Partnerstwa miejscach. Obecnie prowadzony projekt Drogi dla Natury nie przewiduje bowiem nasadzeń w innych miejscach niż drogi. Do 9 kwietnia partnerzy będą mogli zgłaszać zapotrzebowanie na wykonanie nasadzeń na Szlaku Odry, w ekomuzeach oraz wioskach. Po rozpoznaniu skali zapotrzebowania drzew, jeszcze w kwietniu zostanie złożony wniosek na realizacje tego pomysłu.

 Na zakończeniu seminarium na skwerze przy ul. Wrocławskiej w Prochowicach zostało nasadzone pierwsze drzewo z 30 000 przewidzianych w projekcie. Był to też pierwszy krok do zagospodarowania tego terenu roślinnością charakterystyczną dla Krainy Łęgów Odrzańskich, które planowane jest w tym roku.

Projekt obejmujący między innymi Dolny Śląsk realizowany jest na naszym terenie przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja” oraz Fundację EkoRozwoju.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica