Zobacz całą galerię


Natura 2000 w praktyce

24 maja 2010 - Administrator

W dniach 13-14 maja w Krzydlinie Małej odbyły się warsztaty służące opracowaniu modelu zarządzania obszarami Natura 2000. Warsztaty to kolejny etap projektu „Skuteczne zarządzanie obszarami Natura 2000” realizowanego przez wrocławskie Centrum Rozwiązań Systemowych wraz z lokalnym partnerem Fundacją Partnerstwo Doliny Odry. Do projektu wybrane zostały dwa pilotażowe obszary, tj. „Łęgi Odrzańskie” oraz „Puszcza Niepołomicka” (woj. małopolskie), w której również odbyły się podobne warsztaty. Celem działań projektowych jest stworzenie takiego modelu zarządzania, który spełniałby w dużej mierze oczekiwania instytucji wydających decyzje i pozwolenia powiązane z obszarami Natura 2000, ale także pełniłby funkcję informacyjną.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele kilku oddziałów Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Nadleśnictw, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz przedstawiciele powiatów i gmin. Głównym prowadzącym warsztaty był Andrzej Ruszlewicz, który jednocześnie udzielał informacji nt. dalszych prac związanych z wdrażaniem tej sieci w Polsce, zwłaszcza na Dolnym Śląsku.

Pierwsza część warsztatów składała się z wykładów. W jednym z nich Anna Dubel, kierownik projektu, zaprezentowała m. in. dotychczasowe osiągnięcia projektu, w tym wyniki wywiadów z wybranymi instytucjami oraz wstępny model zarządzania. Ponad to Agnieszka Banrowska przedstawiła tak zwane dobre praktyki – czyli informacje w jaki sposób obszary Natura 2000 zarządzane są w innych państwach Unii Europejskiej. Bardzo ważne okazało się wystąpienie Katarzyny Łapińskiej z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, będącej Naczelnikiem Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000, podczas którego na bieżąco wyjaśniane były pytania i wątpliwości zgłaszane przez uczestników.

Część praktyczna warsztatów miała na celu skonsultowanie koncepcji modelu zarządzania obszarami Natura 2000. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z mnogością przepisów prawnych, które na różnych poziomach mogą odnosić się do obszarów naturowych, a także – w drugim dniu – opracowywać zadania ochronne dla wybranych przedmiotów ochrony w Łęgach Odrzańskich. Zadanie to było wstępem do opracowywania Planów zadań ochronnych, które dla wybranych obszarów będą tworzone prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Niemniej jednak część z wypracowanych zadań może znaleźć się w tych Planach.

Po południu pierwszego dnia zorganizowana była wycieczka terenowa w okolice Lubiąża, podczas której uczestnicy zwiedzili klasztor oraz okoliczne tereny, przyglądając się im pod kątem zarządzania obszarem Natura 2000.

Opinie zebrane od uczestników wskazują, że spotkanie to pozwoliło nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale także na zawiązanie współpracy pomiędzy uczestniczącymi instytucjami.

Organizatorzy planują zorganizować kolejne warsztaty we wrześniu, podczas których zostanie zaprezentowany model zarządzania dla obszarów Natura 2000.


Marta Jamontt-Skotis


Najbliższe wydarzenia

PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica