Zobacz całą galerię


„Zmierzch klasztorów” w Lubiążu

1 czerwca 2010 - Administrator
Od 5 czerwca będzie można obejrzeć w lubiąskim klasztorze nową wystawę opowiadającą o Cystersach, ich wpływie na Dolny Śląsk, ale i o zmierzchu tego wielkiego klasztoru. Ekspozycję „Zmierzch klasztorów” – od przełomu do czasów najnowszych” przygotowało Haus Schlesien, a honorowym patronatem objął Starosta Wołowski Maciej Nejman.
W tym roku przypada 200 rocznica kasaty zakonów śląskich, a szczególne znaczenie cystersów dla Śląska każe skupić się właśnie na klasztorach cysterskich, przy okazji wspominania wydarzeń związanych z sekularyzacją w 1810 roku. Obok największego i najstarszego klasztoru cystersów w Lubiążu nad Odrą zaprezentowane zostaną dolnośląskie opactwa cysterskie w Henrykowie, Kamieńcu Ząbkowickim, Krzeszowie i klasztor żeński w Trzebnicy, a także Rudy oraz Jemielnica na Górnym Śląsku. W projekcie, sponsorowanym przez niemieckie Ministerstwo Kultury, temat ten zostanie przedstawiony w różnych miejscach: w Polsce zostały przygotowane dwie wystawy - w Lubiążu i w Kamieńcu Ząbkowickim, bowiem główny nacisk położono właśnie na te dwa klasztory. Dwujęzyczne wystawy będą prezentowane na stałe w byłych klasztorach i stworzą zwiedzającym możliwość pogłębienia wiedzy o szczególnym znaczeniu tych miejscowości i ich obiektów architektonicznych w historii Śląska. Ponadto HAUS SCHLESIEN w swojej siedzibie w Königswinter k. Bonn zaprezentuje od 5 września do 28 listopada 2010 obszerną dwujęzyczną wystawę specjalną o wszystkich siedmiu klasztorach cysterskich. Ekspozycja ta od grudnia 2010 roku będzie udostępniona jako wystawa wędrowna.

Wszystkie trzy wystawy zajmują się historycznym rozwojem klasztorów cysterskich na Śląsku, aż do ich kasaty i upaństwowienia w roku 1810, ich dalszym użytkowaniem oraz głębokimi zmianami, jakie nastąpiły po 1945 roku. Przedstawione zostanie bogate życie kulturalne cystersów, którzy jako pionierzy chrystianizacji odegrali istotną rolę nie tylko w życiu religijnym, ale także gospodarczym i kulturalnym regionu.

Śląska gałąź cystersów sięga XII w, kiedy to na wezwanie piastowskiego księcia Bolesława I Śląskiego bracia zakonni wyruszyli z nadreńskiej Pforty do Lubiąża nad Odrą; dokument założycielski został wydany w 1175 roku. 7 wieków później przeprowadzona została w całym królestwie Prus kasata zakonów: majątek m.in. 76 śląskich klasztorów oraz majątek kapituły wrocławskiej zostały uznane za własność państwa, a instytucje i wspólnoty religijne – rozwiązane. Budynki i nieruchomości musiały być przeznaczone na inne cele, które znacznie różniły się od dotychczasowych. Bogate zbiory klasztorne stanowiły trzon biblioteki powstałego w 1811 roku we Wrocławiu uniwersytetu Fryderyka Wilhelma, a więc dzisiejszej biblioteki uniwersyteckiej.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy, które odbędzie się w salach Pałacu Opatów w sobotę, 5 czerwca 2010 roku o godz. 14.00.

Dodatkową atrakcją otwarcia będzie występ polsko-niemieckiego zespołu Max Joseph Trio z Monachium. Wstęp bezpłatny.
PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica