Zobacz całą galerię


Rozstrzygnięcie konkursu na modelową imprezę na greenways

15 czerwca 2010 - Administrator
Biesiada Dziadoszan w Krainie Łęgów Odrzańskich jest imprezą organizowaną po raz trzeci (poprzednie biesiady odbyły się w 2006 i 2009 r.). W 2010 roku zorganizowana jest w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego na Szlaku Odry w miejscowości Wietszyce. Wydarzenie powstało i jest realizowane w ramach Ekomuzeum Dziadoszan, stąd w trakcie wydarzenia organizatorzy skupiają się najbardziej na pokazaniu kultury słowiańskiego plemienia Dziadoszan z wczesnego średniowiecza. Odbędzie się więc plener artystyczny, wystawy oraz pokazy średniowiecznych wojów. Drugim ważnym aspektem wydarzenia będą wieki późniejsze, a dokładnie wiek XIV, kiedy to odbyła się bitwa pod Wietszycami. Tej części historii zostanie poświęcona inscenizacja historyczna bitwy.

W związku z partnerskim charakterem wydarzenia w imprezie wezmą udział także odymarze z Tarchalic (Ekomuzeum Dymarki), wczesne średniowiecze i łucznictwo zaprezentuje Bractwo Świętego Wita z Zakrzowa (Ekomuzeum Zakrzów, Ziemi Średzkiej)

PROGRAM BIESIADY

Impreza Ekoturystyczna organizowana jest przez kilka współpracujących ze sobą stowarzyszeń: Stowarzyszenie "Nadodrzański Zakątek" - główny organizator, Bezpieczny Rowerzysta – organizator rajdu rowerowego Głogów – Wietszyce, Stowarzyszenie KAPOK – organizator spływu kajakowego, Stowarzyszenie Twórców Kultury z Lubina – organizator pleneru plastycznego, Bractwo Rycerskie z Kliczkowa – inscenizacja Bitwy pod Wietszycami, Bractwo św. Wita z Zakrzowa – średniowieczny konkurs łuczniczy, Ekomuzeum Tarchalice – wytop żelaza z dymarką, LGD Kraina Łęgów Odrzańskich – pomoc techniczna przy organizacji imprezy. W imprezie weźmie udział około 480 osób, 200 rowerzystów, 100 kajakarzy, 180 mieszkańców Wietszyc i innych turystów – uczestnicy imprezy zwiedzać będą kilka  miejscowości: Chobienię, Głogów, Szymocin, Grębocice, Wietszyce -Ekomuzeum Dziadoszan i osadę Dziadoszan.

Biesiada Dziadoszan wpisana jest w Kalendarz wydarzeń na Zielonych Szlakach – Greenways w Polsce 2010. Biesiadę przygotowują mieszkańcy Wietszyc, którzy w 2009 roku społecznie wyremontowali świetlicę wiejska i przystosowali ją na Ekomuzeum Dziadoszan - prezentowana jest w nim wystawa Życie Dziadoszan, a także istnieje sklepik z produktem lokalnym. Impreza organizowana jest z myślą zaprezentowania produktów lokalnych, jak wietszycki dżem z marchwi, pierożki Bożenki i inne, a także walorów przyrodniczych Krainy Łęgów Odrzańskich (prelekcje). Uczestnicy Biesiady otrzymają widokówkę okolicznościową z reprodukcją obrazu „Bitwa pod Wietszycami”, a także będą mogli zakupić legendy wietszyckie napisane przez lokalną poetkę (Jagna z wietszyckiego łęgu, O dwóch braciach z Wietszyc, O tym jak wały przeciwpowodziowe w Wietszycach budowano, Ziemko z wietszyckich bagien).

źródło:www.greenways.pl

Najbliższe wydarzenia

  • 28/06 - Walne Zebranie Członków LGD
  • 08/09 - Odrzański Zlot Młodzieżówek
PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica