Zobacz całą galerię


Rozstrzygnięcie konkursu na modelową imprezę na greenways

15 czerwca 2010 - Administrator
Biesiada Dziadoszan w Krainie Łęgów Odrzańskich jest imprezą organizowaną po raz trzeci (poprzednie biesiady odbyły się w 2006 i 2009 r.). W 2010 roku zorganizowana jest w ramach Dni Partnerstwa Lokalnego na Szlaku Odry w miejscowości Wietszyce. Wydarzenie powstało i jest realizowane w ramach Ekomuzeum Dziadoszan, stąd w trakcie wydarzenia organizatorzy skupiają się najbardziej na pokazaniu kultury słowiańskiego plemienia Dziadoszan z wczesnego średniowiecza. Odbędzie się więc plener artystyczny, wystawy oraz pokazy średniowiecznych wojów. Drugim ważnym aspektem wydarzenia będą wieki późniejsze, a dokładnie wiek XIV, kiedy to odbyła się bitwa pod Wietszycami. Tej części historii zostanie poświęcona inscenizacja historyczna bitwy.

W związku z partnerskim charakterem wydarzenia w imprezie wezmą udział także odymarze z Tarchalic (Ekomuzeum Dymarki), wczesne średniowiecze i łucznictwo zaprezentuje Bractwo Świętego Wita z Zakrzowa (Ekomuzeum Zakrzów, Ziemi Średzkiej)

PROGRAM BIESIADY

Impreza Ekoturystyczna organizowana jest przez kilka współpracujących ze sobą stowarzyszeń: Stowarzyszenie "Nadodrzański Zakątek" - główny organizator, Bezpieczny Rowerzysta – organizator rajdu rowerowego Głogów – Wietszyce, Stowarzyszenie KAPOK – organizator spływu kajakowego, Stowarzyszenie Twórców Kultury z Lubina – organizator pleneru plastycznego, Bractwo Rycerskie z Kliczkowa – inscenizacja Bitwy pod Wietszycami, Bractwo św. Wita z Zakrzowa – średniowieczny konkurs łuczniczy, Ekomuzeum Tarchalice – wytop żelaza z dymarką, LGD Kraina Łęgów Odrzańskich – pomoc techniczna przy organizacji imprezy. W imprezie weźmie udział około 480 osób, 200 rowerzystów, 100 kajakarzy, 180 mieszkańców Wietszyc i innych turystów – uczestnicy imprezy zwiedzać będą kilka  miejscowości: Chobienię, Głogów, Szymocin, Grębocice, Wietszyce -Ekomuzeum Dziadoszan i osadę Dziadoszan.

Biesiada Dziadoszan wpisana jest w Kalendarz wydarzeń na Zielonych Szlakach – Greenways w Polsce 2010. Biesiadę przygotowują mieszkańcy Wietszyc, którzy w 2009 roku społecznie wyremontowali świetlicę wiejska i przystosowali ją na Ekomuzeum Dziadoszan - prezentowana jest w nim wystawa Życie Dziadoszan, a także istnieje sklepik z produktem lokalnym. Impreza organizowana jest z myślą zaprezentowania produktów lokalnych, jak wietszycki dżem z marchwi, pierożki Bożenki i inne, a także walorów przyrodniczych Krainy Łęgów Odrzańskich (prelekcje). Uczestnicy Biesiady otrzymają widokówkę okolicznościową z reprodukcją obrazu „Bitwa pod Wietszycami”, a także będą mogli zakupić legendy wietszyckie napisane przez lokalną poetkę (Jagna z wietszyckiego łęgu, O dwóch braciach z Wietszyc, O tym jak wały przeciwpowodziowe w Wietszycach budowano, Ziemko z wietszyckich bagien).

źródło:www.greenways.pl

PnWtŚrCzPtSo
   01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica