Zobacz całą galerię


Zmieniona koncepcja Flisu Odrzańskiego 2010

21 czerwca 2010 - Administrator

    W dniu 8 czerwca br. odbyło się posiedzenie Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich, na którym, po wyrażeniu opinii przez obecnych, zapadła ostateczna decyzja o kształcie i formie tegorocznego Flisu Odrzańskiego. Ostatnie wydarzenia związane z falami powodziowymi na rzece i ich tragicznymi dla wielu mieszkańców nadodrzańskich miejscowości skutkami, a także zamknięty dla żeglugi szlak wodny, uniemożliwiają organizatorom przepłynięcie całej trasy. Z wielkim żalem musimy odstąpić od realizacji przygotowywanego od wielu miesięcy przedsięwzięcia w jego zaplanowanym kształcie. Wierzymy, że nasza decyzja spotka się z Państwa głębokim zrozumieniem. Mimo wszystko, mając na względzie ważność i szerokie poparcie dla idei Flisu Odrzańskiego, nie zrezygnujemy z działań na rzecz rzeki, starań o poprawę jej sytuacji oraz o pełne, efektywne zagospodarowanie odrzańskiego szlaku wodnego. Idee Flisu Odrzańskiego wypełniać będziemy w tym roku w kilku zaplanowanych i możliwych do realizacji formach:

Konferencja "Odrzański szlak wodny i jego turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie"

W trzech miejscowościach na trasie Flisu zorganizowane zostaną konferencje poświęcone Odrze. Odbędą się one w ramach akcji promocyjnej ODRA-ODER 2010 organizowanej przez Unię Izb Łaby/Odry. W ramach Unii współpracuje ze sobą 30 izb przemysłowo-handlowych z Niemiec, Polski i Czech. Organizatorzy Flisu Odrzańskiego oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Turystyczna zostały wpisane na listę partnerów projektu. Celem akcji promocyjnej na rzecz międzynarodowego szlaku wodnego Odry oraz organizowanych przez nas konferencji jest pokazanie politykom i społeczeństwu, że odrzański szlak śródlądowy jest niezbędną częścią składową infrastruktury na rzece. Konferencje odbędą się w dniu 26 czerwca w Brzegu, 1 lipca w Nowej Soli i 10 lipca w Szczecinie.

Promocja utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC

Drugi rok z rzędu promować będziemy utworzenie Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC. Koordynacją działań zmierzających do budowy korytarza oraz lobbowaniem na jego rzecz w Unii Europejskiej zajmują się Urzędy Marszałkowskie województw nadodrzańskich, w tym Sekretariat Techniczny CETC Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Korytarz ma stać się szlakiem transportowym, który przy zachowaniu zasad ekologii i naturalnego charakteru regionu nadodrzańskiego, spowoduje ożywienie funkcji transportowej Odry.

Budowa tratwy i pokonanie odcinka Flisu na trasie Widuchowa - Szczecin

Prowadzimy wszelkie starania, aby mimo wszystko na Odrze pojawiła się tratwa flisacka, hołdując cenionym tradycjom polskiego flisactwa. Jeśli okoliczności pogodowe okażą się łaskawe, poziom wody w rzece opadnie, a szlak wodny zostanie otwarty, flisacy zbudują swą tratwę w Bielinku, aby stamtąd dopłynąć do Szczecina 10 lipca podczas Dni Rzeki Odry. Pozostałe jednostki Flisu Odrzańskiego popłyną na odcinku Widuchowa - Szczecin, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem: Widuchowa - Gryfino 8 lipca, Gryfino - Szczecin Podjuchy 9 lipca, Szczecin Podjuchy - Szczecin i uroczyste wpłynięcie na Wały Chrobrego 10 lipca.

Realizacja programu turystycznego na terenie województwa zachodniopomorskiego

Uczestnicy Flisu - studenci i młodzież szkolna ze Szczecina oraz członkowie kół Ligi Morskiej i Rzecznej ze Ścinawy, Bielsko-Białej i Jaworza - wezmą udział w programie turystycznym na terenie województwa zachodniopomorskiego. Autokarem pojadą do Cedyni, Gozdowic i Siekierek, aby zwiedzić miejsca pamięci narodowej i złożyć kwiaty na słynnym cmentarzu. Uczczą w ten sposób 65 rocznicę forsowania Odry. Zwiedzą także inne miejscowości na trasie - Gryfino i Szczecin, w tym ostatnim biorąc udział w obchodach Dni Rzeki Odry.

Dni Rzeki Odry w Szczecinie

Dni Rzeki Odry stały się już cykliczną imprezą letnią w Szczecinie. W tym roku odbędą się w dniach 10-11 lipca. Organizatorzy Flisu Odrzańskiego przygotowali tradycyjny program, który Urząd Miasta Szczecin wpisał w harmonogram imprez i uroczystości. Program Dni Odry.
10 lipca 2010 r. Dni Odry (sobota)
godz. 12.00*) - Spotkanie na "Nawigatorze XXI" Honorowego Protektoratu Flisu Odrzańskiego oraz zaproszonych gości z Prezydentem Miasta Szczecina.
godz. 13.00 - 13.30 - Wpłynięcie Flotylli Flisu i parada jednostek na Wałach Chrobrego
godz. 13.30 - 14.30 -
- Spotkanie Przewodniczącego Honorowego Protektoratu, Prezydenta Miasta Szczecin i Honorowego Protektoratu z uczestnikami Flisu przy scenie:
" złożenie meldunku przez Komodora Flisu Panu Marszałkowi Sejmu RP, Honorowemu Prezesowi LMiR oraz Prezydentowi Miasta Szczecin
" wystąpienia gości i gospodarzy,
godz. 14.30 - 15.30 - Spotkanie z Retmanem i flisakami przy Chacie Flisackiej i tratwie:
" poczęstunek flisackim borszczem,
godz. 16.00 - 17.30 - Konferencja w Bizness Clubie (Gmach Czerwonego Ratusza, pl. Tobrucki)
godz. 17.45 - 18.30 - Rejs Oldtimerami po Odrze.
godz. 18.30 - 19.15 - Wybory Miss Odry.
godz. 19.30 - Poczęstunek Honorowego Protektoratu oraz gości na pokładzie "Ładogi".
godz. 22.00 - 22.30 - Parada jednostek portowych.
godz. 22.30 - Pokaz ogni sztucznych.

Nowy harmonogram flisu 2010 do pobrania w PDF

źródło: www.flisodrzanski.pl/

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica