Zobacz całą galerię


Warsztat o ekomuzeach

27 lipca 2010 - Administrator

Co to jest ekomuzeum? Czyli warsztat o kryteriach identyfikacji Ekomuzeów w Polsce.


Zabór Wielki tu powstaje kolejne ekomuzeum w Krainie Łęgów Odrzańskich na Dolnym Śląsku i to tutaj odbyło się kolejne spotkanie koordynatorów ekomuzeów z Polski. Przedmiotem spotkania było ustalenie kryteriów, jakie musi spełniać inicjatywa grupy ludzi dla nazwania swojego miejsca i działania ekomuzeum. W merytorycznej dyskusji starano się określić co jest, a co nie jest ekomuzeum. Jest to pierwszy krok do tego, aby udzielić licencji na używanie w Polsce znaku i marki Programu Ekomuzeum oraz uporządkować inicjatywy na te, które są już ekomuzeum i na te, które starają się dążyć do modelu ekomuzealnego. Dyskusja pomogła zweryfikować opracowane wcześniej kryteria przez zespół w składzie: Barbara Kazior, Rafał Plezia, Tomasz Sokołowski, Ryszard Kamiński, Renata Bukowska. Ustalono również, że do końca roku 2010r będzie przeprowadzona inwentaryzacja wszystkich Ekomuzeów i wręczenie pierwszych oficjalnych licencji na używanie znaku. Do tego czasu wszystkie grupy zajmujące się tworzeniem ekomuzeum, będą miały czas na skorygowanie ewentualnych barków i niedociągnięć.

Ważnym wynikiem spotkania jest ustalenie dotyczące zebrania i wysłania ofert skierowanych do turystów. Do tego celu zostanie przygotowana specjalna ankieta (formularz) na bazie której powstanie opis i baner internetowy dotyczący oferty wraz z przekierowaniem z strony www.ekomuzea.pl na stronę ekomuzeum.

W drugim punkcie spotkania przedstawiono projekt skierowany do ekomuzeów dolnośląskich. Projekt finansowany z środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich pod nazwą „Ekomuzea- dziedzictwo kulturowe w terenie. Jedność i różnorodność” jest prowadzony przez Stowarzyszenie Regionalne „Nadodrzański Zakątek” przy współpracy partnerskiej z Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” oraz Bractwa Rycerskiego Ziemi Legnickiej.

Koordynator projektu Marek Sadowski przedstawił następujące zadania do zrealizowania w 2010 roku:

  • Biuletyn Ekomuzea skierowany do mieszkańców ekomuzeów,

  • Wyjazd z ofertami na Ekojarmark do Wrocławia,

  • Warsztaty z rekonstrukcji i rekonstrukcja historyczna dotycząca strojów,

  • Wsparcie ekomuzeów przez wizyty animatorów.

O całości projektu informacje będą podawane na bieżąco na stronach internetowych www.lgdodra.pl oraz www.nadodrzanskizakatek.pl


W spotkaniu wzięła udział Barbara Kazior – krajowy koordynator Programu Ekomuzea, działacze regionalni z Dolnego Śląska Rafał Plezia i Tomasz Sokołowski oraz koordynatorzy: Renata Bukowska (Ekomuzeum Lanckorona), Krzysztof Rozpędowski (Ekomuzeum Rzemiosła w Dobkowie), Marek Sadowski (Ekomuzeum Dziadoszan), Krzysztof Szustka (Ekomuzeum Wrzosowa Kraina), oraz gospodarze Beata Pęcherek, Elżbieta Kozik i Zbigniew Pilch z inicjatywy Ekomuzeum ZaBorem.


(RP)

PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica