Zobacz całą galerię


Rozpoczynają się Dni Partnerstwa Lokalnego 2010

6 sierpnia 2010 - Administrator

Już wkrótce rozpocznie się seria niezwykłych wydarzeń, które odbywać się będą na terenie działających w całej Polsce Grup Partnerskich. Chodzi oczywiście o znane już, odbywające się w tym roku po raz trzeci Dni Partnerstwa Lokalnego, w czasie których przez ponad sześć tygodni Grupy Partnerskie zapraszają na lokalne festyny, występy, warsztaty, targi produktu lokalnego i inne ciekawe atrakcje związane z ich działalnością.


Dni Partnerstwa Lokalnego mają na celu celebrację i przybliżenie szerokiej publiczności tego, czym na co dzień zajmują się działające w całej Polsce Grupy Partnerskie. A zrobiły one już bardzo wiele na rzecz odkrywania i pielęgnacji lokalnego dziedzictwa i tradycji, ochrony przyrody czy polepszania sytuacji mieszkańców swoich regionów. Działające w różnych zakątkach Polski przy wsparciu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska Grupy Partnerskie utworzyły tysiące kilometrów szlaków rowerowych, pieszych, konnych i kajakowych, zebrały wiele niepowtarzalnych produktów rękodzielniczych i lokalnych przysmaków oraz zrealizowały setki innych partnerskich przedsięwzięć na rzecz odnowy dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego, edukacji i aktywizacji społeczności swoich regionów.

Dni Partnerstwa Lokalnego odbędą się w tym roku po raz trzeci. W 2008 odbyła się pierwsza edycja tego cyklu, w ramach którego Grupy Partnerskie zorganizowały 18 lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich imprez. Zeszłoroczne Dni Partnerstwa Lokalnego to już 23 imprezy w całej Polsce i około 70 tysięcy bawiących się na nich gości. Imprezy te mają różny charakter. Na festynach i jarmarkach Koła Gospodyń Wiejskich i lokalni producenci częstują gości swoimi przysmakami, a ludowi wytwórcy prezentują swoje prace. Podczas rajdów rowerowych, konnych czy kajakowych ich uczestnicy mogą poznać piękno przyrody oraz historię często mało znanych, a niezwykle interesujących zakątków Polski. Dni Partnerstwa Lokalnego to także spora dawka lokalnej tradycji dla tych, którzy chcą się jej uczyć i pielęgnować. Liczne imprezy w ramach cyklu oferują ciekawe warsztaty lokalnego rzemiosła, wykłady i spotkania z osobami znającymi tajniki lokalnego tkactwa, wytwórstwa, sztuki kulinarnej bądź będących specjalistami w kwestiach turystyki zrównoważonej, ekologii, rozwoju lokalnego. Nie brakuje także atrakcji dla dzieci, które mogą lepiej poznać swój region i docenić jego kulturę i przyrodę.

Tegoroczne Dni Partnerstwa Lokalnego również przyciągną swoim bogactwem i różnorodnością i z pewnością każdy znajdzie w ich repertuarze dla siebie interesującą propozycję. Już 12 sierpnia zapraszamy do dolnośląskiego Ekomuzeum Dziadoszan w Wietszycach, gdzie będzie można spotkać przedstawicieli średniowiecznego plemienia Dziadoszan oraz zobaczyć, jakie ciekawe wydarzenia miały tu miejsce setki lat temu! Ponadto przybyli goście będą mogli wziąć udział w wielu interesujących prelekcjach związanych z historią i przyrodą regionu, pokazach rzemiosła i oczywiście skosztować lokalnych produktów, takich jak wietszycki dżem z marchwi czy pierożki Bożenki. Jeszcze w ten sam weekend zapraszamy na inną niezwykłą dolnośląską imprezę – V Święto Wrzosu w Borówkach organizowane przez Grupę Partnerską „Wrzosowa Kraina”. Drugi weekend Dni Partnerstwa Lokalnego to aż sześć wydarzeń, każde w innej części Polski i o innej tematyce: Karpackie Dni Zielonej Turystyki w Lutowiskach, Turniej Jeździecki w Borach Dolnośląskich, Świętokrzyskie Święto Pszczoły czy Tuławski Naleśnik w warmińskich Tuławkach… wybór może być trudny! We wrześniu również może nie być łatwo dokonać wyboru, bo każdy weekend to kilka imprez kuszących lokalnymi atrakcjami. Miłośników aktywnego spędzania czasu na łonie natury zaprasza Grupa Partnerska „Naszyjnik Północy”, która organizuje aż cztery imprezy, w ramach których odbędzie się rajd rowerowy po trasach Zielonego Szlaku Greenways „Naszyjnik Północy”. Amatorów lokalnej kuchni i rzemiosła zapraszamy na jarmarki do Złotowa i Dziekanowic, a miłośników wina i miodu na dwie dolnośląskie imprezy: Dni Winobrania i Bociana oraz Dolnośląskie Święto Miodu i Wina! A to i tak nie wszystkie propozycje, jakie przygotowały na wrzesień Grupy Partnerskie…

Zachęcamy do wpisania ich w swój wakacyjny kalendarz!


PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica