Zobacz całą galerię


Jak zrobić czysty biznes?

23 sierpnia 2010 - Administrator

Ekologia to już nie tylko moda ale przede wszystkim znaczne korzyści finansowe. Przekonało się o tym ponad 5.000 polskich firm, które wraz z Fundacją Partnerstwo dla Środowiska realizują program Czysty Biznes i dzięki temu poprawiają swoją konkurencyjność poprzez proekologiczne wdrożenia. Najlepsze, najbardziej nowatorskie i efektywne przedsięwzięcia, od 12 lat są nagradzane w Konkursie Ogólnopolskie Nagrody Czysty Biznes. Jeśli Twoja firma wdraża oryginalne, prośrodowiskowe rozwiązania, Konkurs Czysty Biznes jest skierowany do Ciebie.


Z roku na rok zwiększa się liczba przedsiębiorców, którzy w ekologii widzą szansę na rozwój i zarobek. Dzięki udziałowi w Konkursie Czysty Biznes firmy mogą się wyróżnić i wybić na brutalnym rynku.


Coraz więcej firm jest zainteresowanych korzyściami finansowymi płynącymi z zastosowania ekologicznych rozwiązań. Biznes dostrzega również korzyści marketingowe, jakie dla wizerunku firmy wdrażającej proekologiczne standardy daje udział w niezależnych Konkursach, takich jak Czysty Biznes. – mówi Joanna Węgrzycka, Członek Zarządu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Kierownik Programu Czysty Biznes.

Wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, które postawiły na rozwój bez szkody dla środowiska mogą konkurować ze sobą w sześciu kategoriach: zarządzanie energią, wodą i odpadami, innowacyjny proces, innowacyjny produkt, produkt i usługa w turystyce, wizerunek oraz współpraca międzynarodowa. A jest to gra warta świeczki ponieważ zdobycie nagrody w konkursie to początek drogi do międzynarodowego sukcesu. Laureaci Konkursu Ogólnopolskich Nagród Czysty Biznes mogą bowiem uczestniczyć w krajowych eliminacjach do Europejskich Nagród Biznes dla Środowiska przyznawanych co dwa lata przez Komisję Europejską. Ponadto polskie firmy nie często mają możliwość poprawy swojego wizerunku dzięki udziałowi w tak prestiżowym a zarazem niezależnym konkursie. Przedsiębiorcy doceniają fakt, że w Kapitule Konkursu zasiadają przedstawiciele Rządu czy liczących się organizacji biznesowych m.in. Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Rozwoju Regionalnego, czy Prezes PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz.

Prestiż i korzyści marketingowe to tylko niewielki procent profitów, jakie można odnieść dzięki udziałowi w konkursie Czystego Biznesu. Konkurs jest bardzo skutecznym kanałem promocji, która przekłada się na grubość portfeli przedsiębiorców. Najlepszym na to przykładem są losy laureatów konkursu:

Niewątpliwie największą korzyścią z udziału w Konkursie Czysty Biznes były liczne informacje o naszej firmie w mediach. Dzięki temu wiele osób dowiedziało się o Lediko, a przede wszystkim jej innowacyjnym produkcie, za który otrzymaliśmy Nagrodę Czystego Biznesu - inteligentnej lampie ulicznej Led Cleveo. Co więcej, efektem udziału w Konkursie była propozycja startu w kolejnym konkursie organizowanym przez Ministerstwo Środowiska - Greenevo, którego także jesteśmy laureatem. Między innymi dzięki udziałom w takich Konkursach sprzedaliśmy pierwsze egzemplarze naszego produktu. – mówi Piotr Walendowski z firmy Lediko będącej laureatem ubiegłorocznego Konkursu Czysty Biznes w kategorii „Innowacyjny produkt”.

Konkurs Czysty Biznes to najlepszy sposób, aby wyróżnić się na tle konkurencji i wzmocnić swój proekologiczny wizerunek. Zgłoszenia przyjmowane będą do 30 września 2010. Więcej informacji na temat konkursu na stronie: http://czystybiznes.pl/pl/konkurs-2010*

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, należąca do Stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej, od 1997 r. wspiera inicjatywy obywatelskie na szczeblu lokalnym w całej Polsce, mobilizując ludzi i organizacje do podejmowania praktycznych działań na rzecz poprawy swojego otoczenia.


Programy Fundacji pomagają liderom z danego regionu rozwijać współpracę lokalną, promować przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski - organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami samorządowymi oraz przedsiębiorstwami - Fundacja realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Dzięki współpracy z fundatorami prywatnymi i publicznymi programy są nieustannie dostosowywane do zmieniających się potrzeb lokalnych społeczności. Działania obejmują m.in.: pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań oraz upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.


W ramach realizowanych programów Fundacja przyznaje także certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka oraz Zielone Biuro.


Dodatkowych informacji udziela:

Katarzyna Triantafelo

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

tel. (12) 430 24 43, wew. 12

katarzyna.triantafelo@fpds.pl

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica