Zobacz całą galerię


Świętowanie za nami

15 września 2010 - Zbigniew Posacki

W przeddzień Święta Łęgów podczas pierwszego dnia Święta Wina jak co roku punktem programu były spotkania branżowe winiarzy i okolicznościowe wystawy w Muzeum Regionalnym. Dla szerokiej publiczności na średzkiej starówce turyści mogli zobaczyć kiermasze, pokazy dawnych rzemiosł, pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz występy folkowe.

Najważniejsza część obchodów przypadała jednak na niedzielę. W tym też dniu w ramach Święta Wina odbywała impreza integracyjna Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich – czyli gmin leżących wzdłuż Odry od Miękini aż po Głogów. Impreza ta, co roku odbywa się w innej gminie należącej do Partnerstwa.

Tradycyjnie w tym dniu imprezę otworzył barwny korowód, prowadzony przez włodarzy miasta. Z roku na rok coraz większa liczba mieszkańców zakłada kostiumy wzorowane na historycznych, co podkreśla wielowiekowość historii miasta Środa Śląska. Dzięki temu ten punkt programu jakim jest polonez, wypada z roku na rok coraz bardziej okazale. Po przemarszu do rywalizacji w turnieju przystąpili drużyny Partnerskich gmin ze Ścinawy, Jemielna, Malczyc i Środy Śląskiej. Przebrani w stroje uczestnicy rywalizowali w napełnianiu butelek „winem” na czas, łapaniu jaj, trzymaniu miecza na wyciągniętej ręce oraz rzucaniu do celu podkową. Najlepszą drużyną w tej rywalizacji okazała się ekipa z Malczyc, przed ubiegłorocznymi zwycięzcami ze Ścinawy. Gospodarze turnieju zajęli 3 miejsce przed „strażakami” z Jemielna. Zwycięzcy oprócz cennych nagród rzeczowych otrzymali figurę z brązu przedstawiającą średzki ratusz z kiścią winogronu.

Święto Łęgów było też okazją do wręczenia nagród w konkursach organizowanych przez Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich na Lidera i Inicjatywę 2009 roku. Mimo iż rozstrzygnięcie nastąpiło prawie pół roku temu, wyniki były trzymane głęboko w tajemnicy. Liderem Partnerstwa został wybrany Mariusz Mostowski z Dziewina za zaangażowanie w propagowanie idei sztuki oraz promocję wsi Dziewin i stwarzanie możliwości do rozwoju artystycznego mieszkańców Dziewina i gości z całej Polski. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Marka Sadowskiego z Wietszyc oraz Jerzego Jamroziaka z Brzeziny. Zwycięzca otrzymał bon o wartości 1000zł, natomiast wyróżnieni po 200zł. W kategorii na najlepszą inicjatywę zrealizowaną na terenie Partnerstwa zwyciężyło Stowarzyszenie „Nadodrzański Zakątek” z Wietszyc za „Biesiadę Dziadoszan w Ekomuzeum Dziadoszan”. Wyróżnione zostały stowarzyszenia „Aktywny Dziewin” oraz „Zaborowa Kraina”. Zwycięski bon wyniósł 1500zł, natomiast wyróżnienia również po 200zł. Nagrody wręczał prezes LGD Rafał Plezia, dla którego organizacje pozarządowe przy tej okazji sprawiły bardzo miłą niespodziankę, honorując go za dotychczasowe zasługi. Otóż w tym roku mija 10 lat animowania osób zajmujących się rozwojem swoich społeczności lokalnych. Ta dekada była okresem, w której na terenie Krainy Łęgów Odrzańskich powstało wiele organizacji pozarządowych, wykreowani zostali lokalni liderzy, realizowane były ogólnopolskie programy a także zostało stworzone trójsektorowe partnerstwo pomiędzy samorządami, biznesem i oraganizacjami pozarządowymi. Przerodziło się to w setki zrealizowanych projektów, dzięki którym nasz region stał się bardziej atrakcyjny. Nie byłoby tego, gdyby nie społeczne zaangażowanie w realizację wykreślonej wizji rozwoju obszaru Krainy Łęgów Odrzańskich przez Rafała Plezię. Jak dodał zaskoczony i wzruszony „Animator dekady” - Takie uhonorowanie przez same organizacje pozarządowe jest najcenniejszą formą wyróżnienia. Oprócz dyplomu organizacje wręczyły również wyrzeźbionego „Pleziozaura” symbolizującą gatunek społecznie zaangażowany. Dziś bowiem często o takich filantropach, mówi się żartobliwie, że wyginęły wraz z dinozaurami.

Oprócz tych atrakcji tego dnia na rynku pojawiło się wiele kramów, na których sprzedawano wino domowej produkcji, miód, wyroby rękodzielnicze i wędliniarskie z całego Dolnego Śląska a także sprzedawano lokalne wyroby z obszaru Partnerstwa. Można było kupić zioła, spróbować domowych wypieków, miodów, wyrobów orkiszowych czy też dowiedzieć się o możliwości pozyskania funduszy na tereny wiejskie z programu Leader.

Zainteresowaniem cieszył się także konkurs sadzenia winorośli. Zorganizowano również warsztaty winiarskie. Tematem były „Wina dziwne”. Prowadził je Tomasz Prange – Barczyński, redaktor naczelny czasopisma Wino. Autor tłumaczy jak poznać dobre wino.

Przy kramach degustowano wino, rozmawiano o sposobach produkcji i problemach, z jakimi spotykają się producenci. Nadal bowiem nie można sprzedawać trunków bez banderoli, a ich formalne załatwienie w ministerstwie graniczy z cudem. W Polsce bardzo trudno jest wystartować małym winiarzom posiadającym np. 2 hektary winnicy.

Atrakcją dla zgromadzonych gości były również pokazy gotowania Roberta Makłowicza, który przy okazji podpisywał swoją książkę, deptanie winogron, pokazy walk rycerskich, bicie monet, rzeźbiarstwo oraz dawne rzemiosła. Na scenie wystąpiła gwiazda wieczoru „kabaret Łowcy.B”, a wieczorem publiczność bawiła się przy przebojach Abby.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica