Zobacz całą galerię


Wizyta w Bałtowie

28 września 2010 - Administrator

W dniach 24-26 września grupa członków Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” odwiedziła z wizytą seminaryjną LGD „Krzemienny Krąg” z siedzibą w Bałtowie. Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia Starego Browaru, w którym będzie znajdowało się Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Przedstawiciele opowiedzieli o walce jaką musieli stoczyć, aby zabytkowy browar odzyskać, bowiem był on już przeznaczony na budowę kolejnego hipermarketu. Mieszkańcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych pokazali, iż mimo skazywania na porażkę tego przedsięwzięcia, odnieśli sukces wygrywając z ówczesnym prezydentem i hipermarketem. Obecnie kompleks jest w fazie opracowania projektu na budowę Miejskiego Centrum Kultury.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie przez Prezesa Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg Jarosława Kubę seminarium na temat „Partnerstwo trójsektorowe jako szansa rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich”. Z niezwykłą ciekawością uczestnicy słuchali o niemalże wzorcowym przykładzie stworzenia sukcesu biznesowego poprzez oddolne inicjatywy. Genezę sukcesu Bałtowa w województwie świętokrzyskim, w którym poza wysokim, prawie 40% bezrobociem niczego nie było, udało się zrealizować, dzięki zaangażowaniu wszystkich sektorów (samorządowego, biznesowego i społecznego), szkoleniu partnerów, wymianie doświadczeń z innymi grupami w kraju i za granicą a przede wszystkim lokalnej społeczności, która nie miała nic do stracenia, ażeby zaangażować się społecznie w rozwój własnej miejscowości. Dzięki określonej wizji rozwoju, poprzez tworzenie, sieciowanie i promocję flagowych produktów turystycznych powstał Bałtowski Park Jurajski, muzea, szlaki, spływy tratwami, tematyczne imprezy plenerowe, krainy koni czy rozwój gospodarstw agroturystycznych. Dziś zatrudnionych jest przy obsłudze turystów 120 mieszkańców a rocznie miejscowość odwiedza ponad setki tysięcy turystów.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od Zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie każdy uczestnik w ramach warsztatów mógł wykonać porcelanowy kwiatek róży. Jedną z głównych atrakcji było zwiedzanie zwierzyńca bałtowskiego, gdzie na obszarze kilkudziesięciu hektarów żyją różne zwierzęta, które dotychczas większość mogła oglądać tylko w zoo. Przejażdżka po zwierzyńcu autobusem (żółty School Bus), jaki często oglądamy w amerykańskich filmach była komentowana przez przewodniczkę.

W ostatni dzień uczestnicy zobaczyli największą atrakcję Bałtowa jaką jest Zaginiony Świat Dinozaurów czyli naturalnych rozmiarów osobników żyjących miliony lat temu. Na zakończenie odbył się spływ tratwami po rzece Kamiennej wzdłuż Bałtowa.

Ta wizyta miała niezwykły charakter , jednak nie ze względu na atrakcje jakie można było tam zobaczyć ale ewaluację procesu jaki odbył się w Bałtowie czyli geneza powstania, rozwój oraz efekt końcowy założonej w 2004 r. wizji. W miejscu gdzie poza bezrobociem nie było niczego, stworzono miejsce, w którym turyści zostawiają miliony złotych rocznie. Analogicznie porównując region Krainy Łęgów Odrzańskich, gdzie znajdują się duże zasoby pod kątem rozwoju turystki, pokazało to jak bardzo nasz region nie jest wykorzystany pod kątem tworzenia produktów turystycznych, na których można zarabiać spore pieniądze na turystach nas odwiedzających.

Bałtów nie jest miejscem pod kątem problemów innym, jakim my znamy z codzienności. Jednak dążenie do wyznaczonego celu pozwala zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i osiągnąć sukces na skalę krajową.

Wizyta seminaryjna w LGD „Krzemienny Krąg” była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica