Zobacz całą galerię


Konkurs fotograficzno-filmowy inspirowany rzekami

21 października 2010 - Administrator

Ruszył konkurs fotograficzno-filmowy! 
Do 15 lutego 2011 można zgłaszać prace w następujących kategoriach: uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, licealistów, studentów, amatorów i profesjonalistów zajmujących się fotografią i filmem.

Co na zdjęciu? Co na filmie?
To już kwestia Waszej inwencji. Ważne, żeby zdjęcie dokumentowało lub komentowało POLSKIE RZEKI. Szczególnie zachęcamy do wysyłania prac dokumentujących ekologiczne kampanie społeczne i pokazujące, że możliwy jest zrównoważony rozwój rzek i terenów nadrzecznych.

Jakie zdjęcia?
Zapraszam do Regulaminu, żeby dowiedzieć się jaki ma być format nadsyłanych prac.

Kategorie wiekowe

I KATEGORIA: dzieci i młodzież
My nad rzeką wczoraj, dziś i jutro: uczniowie szkół podstawowych (7-12 lat)
My nad rzeką wczoraj, dziś i jutro: uczniowie ze szkół gimnazjalnych (12 – 15 lat)
My nad rzeką wczoraj, dziś i jutro: uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych (15 – 19 lat)

W tematach przeznaczonych dla grupy uczniów gimnazjów i liceów, pragniemy zwrócić uwagę uczestników na wartości ekologiczne  - przede wszystkim kwestię wpływu człowieka na czystość rzek i nabrzeży oraz wartości kulturowe - historię , relację człowieka z rzeką dawniej(rzeka jako element dziedzictwa kulturowo – przyrodniczego). Zainspirować ich do poszukiwania opowieści, które można uchwycić poprzez fotografie.
W temacie „My nad rzeką- dzisiaj  i jutro” oczekujemy zdjęć związanych z życiem codziennym uczestników, bądź osób im bliskich, powiązanych z rzeką, ukazujących piękno przyrody, aktywności nadrzeczne lub… wręcz przeciwnie – zaniedbanie nabrzeży i brak czystości wody oraz inne rzeczne problemy.

II KATEGORIA – dorośli
Rzeka – Człowiek. Relacje
Rzeka – Przyroda – Życie

Kategoria: „Rzeka – człowiek” zakłada artystyczne ujęcie relacji człowieka z rzeką. Ukazanie wpływu rzeki na życie człowieka, np.  znaczenie rozwoju jej nabrzeży bądź jego braku dla mieszkańców miasta, oraz z drugiej strony wpływ działalności człowieka na stan rzeki, np. zanieczyszczenie wody, zaleganie odpadów, tworzenie dzikich wysypisk i problemy dla przyrody rzecznej z tego wynikające. Jest to propozycja dla ekologów, sozologów i artystów – np. z nurtu Eko-art. oraz innych gałęzi Sztuki współczesnej nurtu Visual – zarówno studentów jak i pracowników naukowych.

Kategoria Rzeka – Przyroda - Życie ma na celu zgromadzenie fotografii i filmów pokazujących szeroko pojęte życie nad rzeką – życie płynące własnym rytmem, życie ludzi i świata przyrody koegzystujących ze sobą. Różnorodność i bogactwo gatunków, piękno krajobrazu, za którym stoją konkretne działania (np.objęcie danego terenu ochroną lub wręcz przeciwnie – powolna degradacja obszarów nadrzecznych). Ta propozycja jest skierowana do najbardziej doświadczonej grupy przyrodników – animatorów, edukatorów, nauczycieli, którzy potraktują temat z refleksją i ambitnie. Nie chodzi bowiem o zdjęcia wyłącznie promujące piękny krajobraz, ale o zdjęcia i filmy zaopatrzone odpowiednim komentarzem odnoszącym się do polityki zrównoważonego rozwoju na ukazanym obszarze, ochrony klimatu oraz refleksji powiązanych z tymi tematami. W ten sposób eksponowane zwycięskie prace same w sobie staną się materiałem edukacyjnym – pokazując zarówno dobre praktyki zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu, a z drugiej strony problemy rzeczne oczekujące szybkiego rozwiązania – na obszarach, gdzie działania na rzecz ochrony klimatu oraz polityka zrównoważonego rozwoju jest nierealizowana, a edukacja społeczności lokalnej na ten temat niewystarczająca.

III KATEGORIA : Kampania społeczna: uczniowie w grupach (zespołach) szkolnych (7-19 lat)
(ok. 10 osobowe zespoły z 1 szkoły)
- zdjęcia, filmy oraz OPIS realizowanej lokalnej kampanii prorzecznej

A na koniec?
Najlepsze prace będziemy prezentować na podsumowującej konkurs gali. Potem wystawa zwiedzi 6 największych miast Polski. Zamieścimy je też na naszej stronie internetowej, gdzie każdy będzie mógł je zobaczyć.

Nagrody
Autorzy zdjęć wybranych przez jury, oprócz możliwości uczestnictwa w warsztatach, zostaną dodatkowo nagrodzeni. Czekają na Was aparaty fotograficzne, laptopy, iPody, plecaki i inne nagrody o łącznej wartości ponad 50 tys zł.

Więcej o konkursie na stronie www.tematrzeka.pl

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica