Zobacz całą galerię


M2 On i Ona w Krainie Łęgów Odrzańskich

10 grudnia 2010 - Administrator

W programie ukazane zostaną jedne z ciekawszych miejsc i atrakcji w Krainie Łęgów Odrzańskich.  Poniżej prezentujemy krótki ich opis, wraz z danymi kontaktowymi dla osób zainteresowanych ich odwiedzeniem lub skorzystaniem z oferty.

Winnica Jaworek w Miękini

Historia „Winnicy Jaworek” sięga 2001 roku, kiedy to hobbystyczny projekt plantacji winorośli założyli Ewa i Lech Jaworek. W 2008r. ostatnimi nasadzeniami zamknięto obszar 23ha przeznaczony pod uprawę winorośli, z których z 10ha zebrano winogrona przeznaczone na wino, które w tym roku pojawiło się w handlu. Aktualnie można zakupić tylko Riesling i Chardonnay/Auxerrois. Riesling nazywany często „białym rycerzem”, przez ostatnie sześć lat wywalczył dla Winnic Jaworek niejedną nagrodę i wyróżnienie.

Budynek gdzie powstaje wino usytuowany jest na terenie zabytkowego folwarku w Miękini, w sąsiedztwie XVIII wiecznego pałacu gdzie w ciągu najbliższych lat ma powstać hotel.

Całe przedsięwzięcie zmierza ku temu, aby w Miękini utworzyć centrum dolnośląskiego winoroślarstwa. Już dziś prowadzi się tam szkolenia (w zakresie uprawy, prowadzenia, cięcia winorośli oraz sztuki produkcji i degustacji win), przyjmuje wycieczki, które zwiedzają kompleks winnicy degustując produkty tradycyjne. Już niedługo oddana zostanie do użytku Sala Degustacji z zabytkowym piecem śląskim, gdzie będą przyjmowani goście pragnący spróbować pierwszego od pięciu wieków śląskiego wina.

Kontakt:

Winnice Jaworek Sp. z o.o.

Ul. Kościuszki 48A

55-330 Miękinia

Tel. 71/3960987; 71/3178053

Fax 71/ 3178370

e-mail: biuro@winnicejaworek.pl

www.winnicejaworek.pl

Pocysterski kompleks klasztorny w Lubiążu

Jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.

Zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie (pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Kompleks ma powierzchnię dwa i pół razy większą od zamku na Wawelu i posiada ponad 600 okien. Powierzchnia samych dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie.


Zwiedzanie obiektów:

· od 1 kwietnia do 30 września w godzinach: 9:00-18:00

· od 1 października do 31 marca w godzinach: 10:00-15:00
Zwiedzanie odbywa się w grupach co godzinę (o każdej pełnej godzinie). Zwiedzającym udostępnia się jadalnię opata, salę książęcą, kościół NMP, refektarz.

Kontakt:

Fundacja Lubiąż
tel/fax: 071 322 21 29
www.fundacjalubiaz.org.pl
biuro@fundacjalubiaz.org.pl

Adres obiektu : Lubiąż, Plac Klasztorny
tel. 071/ 389 71 66

Ekomuzeum Cysterskie w Lubiążu

Ekomuzeum to zespół rozproszonych w terenie obiektów, tworzących żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Wyjątkowy charakter regionu jest prezentowany jako wypadkowa warunków i działalności ludzi, historycznej i obecnej.

W Lubiążu, na niewielkiej powierzchni, znajdziemy nagromadzenie obiektów historycznych. Tych wielkich jak kompleks klasztorny, czy kościół św. Walentego. Tych mniejszych, aczkolwiek niepowtarzalnych, jak kaplica św. Jana Nepomucena, drewniany wiatrak, czy zabytkowy układ urbanistyczny szpitala psychiatrycznego. Ileż jest miejsc o szczególnych walorach kulturowych i niepowtarzalnym klimacie, jak chociażby: niedokończona zagroda łużycka, Lasek św. Jadwigi, park na miejscu nieistniejącego już cmentarza protestanckiego z wymurowanym lapidarium, czy też Wzgórze Trzech Krzyży. Nie można też nie doceniać walorów przyrodniczych: unikatowych w Europie nadodrzańskich lasów łęgowych, drzew pomnikowych oraz rezerwatu przyrody "Odrzyska".

Więcej o ekomuzeum na stronie Stowarzyszenia Lubiąż: www.lubiaz.pl,

e-mail: stowarzyszenie@lubiaz.pl

Pokazy historyczne grupy rekonstrukcyjnej

organizacja imprez historycznych

Przedmiotem działalności jest organizowanie imprez historycznych w klimatach średniowiecza.
Organizacją imprez średniowiecznych zajmują sie od 9 lat, a dzięki wiedzy zdobytej na studiach (etnologia, archeologia, turystyka i edukacja regionalna) mogą z dbałością o szczegóły przeprowadzać pokazy historyczne i zajęcia edukacyjne. Rycerze mogą uświetniać również imprezy firmowe.

rekonstrukcje życia średniowiecznego

Biorą udział w wielu pokazach rekonstrukcji życia średniowiecznego na terenie Śląska, np. przy okazji obchodów dni miast, np. Legnica, Wrocław, Wołów, realizując: pokazy rzemiosła, pokazy walk turniejowych i inne pokazy rycerskie, pokazy katowskie, warsztaty pisma dawnego i heraldyki, rekonstrukcje bitew np. inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, na której swoje walki rycerskie toczą już od 2000 roku.

pokazy dla szkół

Posiadają również doświadczenie w pracy z młodzieżą - wielokrotnie przeprowadzali pokazy edukacyjne w szkołach i dla drużyn harcerskich. Mają dużą praktykę w kierowaniu zespołami i zarządzaniu projektami w których udział brało od 2 do 100 osób.

Kontakt:

Agencja Artystyczna HEGEMON
Tomasz Miękus
Złotoryja 59-500,
ul. Słowackiego 4/3
tel. 609-033-811

www.pokazyhistoryczne.pl
biuro@pokazyhistoryczne.pl

Chorągiew Konrada VII z Oleśnicy wspólnie ze Stowarzyszeniem Lubiąż, organizuje inscenizację historyczną „Oblężenie klasztoru”. Więcej o imprezie na stronie www.oblezenieklasztoru.pl

Ścinawskie patisony

W 2001 roku Zakład w Ścinawie rozpoczął uprawę i produkcję patisona żółtego w marynacie. Jakość produktu oraz jego dobra promocja spowodowały, że obecnie Ścinawa jest wiodącą firmą na rynku w produkcji patisona żółtego w Polsce.

Oprócz Patisonów firma produkuje ogórki konserwowe, które zostały wpisane na Listę Produktów Regionalnych i Tradycyjnych Dolnego Śląska. W roku 2006 produkt ten uzyskał prestiżową nagrodę „Perłę” w ramach ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”, która wręczana jest podczas Międzynarodowych Targów „Polagra Farm”.

W ofercie znajdują się również inne marynaty m.in. Sałatka z patisonów, Sałatka wielowarzywna, Sałatka z buraków czerwonych, Sałatka szwedzka, Kapusta czerwona, Korniszony, Ćwikła z chrzanem, Papryka konserwowa, Seler sałatkowy, oraz nowość Mix warzywny.

Wielokrotnie ścinawskie produkty zostały doceniane w różnych konkursach na szczeblu dolnośląskim. Uczestnicząc m.in. w konkursie organizowanym przez Marszałka woj. Dolnośląskiego na „Najlepszy Polski Producent Żywności” mogą się poszczycić wieloma dyplomami i pucharami za nagrodzone produkty (m.in. ogórki konserwowe, korniszony, patisony, Sałatkę z buraczków).

Kontakt:

Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego

59-330 Ścinawa, ul. 1 Maja 28,
tel. /fax (076) 843 61 00, 843 65 40

e-mail: biuro@zhpow-scinawa.com.pl

http://zhpow-scinawa.com.pl

Lokalne przysmaki ze słonecznych patisonów

W lokalnej restauracji w Ścinawie podawane są specjały przygotowywane ze ścinawskich patisonów.

Kontakt:

Restauracja „Ścinawianka” Grażyna Jensch

Rynek 3
59-330 Ścinawa
tel.: 0768437913

Katarzyna Bobra – Gospodarstwo Agroturystyczne w Słupie

( Warsztaty tworzenia pisanek, bombek, malowania na szkle, jazda konna)

Plastyk zajmujący się rękodziełem artystycznym, opowiada o tworzeniu:

"precjozji świątecznych", albo "galanterii świątecznej" - pisanki (kurze, gęsie, strusie) ręcznie malowane, bogato zdobione tematy świąteczne, florystyczne i inne- dowolne.

- bombki szklane, ręcznie malowane, bogato zdobione ( perełki , brokaty, cyrkonie..) tematy świąteczne i nie tylko.

Poza świątecznymi tematami zajmuje się malarstwem na szkle. Maluje obrazy witrażowe, małe witrażyki, duże witraże montowane do drzwi i okien ...itd. maluje też puchary szklane, okolicznościowe. Ostatnią pozycją stałą są deski - maluje na deskach drewnianych okrągłych, techniką wypukłą - tematy dowolne , najchętniej jednak maluje zwierzęta.

Prowadząc warsztaty przekazuje swoje doświadczenia związane z malarstwem nietypowym i zanikającym. Szczególnie dzieci w wieku szkolnym chcą się nauczyć malować pisanki, bombki, ciekawe są - jak się maluje na szkle?

Ponadto przy gospodarstwie agroturystycznym prowadzona jest hodowla koni i jazda konna.

Kontakt:

Katarzyna Bobra

bobra67art@poczta.onet.pl

Tel. 889 389 933

Słup gmina Wińsko

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica