Zobacz całą galerię


Drogi dla Natury

5 stycznia 2011 - Administrator

Jesienią 2010 roku zakończyła się realizacja kolejnego etapu ogólnopolskiego projektu „Drogi dla Natury – aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej”. W Krainie Łęgów Odrzańskich drzewa zostały posadzone na drodze powiatowej z Lubiąża do Domaszkowa.

Program finansowany jest ze środków PO Infrastruktura i Środowisko (priorytet 5.2 korytarze ekologiczne) oraz ze środków NFOŚ i GW. Głównym celem projektu jest zapewnienie funkcjonowania i przetrwania populacji pachnicy dębowej poprzez odtwarzanie i ochronię alei przydrożnych łączących izolowane stanowiska tego chrząszcza. Projekt realizowany jest na Dolnym Śląsku i przyległych obszarach Wielkopolski i Lubuskiego, Powiślu i Warmii oraz w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000.

Najważniejszym działaniem projektu jest nasadzenie w latach 2010-2011 ok. 30 000 drzew z preferencją dla dębów i lip w lokalizacjach uzgodnionych z zarządcami dróg na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Projekt obejmie Dolny Śląsk, Lubuskie, Małopolskę, Powiśle i Warmię. Dzięki współpracy i partnerstwu zachowamy istniejące oraz stworzymy nowe aleje, które są istotnym elementem infrastruktury drogowej, a także krajobrazu. W powiecie wołowskim taką współprace na odtworzenie alei wzdłuż drogi Lubiąż-Domaszków, w połowie ubiegłego roku podpisał były starosta Maciej Nejman.

Wiosną 2011 roku Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” z Legnicy zamierza posadzić 1875 drzew na terenie Dolnego Śląska i woj. lubuskiego w miejscach uzgodnionych z zarządcami dróg na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Mamy nadzieję że przy wsparciu lokalnej społeczności osiągniemy zamierzone cele i zachowamy aleje przydrożne, które są od ponad 200 lat elementem tradycyjnego krajobrazu tej części Polski.

Nasadzenia odbywają się tylko w uzgodnionych z samorządami lokalizacjach. Drzewa są sadzone w odległości zapewniającej bezpieczeństwo kierowcą. Przy drogach publicznych drzewa sadzone są jedynie na przeciwskarpie rowy, w odległości min. 3m od krawędzi jezdni. Nasadzenia wykonuje wyłoniona w przetargu, profesjonalna firma według zaleceń zawartych w specyfikacji technicznej. Nasadzenia są objętą roczną gwarancją. Całość kosztów wykonania nasadzeń w ramach projektu pokrywana jest ze środków POIŚ.

źródło: www.e-piastowska.pl

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica