Zobacz całą galerię


Drogi dla Natury

5 stycznia 2011 - Administrator

Jesienią 2010 roku zakończyła się realizacja kolejnego etapu ogólnopolskiego projektu „Drogi dla Natury – aleje przydrożne jako korytarze ekologiczne dla pachnicy dębowej”. W Krainie Łęgów Odrzańskich drzewa zostały posadzone na drodze powiatowej z Lubiąża do Domaszkowa.

Program finansowany jest ze środków PO Infrastruktura i Środowisko (priorytet 5.2 korytarze ekologiczne) oraz ze środków NFOŚ i GW. Głównym celem projektu jest zapewnienie funkcjonowania i przetrwania populacji pachnicy dębowej poprzez odtwarzanie i ochronię alei przydrożnych łączących izolowane stanowiska tego chrząszcza. Projekt realizowany jest na Dolnym Śląsku i przyległych obszarach Wielkopolski i Lubuskiego, Powiślu i Warmii oraz w Małopolsce, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000.

Najważniejszym działaniem projektu jest nasadzenie w latach 2010-2011 ok. 30 000 drzew z preferencją dla dębów i lip w lokalizacjach uzgodnionych z zarządcami dróg na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Projekt obejmie Dolny Śląsk, Lubuskie, Małopolskę, Powiśle i Warmię. Dzięki współpracy i partnerstwu zachowamy istniejące oraz stworzymy nowe aleje, które są istotnym elementem infrastruktury drogowej, a także krajobrazu. W powiecie wołowskim taką współprace na odtworzenie alei wzdłuż drogi Lubiąż-Domaszków, w połowie ubiegłego roku podpisał były starosta Maciej Nejman.

Wiosną 2011 roku Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” z Legnicy zamierza posadzić 1875 drzew na terenie Dolnego Śląska i woj. lubuskiego w miejscach uzgodnionych z zarządcami dróg na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Mamy nadzieję że przy wsparciu lokalnej społeczności osiągniemy zamierzone cele i zachowamy aleje przydrożne, które są od ponad 200 lat elementem tradycyjnego krajobrazu tej części Polski.

Nasadzenia odbywają się tylko w uzgodnionych z samorządami lokalizacjach. Drzewa są sadzone w odległości zapewniającej bezpieczeństwo kierowcą. Przy drogach publicznych drzewa sadzone są jedynie na przeciwskarpie rowy, w odległości min. 3m od krawędzi jezdni. Nasadzenia wykonuje wyłoniona w przetargu, profesjonalna firma według zaleceń zawartych w specyfikacji technicznej. Nasadzenia są objętą roczną gwarancją. Całość kosztów wykonania nasadzeń w ramach projektu pokrywana jest ze środków POIŚ.

źródło: www.e-piastowska.pl

Najbliższe wydarzenia

PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica