Zobacz całą galerię


Tożsamość kluczem do sukcesu - wizyta w Austrii

6 grudnia 2010 - Administrator

Wizyta miała na celu przede wszystkim pokazanie zasad funkcjonowania programu Leader , lokalnych grup działania oraz realizowanych projektów. Idea programu Leader w Austrii jest taka sama jak w Polsce. Jednak jego realizacja trochę różni się ze względu na specyfikę naszej administracji.

W skład austriackiej lokalnej grupy działania wchodzi średnio 30 gmin, jednak austriackie jednostki są mniejsze od naszych, bowiem zamieszkuje w nich od 500 do 10 tys mieszkańców. Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję rozmawiać z wójtem jednej z gmin, zamieszkałej przez 950 osób. Z niedowierzaniem dowiadując się, że przy budżecie 1,2mln euro zatrudnione jest w gminie oprócz wójta 2 osoby! Trudno jest więc, porównywać nasze samorządy.

Austria to kraj, który w Unii Europejskiej jest 9 lat dłużej od nas i ta różnica jest dziś widoczna. Nie oznacza to jednak, że możemy się czegoś wstydzić. Szczególnie wizyta w Krainie Wulkanów na południowo- wschodniej części Austrii, uzmysłowiła, że region ten pod katem mentalności mieszkańców był bardzo podobny do naszego. Powodem tego było, jak przedstawił poseł Lantagu Josef Ober, brak tożsamości mieszkańców z miejscem zamieszkania. Dziś mieszkańcy mocno pracują na rozwój własnej małej ojczyzny, dzięki czemu osiągnęli zadowolenie i mimo, że jest to region typowo rolniczy, brak jest bezrobocia. Tak dynamiczny rozwój zawdzięczają sobie, ponieważ każdy cent, który muszą wydać, starają się wydać w lokalnych firmach. Korzystają też w maksymalny sposób z lokalnych zasobów, dzięki czemu pieniądze zostają na miejscu i są inwestowane w rozwój regionu. Ta stara prawda u nas jeszcze nie bardzo funkcjonuje, ale jak widać jest to główny element sukcesu gospodarczego. Porównując dziś oba kraje, należy założyć, że czeka nas kilka lat ciężkiej pracy, aby tożsamość mieszkańców z Krainy Łęgów Odrzańskich, była na takim samym etapie jak w austriackiej Krainie Wulkanów.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica