Zobacz całą galerię


Ekomuzeum szansą rozwoju mieszkańców wsi

13 stycznia 2011 - Administrator

W siedzibie stowarzyszenia Partnerstwa Kaczawskiego, na początku grudniu spotkali się przedstawiciele LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”, Wrzosowej Krainy, Partnerstwa, Integracji i Turystyki, którzy opracowywali koncepcję dalszego rozwoju i funkcjonowania dolnośląskich ekomuzeów. Do tej pory brak jest jasnej definicji określającej co jest ekomuzeum, a co może być tylko inicjatywą ekomuzealną. Obecnie w ramach projektu realizowanego przez Nadodrzański zakątek, trwa inwentaryzacja zasobów poszczególnych miejsc, która zakończy się ewentualną certyfikacją. Pozwoli to ujednolicić nazewnictwo, tak aby nie każde miejsce mogło dowolnie używać nazwy ekomuzeum. Kontynuacją tych działań będzie realizacja projektu współpracy, polegającego na dalszym rozwoju i stworzeniu już konkretnych ofert dla turystów a przede wszystkim oferty edukacyjnej dla szkół.

Projekt współpracy

Projekt zakłada wizyty studyjne po dolnośląskich ekomuzeach, mające na celu wzajemne poznanie wspólnych ofert, wymianę dobrych praktyk oraz monitoring ich funkcjonowania. Zostaną także opracowane i wydane 2 rodzaje map, w których jedna będzie skierowana dla turystów, natomiast druga dla młodzieży szkolnej. Jako dodatek do map wydany zostanie również przewodnik po ekomuzeach. W ramach działań promocyjnych nakręcony będzie film, który będzie dołączony do podręcznika metodycznego, skierowanego do nauczycieli. Przygotowana będzie wystawa objazdowa z atrakcjami ekomuzeów, która będzie prezentowana na obszarze Dolnego Śląska. Ciekawostką w naszym regionie, będzie promujący ciekawe miejsca „Paszport wędrowniczka ekomuzealniczka”.

Projekt ten zapewne przyczyni się do rozwoju miejsc, w których ekomuzea funkcjonują, wzbogaci ciekawą ofertę edukacyjna dla szkół, a przede wszystkich wzmocni tożsamość mieszkańców z regionem oraz ukaże niezwykłe walory jakie posiadamy wokół nas.

Lokalną Grupą Działania, która będzie koordynować projekt będzie Stowarzyszenie LGD„Kraina Łęgów Odrzańskich”. Oprócz niej w projekcie wezmą udział: „Wrzosowa Kraina”, „Partnerstwo Kaczawskie”, „Bory Dolnośląskie”, Partnerstwo, Integracja, Turystyka, „Kwiat Lnu” oraz „Partnerstwo Izerskie”. Realizacja projektu przewidziana jest na 2 lata, natomiast rozpoczęcie w połowie przyszłego roku.

Punkty w Leader’ze

Za ochronę i wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego oraz lokalnych zasobów i tradycji poprzez tworzenie ekomuezum, w realizowanych działaniach „małe projekty” zgodnie z lokalnymi kryteriami wyboru, można otrzymać dwa dodatkowe punkty. O tym, że jest to ważny element w realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Krainy Łęgów Odrzańskich, jest też fakt, iż wsparcie działań w rozwoju ekomuzeów jest wpisane jako przedsięwzięcia służące osiągnięciu celów szczegółowych. Partnerstwo Krainy Łęgów Odrzańskich mocno akcentuje swoją obecność w Polsce, gdzie jako doświadczona organizacja, wnosi swoją praktyczną wiedzę w rozwój sieci ekomuzealnej oraz w opracowaniu standardów. Te głównie tematy były przedmiotem podczas warsztatów w Krakowie. Zadaniem tego spotkania było też projektowanie zintegrowanego systemu promocji, nie tylko na skalę krajową ale również europejską. Pojawiło się bowiem zainteresowanie tym tematem, organizacji z Holandii. Spotkanie warsztatowe zorganizowane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska było kolejnym, które miało za zadanie wypracowanie reguł i zasad nazewnictwa ciekawych miejsc ekomuzeami. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej takich miejsc i  to spotkanie pokazało, że proces tworzenia jest u nas najbardziej zaawansowany. Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” na terenie działania którego znajduje się aż 7 takich przedsięwzięć reprezentowali Tomasz Sokołowski i Zbigniew Posacki.

Czym jest ekomuzeum? Przeczytaj w dziale PORADY , kliknij TUTAJ.

Najbliższe wydarzenia

  • 28/06 - Walne Zebranie Członków LGD
  • 08/09 - Odrzański Zlot Młodzieżówek
PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica