Zobacz całą galerię


Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej

14 czerwca 2006 - Tomasz Sokołowski

Towarzystwo Miłośników Ziemi Średzkiej rozpoczęło wdrażanie projektu „Skarby Ziemi Średzkiej”, dofinansowanego ze środków programu Działaj Lokalnie V Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową Fundusz Partnerstwa Doliny Środkowej Odry. Partnerami przy realizacji projektu są: Dom Kultury w Środzie Śląskiej, Muzeum Regionalne Powiat średzki, Powiatowy Urząd Pracy w Środzie Śląskiej, Stowarzyszenie dla Powiatu, Stowarzyszenie Kupców Średzkich, Miesięcznik Wiadomości Powiatu Średzkiego. Projekt ma charakter wielopłaszczyznowy, a jego głównym celem jest wyłonienie produktów lokalnych ziemi średzkiej ich inwentaryzacja, oraz promocja, a także popularyzacja wśród mieszkańców wiedzy na temat produktu lokalnego. Ważnym aspektem wdrażanego projektu jest również rozwój przedsiębiorczości lokalnej.

Za produkt lokalny należy uznać wyrób lub usługę, z którą utożsamiają się mieszkańcy regionu, produkowaną w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska, z surowców lokalnie dostępnych. Produkt lokalny staje się wizytówką regionu poprzez wykorzystanie jego specyficznego i niepowtarzalnego charakteru oraz angażowanie mieszkańców w rozwój przedsiębiorczości lokalnej.

Najprościej można powiedzieć, że produkt lokalny jest czymś, co mieszkańcy danego terenu uważają za tradycyjne i pospolite, a osoby z zewnątrz za specyficzne i niepowtarzalne. Aby wyłonić produkty wytwarzane w naszym regionie w podczas festynu historycznego „Święto Wina w Mieście Skarbów” , który będzie miał miejsce we wrześniu, odbędzie się kolejny konkurs na najlepsze wino domowe, najsmaczniejszy wyrób wędliniarski, najsmaczniejszy wyrób piekarniczy, najsmaczniejszy wyrób cukierniczy (w tym ciasto domowe), najładniejszy strój historyczny, najciekawszą pamiątkę ze Środy Śląskiej oraz na projekt pocztówki okolicznościowej „Święto Wina w Mieście Skarbów”. Zwycięskie produkty w poszczególnych kategoriach zostaną poddane inwentaryzacji i mają szanse stać się średzkim produktem lokalnym – wizytówką miasta i gminy. Dlatego też wszystkie osoby, które chcą zaprezentować swoje niepowtarzalne wyroby zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach.

Informacji odnośnie konkursu oraz jego regulaminu udziela Dom Kultury w Środzie Śląskie, Muzeum Regionalne oraz Wydział Promocji i Rozwoju Gminy Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

Dom Kultury - 071 - 317-32-11, dk@srodaslaska.pl
Muzeum - 071 - 317-27-95, muzeum.sroda@wp.pl
Wydział Promocji i Rozwoju Gminy - 071 - 396-07-51, ppk2@srodaslaska.pl.

PnWtŚrCzPtSo
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1

baza organizacji

baza organizacji


logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


wyprawy_odkrywcow_logo2

haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica