Zobacz całą galerię


Biblioteki wchodzą do Łęgów

10 lutego 2011 - Administrator

Kraina Łęgów Odrzańskich to region charakteryzujący się unikatową przyrodą, zabytkami oraz potencjałem ludzkim. Chęć zachowania i promocji tych walorów towarzyszy od początku powstania Partnerstwa Doliny Odry. W dalszym rozwoju subregionu, z korzyścią dla wszystkich mieszkańców, ważna jest współpraca na różnych płaszczyznach, instytucji istotnych w środowisku wiejskim jak biblioteki i sektor społeczny. Biblioteki to miejsce, gdzie młodzież na obszarach wiejskich może się spotkać, jednak często brakuje podstawowego nowoczesnego sprzętu, żeby skorzystać np. z internetu.

Program Rozwoju Bibliotek

Podczas spotkania przedstawiciele bibliotek mogli dowiedzieć się o zasadach uczestnictwa w Programie Rozwoju Bibliotek – przedstawionych przez koordynatorkę regionalną programu – Beatę Jasiak. Jest to przedsięwzięcie, z którego biblioteki z małych miejscowości mogą otrzymać sprzęt informatyczny, biorą udział w cyklu praktycznych szkoleń, czy też realizują granty na rozwijanie własnych pomysłów. Jest to już druga edycja programu, o wynikach pierwszej edycji z poziomu biblioteki uczestniczącej w realizacji programu jako partnera – opowiadała Bogusława Spryszyńska – dyrektor biblioteki w Prochowicach.

Była to też okazja do wymiany doświadczeń i dobrych przykładów w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działalność wspomagającą placówek. Tutaj prochowicka czytelnia miała się czym pochwalić, prezentując między innymi nowo wyremontowaną salę ze źródeł zewnętrznych.

Regionalne wydawnictwa

Gwiazdą spotkania był Andrzej Sitarski. Przedstawił imponującą ofertę wydawniczą pozycji regionalnych wydawanych przez Stowarzyszenie „Mała Ojczyzna” ze Ścinawy. „Zeszyty ścinawskie” zawierają ważne tematy lokalne: historyczne, wspomnieniowe, poetyckie, które są współtworzone przez mieszkańców. Jak mówi pomysłodawca wydawnictwa – nie są potrzebne wielkie pieniądze, aby taki pomysł realizować, wystarczy tylko zwykła kserokopiarka, bo najważniejsza w tym wszystkim jest treść merytoryczna. Wspomnienia mieszkańców, wiersze lokalnych poetów, nieznana historia miejscowości, to tematy, których żadna drukarnia nie podjęła się profesjonalnie wydać. A często jest to ostatni moment i możliwość, żeby zapisać historię naszych małych lokalnych ojczyzn.

- Liczba wydanych zeszytów ścinawskich zbliża się już do numeru 50. Na początku miało być tylko kilka, bo trudno było o temat kolejnych. Jednak praca w sklepie papierniczym w rynku miasta, ma to do siebie, że spotyka się mnóstwo ciekawych ludzi. To oni nadawali temat kolejnym numerom. Mieli wiedzę, którą chcieli się bezinteresownie podzielić. – mówił podczas prezentacji Sitarski. Ilu takich ciekawych ludzi mieszka wokół nas, na pewno nie zdajemy sobie z tego sprawy, niektórzy są filarem takiej serii wydawnicze,j tak jak pan Antoni Merta, autor wielu zeszytów.

Oferta LGD

Spotkanie, miało na celu nie tylko nawiązanie nowej współpracy, wymianę doświadczeń ale także przedstawienie oferty wydawniczej z naszego regionu. Rafał Plezia – prezes stowarzyszenia podkreślił, że celem Partnerstwa jest, aby w każdej bibliotece znajdował się tzw. kącik regionalny Krainy Łęgów Odrzańskich, w którym mieszkańcy będą mogli znaleźć zeszyty lokalne, przewodniki, biuletyny czy też inne pozycje związane z naszym regionem. Pierwszy ku temu krok został zrobiony, bowiem po spotkaniu ponad 20 publikacji regionalnych i wspierających działania liderskie, zostało przekazanych do bibliotek.

- Biblioteki są często jedyną instytucją publiczną na terenach wiejskich, a my chcemy docierać do mieszkańców z naszą ofertą - mówi Małgorzata Kowalczyk animator partnerstwa LGD. Są to szkolenia, dotacje z programu „Działaj lokalnie” czy przede wszystkim pomoc finansowa w ramach programu Leader, skierowana na obszary wiejskie – dodaje.

Na koniec zostały zorganizowane warsztaty mające za zadanie określić wzajemne oczekiwania bibliotek i organizacji. Jasne określenie celów każdego z partnerów to podstawowy warunek, aby współpraca rozwijała się dobrym kierunku. Warsztaty pokazały, że przy niewielkich wymaganiach, można sobie wiele zaoferować, z korzyścią przede wszystkim dla mieszkańców.

Kolejne takie spotkanie zostało zaplanowane na miesiąc kwiecień i miejmy nadzieję, że pozostałe biblioteki publiczne z terenu Krainy Łęgów Odrzańskich, również włączą się do rozwoju współpracy.

Najbliższe wydarzenia

  • 28/06 - Walne Zebranie Członków LGD
  • 08/09 - Odrzański Zlot Młodzieżówek
PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica