Zobacz całą galerię


Dobre praktyki z kopalni pomysłów

8 marca 2011 - Administrator

  W połowie lutego kandydaci do rady wspólnie z Anną Skocz z Stowarzyszenia Semper Avanti opracowali projekt swojego statutu, który zacznie obowiązywać już w marcu. Wtedy to odbędą się pierwsze wybory do młodzieżowej rady.  Zanim jednak do tego dojdzie, kandydatów czeka szereg zadań związanych z kampanią wyborczą, powołaniem komisji wyborczych i przygotowaniem dokumentów.


Dobre praktyki

Aby ułatwić sprawę przyszli radni przyjechali po doświadczenia funkcjonującego organu w Wałbrzychu. Dobre praktyki zostały przedstawione przez członków Młodzieżowej Rady Miasta Wałbrzych:  Aleksandrę Ludwiczak, Karola Borna i Annę  Janczak. Członkowie  prezydium młodzieżowej rady przedstawili zakres swoich obowiązków i praktyczne przykłady.  Spotkanie,  które odbyło  się w Sali Rady Wałbrzyskiego ratusza, otworzył Wiceprezydent miasta Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk.

- Jesteśmy dumni ze swojej Młodzieżowej Rady. Moje pokolenie powoli odchodzi,  a to obecna młodzież,  będzie przejmować szereg spraw związanych z zarządzaniem.  Cenna jest również wymiana myśli i  form działania, aby działać na rzecz swojej społeczność i  potrzeb własnych, a także nieść pomoc słabym i potrzebującym  ludziom – odniósł się Nowaczyk podczas wizyty  do swoich gości.

Skatepark rozpoczął

Bardzo ciekawe były studia przypadków akcji i działań rady. Gdy zrodziła się potrzeba  budowy Skateparku w Wałbrzychu, w oparciu o nią powstała Młodzieżowa Rada Miasta Wałbrzycha (MRMW).  Niedługo potem pod wpływem działań młodzieżówki,  powstał skatepark i to nie byle jaki, kryty i czynny cały rok.  Pozyskano na to dotację z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Teraz korzysta z niego nie tylko młodzież wałbrzyska. Przyjeżdżają  fani ekstremalnej jazdy na rolkach i rowerach z całego Dolnego Śląska i z sąsiednich Czech. Oprócz ostrej jazdy w hali, organizowane są również  koncerty.

To nie jedyne działania wałbrzyskiej  młodzieżówki,  jest ich obecnie dużo więcej. Droga do tego była długa o czym opowiadali członkowie teraźniejszej rady.

- Pierwszą kadencję poświęciliśmy na wyrobienie sobie marki, tak aby osoby dorosłe nam zaufały -  podkreśla Karol  Wiceprzewodniczący MRMW.

Teraz aktywiści miejskiej młodzieżówki organizują koncerty i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dobrą praktyką była akcja poświęcona oddawaniu krwi przez młodych wałbrzyszan, która zakończyła się sukcesem, ponieważ  część uczniów stale oddaje krew w punkcie krwiodawstwa.

Cysterna i rogaliki

Wielka beczka z ciepłym kakaem i samochód wypełniony rogalikami, którym częstowano wałbrzyszan na rynku, to jeden z ciekawszych sposobów na zdobycie serc mieszkańców oraz  propagowanie działań, akcji i postulatów formułowanych przez MRMW.  Wiele z tych akcji jest wspierana przez przedsiębiorców i dorosłych radnych. Ponadto młodzi radni na realizację swoich akcji dysponują   środkami wydzielonymi z budżetu gminy. Jest to rocznie od 5 do 10 tysięcy złotych. To te środki z ratusza, pomagają działać aktywnie z pożytkiem dla młodzieży z miasta.

Na spotkaniu, prochowickim kandydatom udzielono wiele cennych i praktycznych rad.

Ważne jest żeby złapać dobry kontakt z dorosłymi  radymi. Nam się udało zrobić tak, że wszyscy z nami współpracują. Nam się udało i wam też tego życzymy! – zachęcała  Aleksandra Ludwiczak Przewodnicząca MRMW .

Działania to nie wszystko. Aby młodzieżowy organ miasta dobrze funkcjonował, konieczna jest formalizacja. I to o niej opowiadała Anna Janczak Sekretarz MRMW, czyli jak przygotowywać  uchwały i protokoły z posiedzeń. Podkreślano również konieczność częstego przygotowywania pism do prezydenta, przewodniczącego rady i radnych oraz do partnerów i biznesu.

Prochowicka młodzież, chętnie i z zainteresowaniem słuchała szczerych i rzeczowych wypowiedzi wałbrzyskich radnych.  Dowodem na to były liczne pytania i rozmowy w przerwie.

Opracował: Rafał Plezia

PnWtŚrCzPtSo
      01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica