Zobacz całą galerię


Gniazdo odtworzone

14 marca 2011 - Administrator

Udało się odtworzyć gniazdo bociana białego, które znajdowało się na nieczynnym kominie przy ulicy Wojska Polskiego w Lubiążu. Poprzednie, które liczyło sobie kilkadziesiąt lat, przechyliło się niebezpiecznie na budynki gospodarcze, zagrażając zawaleniem.

 Jeszcze kilka lat temu w Lubiążu znajdowało się 4 gniazda. Teraz te na szczycie komina, było ostatnim we wsi. Dlatego mieszkańcy bez wahania podjęli inicjatywę, dzięki której bociany nadal będą mogły zwiastować w Lubiążu wiosnę.

Największym problemem okazało się usunięcie starego gniazda, które ważyło ponad tonę. Umocowania wykonane przez bociany, były na tyle silne, że gniazdo mogło oderwać się razem z kominem. Wynajęty podnośnik przez właścicielkę komina, ułatwił zadanie, bowiem możliwe było stopniowe kruszenie gniazda. Cała operacja trwała prawie dwie godziny i zakończyła się sukcesem.

Następnym etapem było wykonanie i zamontowanie nowej platformy. Wykonana pierwotnie konstrukcja przez jednego z mieszkańców okazała się zbyt ciężka, ze względu na ograniczenia tonażowe podnośnika. Na wniosek Rady Sołeckiej, Gmina Wołów, jako ostatnia deska ratunku, zleciła zamontowanie nowego gniazda.

Montaż platformy został wykonany w ostatniej chwili, bowiem jak twierdzą ornitolodzy, bociany lada dzień przylecą do Polski.

Obecnie poszukiwana jest lokalizacja, w której będzie można zamontować drugą niewykorzystaną platformę. Być może uda się, że nie tylko bociany powrócą na stare miejsce, ale w Lubiążu zagnieździ się dodatkowa para bocianów.

Najbliższe wydarzenia

PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica