Zobacz całą galerię


10 lat Stowarzyszenia dla Powiatu

24 marca 2011 - Administrator

Stowarzyszenie powstało 15 marca 2001 roku z inicjatywy czterech osób – członków założycieli: Dagmary Januszko, Bogusława Krasuckiego, Tadeusza Kudryńskiego oraz Ewy Rolińskiej – Sikory. Początkowo pod nazwą „Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Średzkiego”, a od 2003 roku jako „Stowarzyszenie dla Powiatu” działa do dziś osiągając wiele sukcesów.

„Stowarzyszenie dla Powiatu” jest organizacją proekologiczną, wyrastającą wprost z dokumentu przyjętego uchwałą Rady Powiatu we wrześniu 2000 roku, który nosi tytuł "Strategia Zrównoważonego Rozwoju Powiatu Środa Śląska". Według założeń owego dokumentu stowarzyszenie ma pełnić społeczny nadzór nad realizacją strategii, wypełniać lukę między działaniami władz powiatu, zobowiązanymi do wdrażania strategii, a potrzebami jego mieszkańców, którzy co najmniej w równym stopniu powinni uczestniczyć w tym niezwykle ważnym przedsięwzięciu.

Organizacja  została utworzona by propagować i wcielać w życie zasady „zrównoważonego rozwoju", budować lokalną społeczność, która świadoma jest swoich praw i obowiązków oraz  działać na rzecz polepszenia warunków życia mieszkańców powiatu średzkiego.

W dziesięcioletniej historii swojej działalności, stowarzyszenie zrealizowało wiele bardzo ważnych przedsięwzięć. Tylko na przełomie lat 2010/20011, stowarzyszenie realizuje 3 projekty dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki:

- projekt pn. „Edukacja przyszłości” realizowany jest w gimnazjum w Malczycach - wartość dofinansowania – 44 000,00 zł;

- projekt pn. „Malczyce - wieś z przyszłością” - wartość dofinansowania– 38 450,00 zł;

-partner projektu ,,Atrakcje wakacje” realizowanego przez Parafię Rzymsko – Katolicką w Kulinie - wartość dofinansowania  - 36 850,00 zł.

Na przestrzeni lat „Stowarzyszenie dla Powiatu” nawiązało owocną współpracę  z wieloma instytucjami i organizacjami, między innymi z:

    - Władzami lokalnymi powiatowymi i gminnymi;

    - Fundacją Partnerstwo Doliny Środkowej Odry;

    - Lokalną Grupą Działania Kraina Łęgów Odrzańskich;

    - Fundacją Ekologiczną „Zielona Akcja”;

    - Powiatem Hajnowskim;

    Stowarzyszeniami i organizacjami z terenu naszego powiatu.

Co dalej?

- W planach na przyszłość jest dalsze rozwijanie inicjatyw oddolnych na obszarach wiejskich. Chcemy się zaangażować w życie młodzieży z terenu powiatu średzkiego. Chcemy zaktywizować młodzież i troszeczkę przymusić do zwiększenia uczestniczenia w życiu społecznym, publicznym i organizowaniu działań w swoich miejscowościach. Wiadomo jest, że powiat średzki, to w większości społeczność wiejska, dlatego chcemy mieszkańców bardziej zaktywizować i zachęcić do działania na rzecz społeczności lokalnych – o planach mówiła wiceprezes Stowarzyszenia Mariola Kądziela.

W uroczystościach obchodzonych w piątkowe popołudnie wzięli udział: starosta Sebastian Burdzy, wicestarosta Mieczysław Kudryński i sekretarz Powiatu Mariusz Żałobniak. Starosta przekazał podziękowania za współpracę i wieloletnią działalność na rzecz powiatu oraz drobny podarunek na ręce Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Bożeny Sielskiej.

Źródło informacji i zdjęć: www.sroda.express-miejski.pl

PnWtŚrCzPtSo
      01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica