Zobacz całą galerię


Wiosenne porządki w Brekinii

1 kwietnia 2011 - Administrator

Wiosenne leśne porządki postanowiło zrobić Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” wspólnie z Nadleśnictwem Legnica, Gminą Prochowice oraz młodzieżą z gimnazjum (mieszkańcami Mierzowic), organizując spontaniczną akcję sprzątania rezerwatu leśnego „Brekinia”.

Aby można było przeprowadzić taką akcję, należało najpierw uzyskać zgodę na wejście na teren rezerwatu. Na wystosowane pismo przez Prezesa LGD Rafała Plezię bardzo szybko, pozytywnie odpowiedziała Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Należało się spieszyć, aby wyjść do rezerwatu przed sezonem wegetacyjnym z dwóch powodów. Pierwszy, to aby nie zadeptać roślin chronionych w runie. Drugi bardziej praktyczny, to aby przed wzrostem roślin widzieć wszystkie śmieci, które należy zabrać z chronionego obszaru. Po tych formalnościach można było przystąpić do działań.

Akcję poprowadziła Małgorzata Kowalczyk. W sprzątanie mocno zaangażowani się uczniowie z Gimnazjum Publicznego im. Tadeusza Kościuszki w Prochowicach. W trakcie 3 godzinnej akcji, zebrali 9 worków śmieci o pojemności 120 l i 9 worków o pojemności 60 l. Do tego zebrane były kawałki opon samochodowych, trochę gruzu i pianki po sprzęcie AGD. Zebrane odpady wywiozła Gmina Prochowice.

Ciekawa była struktura zawartości worków, w których najwięcej miejsca zajmowały opakowania szklane po alkoholu. Wychodzi na to, że po raz kolejny młodzież robiła porządki po dorosłych. Czy młodzi oczekują takiego dziedzictwa od pokolenia starszych?

Na zakończenie akcji została zamontowana tablica informująca o zachowaniu porządku w rezerwacie przyrody „Brekinia”, wykonana przez Stowarzyszenie „Kraina Łęgów Odrzańskich”. Młodzież po wykonanej pracy i przy tradycyjnym ognisku piekła kiełbasy, ufundowane przez Nadleśnictwo Legnica.

Akcja była dobrym przykładem nieformalnego partnerstwa, w którym każdy wyżej wymieniony coś wniósł, nie kosztowało go tyle, ile musiałoby samodzielnie realizując akcję. Nie potrzebny był również żaden wniosek na sfinansowanie akcji. Jedynie chęci i dobra wola zainteresowanych stron.

Miejmy nadzieję, że z każdym rokiem świadomość mieszkańców Krainy Łęgów Odrzańskich o właściwych postępowaniach będzie coraz większa i podobne działania będzie można robić tylko podczas wzbogacania terenów zielonych w mała infrastrukturę turystyczną jak ławki czy wiaty przy ścieżkach rowerowych. A najlepiej gdyby akcji sprzątania nie trzeba było robić wcale, bo przecież majątku nie tracimy, zabierając ze sobą butelkę po napoju i wrzucając ją do przeznaczonego do tego celu pojemnika.

Rezerwat Leśny „Brekinia” położny jest w gminie Prochowice w obrębie wsi Mierzowice. Rezerwat pozostaje pod nadzorem Nadleśnictwa Legnica – Leśnictwo Mierzowice. Jego obszar zajmuje 2,28 ha lasu. Celem ochrony jest jedyne na niżu stanowisko Jarzębu brekinia (Sorbus torminalis) zwanego również brzękiem. Inicjatorem powołania rezerwatu był Andrzej Szlachetka, przyrodnik którego działania zostały uwieńczone sukcesem w grudniu 1993 r kiedy to Zarządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa powołano rezerwat.

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1

baza organizacji

baza organizacji


logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


wyprawy_odkrywcow_logo2

haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica