Zobacz całą galerię


Przyszłość Leadera w Polsce i Europie po 2013r.

8 kwietnia 2011 - Administrator

Celem konferencji było wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego przyszłości podejścia Leader w Polsce na bazie dotychczasowych doświadczeń z Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006 i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

O założeniach Wspólnej Polityki Rolnej po 2013  mówił Andrzej Hałasiewicz - ekspert z Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Paweł Czyszczoń, wprowadzając do dyskusji o przyszłości LEADERA, oparł się o doświadczenia Urzędu Marszałkowskiego i Lokalnych Grup Działania oraz o raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wyraźnie wskazując, że negatywne zjawiska stwierdzone w tymże raporcie nie dotyczą Polski a przede wszystkim Dolnego Śląska.

Debatą kierowała Irena Krukowska- Szopa - Prezes Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD. Dyskusje w 4 grupach prowadzili liderzy LGD: Inga Demianiuk - Ozga , Aneta Domaradzka, Piotr Hańderek, Bożena Mulik, Bożena Pełdiak, Rafał Plezia oraz Anna Żabińska. Uczestnikami dyskusji w większości byli liderzy i działacze LGD oraz przedstawiciele samorządów. W trakcie 60 minutowej pracy, grupy zaproponowały szereg rozwiązań służących poprawie funkcjonowania Programu LADER w następnym okresie programowania.

Oto najważniejsze z nich:

- przekazanie Lokalnym Grupom Działania zadań związanych z wdrażaniem, nadzorem realizacji i rozliczaniem zadań, realizowanych w działaniach Programu LEADER,

- uproszczenie procedur wdrażania i rozliczania zadań w szczególności dla działania Małe projekty i na zadania realizowane oddolnie,

- tworzenie i rozwijanie wartości dodanej dla partnerstw typu LGD, zwrócenie uwagi na dbałość w LGD o relacje i animację działań partnerskich, a mniej na administrację w programie,

- uproszczenia dotyczące realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju ze źródeł innych niż PROW, w szczególności z POKL.

Po przedstawieniu wniosków przez moderatorów grup, głos zabrał ekspert Andrzej Hałasiewicz, który zgodził się z większością wypracowanych przez grupy propozycji. Najważniejszą uwagą z punktu widzenia LGD było potwierdzenie, że w następnym okresie programowania, LGD będą rekomendowane do wdrażania, nadzoru i rozliczania działań LEADER.

Lokalną Grupę Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” godnie reprezentowali Rafał Plezia (Prezes LGD), Mariola Kądziela (Przewodnicząca Rady LGD, Powiat Średzki), Justyna Tracichleb (Sekretarz Rady LGD, Powiat Wołowski), Malgorzata Dyrda (Członek Rady, Gmina Miękinia) oraz Ryszard Czerw (Gmina Jemielno).

W konferencji brali udział przedstawiciele gmin, Lokalnych Grup Działania oraz partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Urząd Marszałkowski reprezentował również Bogusław Wijatyk - Dyrektor Departamentu  Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.

Konferencję zorganizował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Sekretariatem Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica