Zobacz całą galerię


Konferencja Odrzańska

20 czerwca 2011 - Administrator

 Celem konferencji było wprowadzenie i zintegrowanie działań samorządów, organizacji pozarządowych i lokalnych grup działania, do wspólnego zaangażowania się na rzecz tworzenia warunków dla rozwoju gospodarczego i społecznego wzdłuż rzeki Odry. Realizowane to będzie w oparciu o turystykę i doświadczenia Programu Szlak Odry i innych projektów realizowanych nad naszą rzeką.

O realizowanych przedsięwzięciach wokół Odry opowiadali przedstawiciele 3 sektorów.

Na wstępie, na temat historii działań wokół Szlaku Odry oraz stanie aktualnym, głos zabrał inicjator konferencji Rafała Plezia – prezes LGD „Krainy Łęgów Odrzańskich”. Przedstawił zarys działań do tej pory już zrealizowanych, jak oznakowanie szlaków, wykonanie tablic informacyjnych, opracowanie projektów wież widokowych oraz przystani rzecznych. Jak powiedział Plezia „Te działania, to jednak za mało, bowiem brakuje produktu turystycznego i to jest też jednym z celów tej konferencji, aby wspólnie wypracować ofertę skierowaną do turystów, żeby wykorzystać walory nadodrzańskie”.

O tym, że na Odrze można zrobić biznes, przekonywał Piotr Słaby, właściciel Portu w Urazie i dzierżawca portu w Ścinawie. Kilka lat temu zainwestował prywatne pieniądze w ponad hektar niezagospodarowanej ziemi znajdującej się nad Odrą. Jak podkreślił Piotr Słaby „Nie wiedziałem jeszcze wtedy w co się pakuje”. Dziś nie ma wątpliwości, że był to strzał w przysłowiową „10”. Kolejną jego inwestycją jest port Ścinawa. „Znaczenie portów nad Odrą, przy tak atrakcyjnych obszarach jest ogromne. Aktywna turystyka szczególnie na szlakach wodnych, jest obecnie coraz popularniejsza i co raz więcej turystów z roku na rok korzysta z takich usług” – podsumował na zakończenie przedsiębiorca.

Szczególną rolę Odra może odegrać podczas zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej – co podkreślił Rajmund Papiernik z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Jest to dla nas ogromna szansa na wykorzystanie walorów turystycznych, znajdujących się wzdłuż Odry. Stworzona oferta na Euro, zachęci do odwiedzania naszego regionu, także po mistrzostwach.

Po konferencji uczestnicy udali się do miejscowej stoczni , gdzie zwiedzili izbę muzealną tworzoną w ramach ekomuzeum. Na zakończenie wsiedli do galarów (kilkunasto osobowa łódka z silnikiem) i popłynęli Odrą do Lubiąża. Dla osób, których była to pierwsza wycieczka po Odrze, ogromne wrażenie zrobiły tereny wzdłuż rzeki, las łęgowy, siedliska czapli siwej oraz widoki na zabytki. To pokazuje, że Odra może być magnesem dla turystów z Europy, gdzie nie spotyka się już występujących w naturalnych stanie rzecznych nabrzeży, bez ingerencji człowieka.

O tym , że rozwój turystyki jest ważny wśród samorządów i instytucji, świadczy spore zainteresowanie konferencją. Prawie 50 osób, w tym przedstawiciele z wszystkich województw z nad Odry, zastanawiali się nad propozycjami współdziałania głównie poprzez lokalne grupy działania i miasta nadodrzańskie nad dalszym rozwojem Szlaku Odry.

Niebawem odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem lokalnych grup działania służące stworzeniu projektu współpracy na Szlaku Odry.

Poniżej prezentujemy prezentacje uczestników konferencji oraz galerię zdjęć.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica