Zobacz całą galerię


Żniwa w Zaborowej Krainie

28 lipca 2011 - Zbigniew Posacki

Zaborze Wielkim w gminie Miękinia odbędzie się „Inscenizacja żniwna” - impreza mającego za cel przypomnienie starszym mieszkańcom, a młodszym przedstawienie tradycyjnego zbioru zbóż. Jest to sztandarowa impreza, tworzonego tutaj ekomuzeum tradycyjnego rolnictwa. Wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia i będzie się składać z trzech etapów.

Pierwszy etap odbędzie się na polu, gdzie zostanie zaprezentowany tradycyjny zbiór zbóż sprzed kilkudziesięciu lat. Mieszkańcy w strojach chłopskich, pokażą jak kiedyś młócono ziarno. Drugim etapem będzie pokaz maszyn i sprzętu rolniczego, degustacja potraw lokalnych oraz warsztaty dla dzieci wyrobów z siana. Nie zabraknie też wypiekanego dawną metodą chleba, który jest zdecydowanie smaczniejszy od „polepszanego” z marketów.

Ostatni etap to biesiada przy występach artystycznych. Rozpocznie ją chór emerytów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, po którym wystąpi disco-polowy zespół Casanova z Białegostoku. Impreza rozpocznie się od godz. 16 i potrwa do późnych godzin wieczornych.

Na inscenizację warto przyjechać z dziećmi, aby zobaczyły jak dawniej rolnictwo było ciężkim kawałkiem chleba, na który pracowały całe rodziny. Jest to też ostatnia okazja do podziwiania dawnego sprzętu rolniczego, aby prawidłowo kształcić dzisiejszą młodzież oraz ukazywać dawne rzemiosła i promować walory wsi polskiej.

PnWtŚrCzPtSo
   01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica