Zobacz całą galerię


Miej wpływ na lokalną rzeczywistość – dołącz do akcji!

13 września 2011 - Zbigniew Posacki

Akcję Masz Głos, Masz Wybór prowadzą: Fundacja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów. Wspólnym celem jest zwracanie uwagi mieszkańców polskich gmin na działanie ich samorządu i uświadamianie, że każdy ma na nie wpływ.

Akcja rozpoczęta została w 2006 r. od zachęcania do udziału w wyborach lokalnych. Współpracujące z organizatorami organizacje pozarządowe z całej Polski aranżowały debaty mieszkańców z kandydatami na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Akcji towarzyszyła kampania w mediach – materiały z kampanii można zobaczyć tutaj.

W latach 2007-2010 organizatorzy skupili się na promowaniu działań, które miały poprawić komunikację między obywatelami i wybranymi już władzami. Organizacje skupione w akcji Masz Głos, Masz Wybór włączyły się także aktywnie w kampanie profrekwencyjne: Zmień kraj, idź na wybory w 2007 roku, Pępek Europy w 2009 roku, natomiast w 2010 r.,  Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj oraz dwie odsłony przed wyborami samorządowymi - „Przyszli radni są tuż obok ciebie! Znasz ich? Przekonaj ich!” oraz „Idź i głosuj świadomie!”.

W 2011 roku zainicjowano konkurs Super Samorząd. 157 partnerstw lokalnych z całej Polski walczy o ten tytuł. Honorowy patronat nad nagrodą sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Na początku września rozpoczął się drugi nabór do siódmej edycji akcji. Naszym celem jest usprawnienie komunikacji między władzą lokalną a mieszkańcami, a także zachęcenie do świadomego i odpowiedzialnego udziału w wyborach parlamentarnych. 

W latach 2006-2011 w akcję zaangażowało w sumie się ok. 1200 organizacji i grup nieformalnych. Przeprowadzono ponad 2 700 różnego rodzaju działań, w tym około 900 debat, w których uczestniczyło 39 237 osób. Uczestnicy akcji działali  w sumie na terenie 485 gmin z całej Polski, czyli brali w niej udział organizacje z co piątej polskiej gminy. W wielu miejscowościach były to pierwsze otwarte spotkania przedstawicieli mieszkańców z lokalnymi władzami po odrodzeniu się samorządu w 1990 r.

W warsztatach i spotkaniach prowadzonych przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów uczestniczyło 980 osób. W ostatnich trzech latach na realizację niektórych zadań można było otrzymać mikrogranty. W sumie przekazano uczestnikom 189 dotacji.

Te pięć lat pracy w wielu miejscach przyniosły widoczne zmiany w postawach samorządowców i mieszkańców. Widzimy je nawet tam, gdzie pomysł spotykania się i dyskutowania na ważne społecznie tematy, początkowo wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Dzisiaj samorządy chętniej informują o swojej działalności, a obywatele uznają za naturalne prawo zadawanie pytań w kwestiach dotyczących ich interesów.

CO PROPONUJEMY:

MÓJ GŁOS MA ZNACZENIE – lokalne działania w ramach ogólnopolskiej kampanii zwiększającej świadomy udział w wyborach (możliwość realizacji do 9 października 2011).

OTWARTA GMINA – kawiarenki obywatelskie, spotkanie z radnymi lub posiedzenie komisji tematycznej w miejscu powszechnie uczęszczanym przez mieszkańców.

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO W NASZEJ MIEJSCOWOŚCI – spotkanie przedstawiciela samorządu z mieszkańcami. Temat przewodni: omówienie planowanych działań na przyszły rok w oparciu o projekt budżetu.

Więcej o akcji na www.maszglos.pl

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica