Zobacz całą galerię


Święto Łęgów na Odrze

14 września 2011 - Zbigniew Posacki

Była to już czwarta edycja partnerskiej imprezy Krainy Łęgów Odrzańskich. Lokalizacje poprzednich imprez mimo, że w gminach nadodrzańskich, nie odbywały się w tak urokliwym miejscu, położonym bezpośrednio nad Odrą.

Wykorzystując ten fakt, turniej partnerskich gmin nie mógł odbywać się gdzie indziej, niż na Odrze. Reprezentanci gmin rywalizowały w konkurencjach takich jak wyścig na kajakach czy rowerach wodnych. Trzecia konkurencja miała za zadanie sprawdzić wiedzę na temat Krainy Łęgów Odrzańskich. Krzyżówka KŁOpotliwa, przygotowana na tą okazję przez Leszka Rydza – sekretarza Gminy Głogów, pozwoliła niektórym gminą nadrobić punkty stracone w rywalizacji wodnej.

Na zakończenie turnieju, decydującą konkurencją o końcowej klasyfikacji, był wyścig smoczych łodzi. Rywalizacja była bardzo zacięta, a o końcowej klasyfikacji decydowały sekundy. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Gmina Jemielno, przed Gminą Wołów i gospodarzami Gminą Ścinawa. W turnieju startowały również Gminy Brzeg Dolny, Miękinia oraz Prochowice (przedstawiciele Młodzieżowej Rady). Zwycięzcy oprócz nagród upominkowych, otrzymali także rzeźbę przedstawiającą most w Ścinawie z patisonem.

Podczas gdy gminy rywalizowały w turnieju, w porcie odbywały atrakcje artystyczne oraz kulinarne. Był pokaz ratownictwa wodnego, przygotowany przez OSP Ścinawa, prezentacja młodych zawodników Klubu Karate Goju Ryu Shuseikan Poland oraz występ iluzjonisty- uczestnik programu „Mam talent” Romana Roszyka. Na dzieci czekały dmuchańce, plac zabaw, makieta zamku, a także strzelanie z łuku historycznego.

Dla miłośników kulinariów, Szef Kuchni „Oberża” Tomasz Strzelczyk przygotował potrawę stworzoną specjalnie na to święto: rybę po ścinawsku w słonecznym sosie patisonowym z nutką grzybową, którą po pokazie można było spróbować.

Tradycyjnie podczas Święta Łęgów Odrzańskich, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na Inicjatywę i Lidera Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich 2010. W tym roku główne nagrody powędrowały do Stowarzyszenia „Jezierzyca” z Krzelowa. Liderem Partnerstwa została Wanda Hańska, natomiast najlepszą Inicjatywą komisja uznała wyremontowaną świetlicę.

W kategorii Lider wyróżnienie przyznano dla Joanny Poniatowskiej z Gałowa (gm. Miękinia). Wśród pozostałych inicjatyw przyznano dwa wyróżnienia. Dla Stowarzyszenia „Nasza Brzezina” za projekt „Pięknie za i przed płotem” oraz Sołectwa Gałów „Mamo, Tato - podaruj mi swój czas”. Laureaci oprócz zaszczytnych tytułów otrzymali bony na 600zł, natomiast wyróżnienia bony o wartości 300zł i 100zł.

Przez cały dzień można było podziwiać także stoiska lokalnych rękodzielników, sołectw oraz stowarzyszeń z Krainy Łęgów Odrzańskich, które raczyły nas swojskim jadłem i niezwykłymi wyrobami regionalnymi. Odbywały się także liczne konkursy i zawody dla publiczności jak zawody wędkarskie, toczenie beczki, konkurs na „Cośka” z patisona czy najlepszą potrawę z patisona.

Impreza zakończyła się akcentem muzycznym oraz pokazem Fireshow. Muzykę szantową zaprezentował wrocławski zespół „Pod masztem”, natomiast do tańca podrywał zespół „Sny”, prezentując covery polskiego bluesa i rocka.

Jedyne takie miejsce w Krainie Łęgów Odrzańskich, jakim jest Port w Ścinawie udowodniło, że rzeka Odra jest przyjazna do uprawiania sportów wodniackim, które były prezentowane podczas Święta. W Porcie Ścinawa istnieje bowiem na co dzień możliwość wynajęcia kajaków, rowerów wodnych czy też galarów.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta i Gminy Ścinawa, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”, Zakład Handlu i Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Ścinawa” oraz Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie. Święto Łęgów Odrzańskich współfinansowane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 z programu Leader.

Najbliższe wydarzenia

PnWtŚrCzPtSo
 01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOW

dsp_lgd


min_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben

aktywni_logo

dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo


haloodra

logo

Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica