Zobacz całą galerię


Marzenia o turystycznej rzece

8 listopada 2011 - Zbigniew Posacki

Projekty przedstawiane na konferencji dotyczyły głównie województwa lubuskiego. Zaprezentowano międzynarodowy projekt realizowany ze środków programu Współpracy Transgranicznej Polska – Branderburgia ze środków Unii Europejskiej, angażujący 8 gmin po stronie Polskiej oraz dwie po Niemieckiej. Liderem projektu jest Nowa Sól, która już od roku 2004 inwestuje w nabrzeże i port miejski. Do tej pory odtworzono tam infrastrukturę, która była przed wojną.

Na podstawie starych widokówek i zdjęć odbudowano kładkę dla pieszych, port dla dużych statków, marinę dla kajaków i małych stateczków, ścieżki i drogi na nabrzeżu. Aktualnie w ramach projektu budowane są dwa stateczki pasażerskie, specjalnie dostosowane do warunków panujących na Odrze – o zanurzeniu max. 70 cm.

Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz mówi, że planując inwestycje na nabrzeżu najpierw należy myśleć o mieszkańcach, o tym aby przywrócić im rzekę, przyciągnąć ich na nabrzeże, umożliwić wygodne i bezpieczne spędzanie czasu nad woda dla całych rodzin, a dopiero potem pojawiają się możliwości rozwoju turystyki i działalności komercyjnej.

Ciekawostką jest fakt, że gminy z województwa lubuskiego, które nie uczestniczą w projekcie „bo przespały” - jak mówi wójt gminy Cybinka, teraz samodzielnie wykonują niewielkie przystanie, aby nie zostać w tyle.

Na niemieckich szlakach wodnych infrastruktura jest dobrze rozwinięta, a turystyka rzeczna coraz bardziej popularna. Tylko w Berlinie zarejestrowanych jest ponad 23 tysiące łodzi! Niemieccy partnerzy mówią jednym głosem, że bez infrastruktury nie będzie rozwoju tej gałęzi turystyki.

Gminy w województwie lubuskim są obecnie lepiej przygotowane na przyjęcie pływającego turysty. Praktycznie w każdym mieście powyżej Głogowa spotkamy mariny, przystanie czy chociażby niewielkie pomosty na Odrze. Pozostaje mieć nadzieję, że nadodrzańskie gminy z województwa dolnośląskiego dostrzegą niezwykłą szansę jaką daje im Odra i wspólnymi siłami podejmą inicjatywy na rzecz rozwoju rekreacji, turystyki i sportu wodnego.

Na odcinku od Urazu aż do Bytomia Odrzańskiego, Ścinawa to jedyna miejsce gdzie można bezpiecznie przycumować kajak czy łódź motorową, skorzystać z toalety czy chociażby stołu i ławek.

Można być dumnym, że w Ścinawie jest już miejsce gdzie można przycumować, wkrótce stanie potężna wiata dla turystów, nabrzeże rozwija się, a to jak mieszkańcy odbierają takie inicjatywy najbardziej dało się zauważyć podczas Święta Łęgów Odrzańskich. Dawno Ścinawa nie widziała takiego tłumu ludzi w porcie bawiących się do późnych godzin wieczornych. Na przykładzie lubuskich gmin widać, że trzeba marzyc i wierzyć, że Odra stanie się częścią życia ludzi, tak jak było 70 – 100 lat temu.

Agata Chwiszczuk

konfer021 konfer041

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica