Zobacz całą galerię


Wolontariat – korzyści dla każdego

25 listopada 2011 - Zbigniew Posacki

Debata miała na celu określenie czy potrzebne jest wsparcie metod organizacji i skutecznego zarządzania wolontariatem w organizacjach pozarządowych i radach młodzieżowych na terenie Partnerstwa. Z jednej strony wysłuchanie oczekiwań ze strony organizacji i instytucji korzystających z wolontariatu, z drugiej samych wolontariuszy.

Niezwykle istotne okazały się uwagi obecnych na spotkaniu wolontariuszy z prochowickiej rady, którzy przedstawili korzyści jakie odnoszą pracując wolontarystycznie i co było dla nich motywatorem, aby zostać wolontariuszem.

To się opłaca

Wolontariat często jest błędnie nazywany jako „praca za darmo”. Nie jest tak do końca, ponieważ wolontariat pozwala osiągać inne korzyści, często cenniejsze niż złotówki. Wolontariat w dobrej organizacji uczy nowych umiejętności, przede wszystkim interpersonalnych, które mogą być potem wykorzystane w poszukiwaniu pracy i swojej karierze. Rozwija umiejętność pracy w zespole. Wzmacnia także poczucie satysfakcji i często jest przez przyszłych pracodawców traktowany jako zdobyte doświadczenie zawodowe.

Chroniony wolontariusz

Wolontariuszowi, który wykonuje świadczenia przez okres dłuższy niż 30 dni przysługuje zaopatrzenie z tytułu wypadku przy wykonywaniu świadczeń. Oznacza to, że po 30 dniu współpracy z wolontariuszem "opiekę" nad nim w zakresie ochrony ubezpieczeniowej od nieszczęśliwych wypadków sprawuje państwo polskie. Należy tu pamiętać, że organizacja powinna zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów, zawrzeć pisemną umowę (porozumienie). Do 30 dni pracy obowiązek ubezpieczenia spoczywa na organizacji, na rzecz której wolontariusz wykonuje pracę.

Wolontariat potrzebny

Ideą debaty było wspólnie wypracowanie zakresu potrzeb oraz oczekiwań względem wolontariatu. Wynik rozmowy dał zarys sytuacji i wypracowanie rozwiązań systemowego wsparcia w realizacji wolontariusz-organizacja-rada i wykorzystywane do dalszego działania w kierunku rozwoju wolontariatu w Krainie Łęgów.

Wspólne dyskutowanie nad postawionym problemem utwierdziło obecnych o konieczności wsparcia organizacji i instytucji w zakresie zarządzania wolontariatem w swoich jednostkach oraz organizowania wolontariuszy w ramach partnerstwa. Niezwykle istotna okazała się kwestia promocji wolontariatu. W dyskusji wyszło jak mało mieszkańcy wiedzą o wolontariacie, co w efekcie przekłada się na brak zaangażowania.

Dobry przykład

Forma wsparcia wolonarystycznego bardzo sprawdziła się podczas inscenizacji historycznej „Oblężenie klasztoru” w Lubiążu, gdzie we współpracy z Fundacją Centrum Spotkań i Dialogu zostało utworzone Centrum Wolontariatu.

Przez tydzień kilkunasto osobowa grupa młodych ludzi brała udział w przygotowaniach do imprezy, spędzając jednocześnie ciekawie wakacje podczas obozu.

    Impreza ta jest świetnym przykładem działań wolontarystycznych, bowiem ogromna praca społeczna w postaci przygotowań do imprezy, występu dwustu rekonstruktorów, jest niczym innym jak wolontariat. Dzięki temu powstaje jedna z ciekawszych imprez na Dolnym Śląsku, natomiast społecznicy angażujący się w przygotowania mają poczucie świetnie wykonanej pracy i dobrej zabawy. Często jednak przy takich działaniach zapomina się o sporządzaniu tak nie lubianych formalności, ale jest to jedyny sposób, żeby wykazać wartość pracy włożoną w realizację danego przedsięwzięcia.

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica