Zobacz całą galerię


Konwent włodarzy

5 grudnia 2011 - Zbigniew Posacki

Nasza świetlica

Po uroczystym otwarciu przez gospodarzy konwentu, głos zabrała Wanda Hańska – Prezeska Stowarzyszenia Jezierzyca. Przedstawiła ona prezentację dotyczącą ewaluacji miejsca, w którym odbywał się konwent. Pasja z jaka krzelowska liderka opowiadała o historii świetlicy, remontach i wydarzeniach jakie się tam odbywają, zrobiła wrażenie na przybyłych gościach. Kilkadziesiąt tysięcy złotych pozyskanych na materiały, doposażenie w sprzęt z realizowanych projektów oraz wkład pracy społecznej o wartości ponad 120 tysięcy zł stworzył nie tylko ładny budynek, ale przede wszystkim miejsce, które „żyje”.

Jak podkreśliła Hańska ilość imprez jaka tu się teraz odbywa, zastanawia jak wcześniej Krzelów mógł funkcjonować bez tego obiektu. Prezentacja utwierdziła szefów samorządów, że takie świetlice na wioskach mają rację bytu, a inicjatywa oddolna jest doskonałą metoda. Na każdym kroku Prezeska podkreśla, że gdyby nie zaangażowanie radnego Leszka Pawłowskiego oraz grupy mieszkańców, jak to określa, ta „nasza świetlica” do dziś byłaby nadal ruderą.

Małymi krokami – do przodu

Po przedstawieniu historii miejsca, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Krainy łęgów Odrzańskich” – Rafał Plezia przeszedł do omawiania realizowanych przez partnerstwo programów. Najwięcej miejsca poświęcono dla Szlaku Odry. Działania wokół rzeki wywołały dyskusję samorządowców, na tym jak ożywić, trochę martwy ostatnio, program. Musimy skoncentrować działania wokół rzeki Odry i szukać pomysłu dla środowisk lokalnych, które mogą reanimować turystyczne jej wykorzystanie – rozpoczął dyskusję Andrzej Krzemień – Wójt wiejskiej gminy Głógów. Podczas debaty padło wiele przykładów i konkretnych rozwiązań, szczególnie zastosowanych w sąsiednim województwie lubuskim. Tam jednak zrealizowano projekty za wiele milionów i dziś ten region mocno nas wyprzedził w działaniach wokół rzeki Odry – mówił Rafał Plezia, który dodał, że był w ostatnim czasie na konferencji, na której miał okazję zobaczyć szereg inwestycji w dolnej części Odry.

Wiele działań pod kątem turystyki jak ścieżki rowerowe, szlaki i mała infrastruktura zostały w Krainie Łęgów zrealizowane kilka lat temu, jednak nie poszły za tym kolejne działania i dziś należy je zinwentaryzować w jakim są stanie. Proponuję spotkanie robocze, na którym moglibyśmy zinwentaryzować to co posiadamy, a także określić jakie działania konkretne podejmą poszczególne samorządy w najbliższej przyszłości. Najlepiej też, żeby sąsiadujące ze sobą gminy mogły tworzyć wspólną ofertę. Małe działania ale takie, które pozwolą ruszyć do przodu. Na początek bez górnolotnych haseł – podsumowała Burmistrz Prochowic Alicja Sielicka.

LGD to nie tylko Leader

Na początku spotkania Rafał Plezia powiedział, że tak naprawdę na każdy program należało by poświęcić osobną debatę. Dlatego realizowane programy takie jak: ekomuzea, edukacja, fundusz Partnerstwa zostały tak naprawdę tylko zasygnalizowane. Prezes zaproponował również nowe programy, które uzyskały aprobatę władz. Jednym z takich programów są młodzieżowe rady. Taki projekt przy współpracy z Gminą Prochowice stowarzyszenie LGD zrealizowało w tym roku w Prochowicach. Inicjatywa ta okazała się sukcesem, dlatego propozycja utworzenia takich inicjatyw w pozostałych gminach jest jak najbardziej zasadna.

Kolejnym nowym programem są biblioteki, zakładający ich rozwój i wykorzystanie do promocji walorów Doliny Odry. Przy tej okazji przekazano prośbę do samorządów o przekazywanie publikacji promocyjnych gmin, które to będą przekazywane do bibliotek do tzw. Kącików regionalnych Krainy Łęgów Odrzańskich. Taki pomysł powstał podczas styczniowego spotkania, inaugurującego współpracę.

Miliony na wieś

Programowi Leader poświęcono jednak najwięcej miejsca. Zbliżający się nabór wniosków z działania „Odnowa i rozwój wsi” to jedna z ostatnich szans dla samorządów na pozyskanie funduszy europejskich z okresu programowania 2007-2013. Niektóre gminy, które nie wnioskowały o refundację kosztów, mogą pozyskać na obszary wiejskie dotacje. Nabór na to działanie przeprowadzony będzie w lutym przyszłego roku, jest więc czas aby gminy mogły dobrze przygotować się do sięgnięcia po te fundusze.

Plezia zwrócił uwagę, że za mało środków jest kierowanych na projekty stricte turystyczne. Potwierdził też słowa Wandy Hańskiej, która sięgając po dotację z Programu Leader – Małe projekty na wyposażenie świetlicy, powiedziała, że są to najtrudniejsze środki zewnętrzne dla stowarzyszeń. Jednak animatorzy biura służą pomocą przy wypełnianiu skomplikowanej dokumentacji.

Jedynym działaniem, na które jest małe zainteresowanie jest „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. Plezia zwrócił się z prośbą o zachęcanie przez samorządy rolników do sięgania po te środki.

Promować Łęgi

W sprawach różnych dominującym tematem były kwestie promocyjne. Począwszy od wydarzeń jakie są organizowane w poszczególnych gminach do działań promujących markę, jaką jest Kraina Łęgów Odrzańskich jako subregion. Rafał Plezia przekazał informacje na temat działań podejmowanych, w celu zachęcania turystów od odwiedzin tego subregionu, szczególnie w kontekście zbliżających się finałów Mistrzostw Europy Euro 2012. Takim pomysłem jest między innymi seria odcinków, realizowanych w TVP Wrocław, prezentujących walory oraz sposób zwiedzania Krainy Łęgów Odrzańskich. Plezia przedstawił scenariusz takich programów, zachęcając wójtów i burmistrzów do wykorzystania w ten sposób promocji walorów poszczególnych gmin.

Frekwencja podczas tegorocznego konwentu, świadczy o coraz większym poczuciu współodpowiedzialności samorządów i realizacji wspólnej wizji rozwoju i promocji Krainy Łęgów Odrzańskich. Miejmy nadzieję, że niebawem mieszkańcy i instytucje będą utożsamiali się z subregionem i logotypem z lecącą nad odrzańskimi łęgami kanią rudą.

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica