Zobacz całą galerię


Na Szlaku Dolnej Odry

15 listopada 2011 - Zbigniew Posacki

Wizyta rozpoczęła się od spotkania z prezesem Fundacji Zielonej Doliny Dolnej Odry i Warty Piotrem Charą, który zaprezentował swoją największą pasję jaką jest fotografowanie. Obcowanie i obserwacja przyrody terenu Błot Warciańskich, na którym jak twierdził zachodzą zjawiska przyrodnicze wyróżniające się na mapie Europy wartością naukową i pięknem przyrody.

W przepięknych pełnych życia fotografiach ptaków ukazujących zmiany pór roku i etapy jakie następują w przyrodzie dostrzegliśmy piękno i magię przyrody, a zarazem jej siłę i odpowiedzialność za zmiany jakie powoduje człowiek tak bardzo ingerując w naturę.

Tajemnicza ścieżka

Kolejnym etapem wizyty była prezentacja działalności turystycznej i edukacyjnej Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrznie powstałego w 2001 r. Do najważniejszej aktywnej formy działalności parku należą warsztaty z dziećmi i młodzieżą . Jedną z form warsztatów jest ścieżka przyrodnicza, której główną atrakcją jest … tajemniczość. Ścieżkę przemierza się boso i z zawiązanymi oczyma, aby dokładnie poczuć, a następnie odgadnąć po czym się stąpa.

Mimo głębokiej jesieni mieliśmy również okazję zobaczyć zielnik, na którym znajdowały się zioła i rośliny zielne. Zielnik jest atrakcyjny pod względem pobudzania zmysłów węchu oraz dotyku. Oprócz aktywnych form edukacji do działań parku należy również popularyzacja wiedzy odnośnie nadwarciańskich terenów poprzez wyznaczanie ścieżek edukacyjnych.

Przystanek Słońsk

Rzeczpospolita Ptasia jest inicjatywą Towarzystwa Przyjaciół Słońska i jak pomysłodawcy jest jedyną taką w Polsce. Jej celem jest zrzeszanie miłośników ptaków. Jest to ruch w kierunku uatrakcyjnienia terenu oraz rozwoju turystyki w Słońsku . Elementem promocji jest również Paszport RP, w którym zbierane są pieczątki (inne w każdym roku) upamiętniające obecność. W Słońsku znajduje się również wystawa pamiątek regionalnych, zdjęcia oraz eksponaty pierwszych osadników miasta.

Po drugiej stronie Odry

Po zachodniej stronie Odry w miejscowości Wulkow, znajdującej się 10 km od Frankfurtu, mieliśmy okazję trafić do Ekospichlerza. W tej małej miejscowości znajduje się zbudowany z drewna imitujący statek UFO budynek, mający przyciągać turystów innowacyjnością wyglądu. Jest on wynajmowany dla turystów w trakcie np. wymian młodzieży oraz ferii. Obiekt ten wykorzystuje również odnawialne źródła energii .

Wizyta w dolinie dolnej Odry mimo bogatego planu wizyty pozostawiła pewien niedosyt związany z tym niezwykle ciekawy miejscem .Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja do powrotu na Warciańskie Błota - ziemię niezwykłą, znaną nielicznym.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica