Zobacz całą galerię


Uratowali remizę

23 stycznia 2012 - Zbigniew Posacki

Od wielu lat Stowarzyszenie Lubiąż starało się odkupić od prywatnego właściciela niszczejący budynek,  który w ostatnich kilkudziesięciu latach pełnił funkcję obory. W roku 2010 udało się ten cel osiągnąć. Był to ostatni moment, ponieważ groziło mu zawalenie. Przeciekający dach, spróchniałe belki, popękane ściany. Pracy był ogrom.

Na początku XX wieku w latach 1903 – 1936 znajdowała się tu pierwsza na tych ziemiach remiza strażacka. Na szczęście, mimo swojego wieku, obiekt nie został wpisany na listę  zabytków, co istotnie ułatwiło prace remontowe. Dla mieszkańców ma on jednak znaczenie historyczne – mówi Maciej Nejman, który dotarł do źródeł historycznych ilustrujących dzieje starej remizy. Dodatkowym atutem obiektu jest jego lokalizacja na edukacyjnej ścieżce historyczno – przyrodniczej, która swój bieg zaczyna od pocysterskiego klasztoru, zataczając pętlę wokół lasku św. Jadwigi. Ścieżka powstała w celu ukazania turystom zwiedzającym klasztor, pozostałych lubiąskich walorów zabytkowych, historycznych oraz przyrodniczych. Są one skupione wokół Ekomuzeum Cysterskiego.

Zaraz po kupnie Stowarzyszenie Lubiąż złożyło do Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” wniosek o dofinansowanie remontu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Program Leader, działanie „Małe projekty” z założenia wspiera takie oddolne inicjatywy, wspierające rozwój turystyki i ratujące lokalne dziedzictwo. W ramach jednego wniosku można otrzymać pomoc w wysokości 25 tys.

Wniosek został wysoko oceniony przez Radę, zajmując na liście rankingowej drugie miejsce. Po kilku miesięcznej ocenie formalnej prowadzonej przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, na koniec grudnia Stowarzyszenie Lubiąż podpisało umowę o przyznanie pomocy. Nie oznaczało to jednak otrzymania pieniędzy. Zasadą jest bowiem, że inwestycja najpierw musi zostać zrealizowana, dopiero po pozytywnej kontroli 70% kosztów kwalifikowanych jest refundowanych. Dlatego też stowarzyszenie musiało na to zadanie zaciągnąć kredyt, co w przypadku organizacji pozarządowych nie jest łatwe.

Na wkład własny udało się dodatkowo pozyskać środki w wysokości 4 tys. zł z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Działaj lokalnie dla Leadera”. Stowarzyszenie LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” jako jedne z trzech LGD w Polsce realizowało pilotażowy projekt wsparcia wkładów własnych do działania „Małe projekty”, w realizowanych przez stowarzyszenia projektach. Dla organizacji pozarządowych to ogromne wsparcie, co pokazuje fakt, że do tej pory tylko te organizacje które otrzymały dotacje – zrealizowały przedsięwzięcia.

Projekt oprócz remontu zakładał modernizację strony internetowej „lubiaz.pl” oraz zakup projektora multimedialnego.

Pozyskana kwota w wysokości 29 tysięcy, na tak zniszczony budynek, nie pokrywała w pełni zaplanowanego zakresu remontu. Niezbędna okazała się praca społeczna członków stowarzyszenia, którzy przy realizacji projektu spędzili niejedno popołudnie, wieczory i weekendy. 

Na początku stycznia pracownicy Urzędu Marszałkowskiego skontrolowali wykonanie zadania i teraz do końca stycznia Stowarzyszenie ma otrzymać refundację 70% poniesionych kosztów, dzięki czemu uda się spłacić zaciągnięty kredyt.

Aby w pełni wykorzystać funkcje budynku, wymaga on jeszcze wielu prac i środków finansowych. Z głównych zadań najważniejsze to: podłączenie prądu, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz ocieplenie dachu.

Chcemy sukcesywnie wzbogacać naszą kolekcję, żeby zgromadzić jak najwięcej przedmiotów związanych z historią straży pożarnej na naszych terenach oraz starych sprzętów używanych w gospodarstwie domowym. Dlatego  zawracamy się do wszystkich osób, które gdzieś na strychach posiadają jakieś stare przedmioty związane z pożarnictwem i życiem codziennym w naszej miejscowości, aby przekazali je na ekspozycję do izby – mówi Zbigniew Posacki prezes stowarzyszenia. Ma to być też Centrum Aktywności Lokalnej, będziemy więc spotykać się z uczniami, młodzieżą oraz mieszkańcami, aby wypracowywać dalsze pomysły uatrakcyjnienia naszej miejscowości oraz  prezentować bogate lokalne dziedzictwo, z czego skorzystają także turyści odwiedzający Lubiąż –dodaje na zakończenie prezes.

 źródło: www.lubiaz.pl

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica