Zobacz całą galerię


Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!

10 maja 2012 - Zbigniew Posacki

W trzeci weekend maja każdy, kto przyjedzie do kompleksu obiektów pocysterskich w Lubiążu będzie miał okazję zobaczyć i zwiedzić miejsca, na co dzień niedostępne. Wielu zwiedzających pyta o możliwość obejrzenia dodatkowych miejsc w obiekcie, dlatego Fundacja Lubiąż postanowiła udostępnić bibliotekę, w której ciągle trwają prace konserwatorskie, korytarze klasztorne, komnaty gościnne w pałacu, cele mnichów i wirydarz klasztorny, nie zmieniając ceny biletów.

Dla chętnych i odważnych dostępny będzie jeden z 3 poziomów piwnic oraz ogromny strych, którego więźba nie posiada ani jednego gwoździa. Prawdziwym smaczkiem jest autentyczny kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp. Fanów piłki nożnej może zainteresować fakt, że powierzchnia dachu to ponad 2 hektary – niemal 2,5 boiska piłkarskiego!

W niedzielę, 20 maja, o godzinie 18:00 w Sali Książęcej będzie można posłuchać koncertu muzyki barokowej na skrzypce. To wszystko będzie można zobaczyć podczas imprezy Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice.

Fundacja Lubiąż zadbała również o dodatkowe atrakcje – dzieci będą mogły pobawić się w basenie z piłeczkami i na dmuchanej zjeżdżalni lub pojeździć na kucyku, dla dorosłych przygotowano stoiska z kwiatami, biżuterią i miodami, cała rodzina zregeneruje siły posiłkiem z grilla oraz będzie mogła przejechać się bryczką.

Zespół obiektów pocysterskich w Lubiążu znajduje się niecałą godzinę drogi od Wrocławia i Legnicy. Zabytek klasy zero, największy kompleks sakralny w Europie Środkowej, większy niż Wawel; ustępuje pod względem wielkości tylko hiszpańskiemu Eskurialowi. Perła architektury barokowej i duma Dolnego Śląska.

Lubiąż jest kopalnią tajemnic i ciekawostek, niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich), a refektarz letni ma tak znakomitą akustykę, że szeptane na jednym końcu sali słowa słychać na drugim.

Dojazd – drogą krajową nr 94 w kierunku Zielonej Góry i na wysokości Kawic skręcić w prawo, na Lubiąż.

Ceny biletów:

 Trasa główna rozszerzona - 12 zł normalny, 8 zł ulgowy

Zwiedzanie strychu - 5 zł

Zwiedzanie piwnic - 5 zł

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Zapraszamy od godziny 10:00

Ostatnie wejście na trasę główną o godzinie 17:00

Więcej informacji:

biuro@fundacjalubiaz.org.pl

71 322 21 29

www.fundacjalubiaz.org.pl

plakat_1

Rys historyczny:

Historia budowli sięga roku 1163, kiedy to na niewielkim wzgórzu nad Odrą, tuż przy przeprawie przez rzekę, stanęło kilku mnichów (wieść niesie, że dwunastu z opatem na czele – jak dwunastu Apostołów z Jezusem), których sprowadził do Lubiąża książę Bolesław I Wysoki. Hojne nadania ziem, zdolności i pracowitość mnichów, szybko doprowadziły do bogactwa zakonu.

Dzisiejszy wygląd zespołu to wynik działań opata Arnolda Freinbergera i jego następców.

Na ten czas przypada największy rozwój opactwa. Lubiąż stał się centrum kultury i sztuki Śląska, a sam kompleks klasztorny perłą architektury baroku, pełną bogactwa i przepychu. Jakże daleko cystersi odeszli od surowej reguły „ora et labora” (módl się i pracuj).

W Lubiążu spotykała się elita kulturalna i artystyczna tamtych czasów. Tworzyli tu m.in. rzeźbiarz Franz Mangoldt – autor rzeźb we wrocławskiej Auli Leopoldyna i Michał Willmann, wybitny barokowy malarz. Powstała tu jedna z największych klasztornych bibliotek w Europie.

lubiazu_z_lotu_ptaka2

Czasy świetności skończyły się wraz z przejściem Śląska pod panowanie pruskie w roku 1740, a definitywny koniec zakonu cystersów – po 650 latach - nastąpił w roku 1810, kiedy dokonano sekularyzacji opactwa.

Od tego momentu zaczął się powolny, ale nieuchronny upadek tego wspaniałego obiektu.

Czas bezlitośnie obszedł się z opactwem. Niewiele zostało z wystawnego wyposażenia 300 sal, kościół jest pustą skorupą, a w części klasztornej straszą puste cele.

Ale budowla nadal robi wrażenie. Zachwyca najdłuższa w Europie, licząca 223 metry barokowa fasada i wzbudza podziw zabudowa całości na planie gigantycznej cyfry 9 (albo 6).

Urzeka dostojna atmosfera tego miejsca.

lubiazu_z_lotu_ptaka

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica