Zobacz całą galerię


Wizytowali Krainę Łęgów Odrzańskich

22 maja 2012 - Zbigniew Posacki

W poniedziałek (14 maja) gościliśmy grupę 28 młodych ludzi w wieku 18-30 lat z Polski, Niemiec, Czech, Danii, Słowacji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji i Armenii, uczestniczącą w międzynarodowym projekcie wokół ekorozwoju pt. „Local in Global”. Tematem tego projektu jest zrównoważony rozwój lokalnych społeczności oraz rozwijanie własnych mikroprojektów w tym obszarze, stąd zainteresowanie inicjatywami w naszym LGD jakimi są ekomuzea.

Młodzi ludzie zobaczyli Ekomuzeum Zaborowa Kraina w Zaborze Wielkim oraz Ekomuzeum Cysterskie w Lubiążu. Przedstawiciele stowarzyszeń opowiadali o zrealizowanych inicjatywach oraz o idei ekomuzeów. Podczas wizyty w Lubiążu nie mogło zabraknąć zwiedzania pocysterskiego kompleksu klasztornego.

W dniach 15-16 maja na obszarze Krainy Łęgów Odrzańskich przebywała 50 osobowa grupa z obszaru Lokalnej Grupy Działania „Korona Północnego Krakowa”. Byli to lokalni liderzy, sołtysi, uczestnicy szkoleń bądź osoby, które aplikowały o dotację lub realizowali wnioski z Programu Leader „Małe projekty”.

Zwiedzanie atrakcji naszego regionu grupa rozpoczęła od Winnicy Jaworek, największej polskiej winnicy, w której w tym dniu rozpoczął się rozlew wina z ubiegłorocznych zbiorów. Goście dowiedzieli się o tradycyjnej uprawie i produkcji, zwiedzili piwnice, a także mogli zakupić lokalny produkt.

Z pomocą środków unijnych zostały wyremontowane budynki, w których prawdopodobnie od czerwca będzie czynna restauracja, gdzie oprócz dań, będą serwowane wina z własnej produkcji.

Następnym przystankiem w gminie Miękinia było ekomuzeum w Zaborze Wielkim. Uczestnicy oprócz zwiedzania, wzięli udział w warsztatach ziołowo-olejarskich oraz tradycyjnie zwiedzali wystawę maszyn rolniczych. O realizowanych inicjatywach, w tym inscenizacji żniwnej, opowiadały Beata Pęcherek (Sołtys Zaboru Wielkiego) oraz Elżbieta Kozik (Prezes stowarzyszenia Zaborowa Kraina).

Pod koniec dnia grupa z Małopolski spotkała się w Krzydlinie Małej w Fundacji Centrum Spotkań i Dialogu z prezesem Rafałem Plezią oraz przewodniczącą Rady Mariolą Kądzielą, którzy opowiadali o realizacji programu Leader w Krainie Łęgów Odrzańskich. Po prezentacji działalności Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich, Prezes przedstawił swoje doświadczenia w realizacji projektów współfinansowanych z środków zewnętrznych.  Była to też okazja do wymiany dobrych praktyk pomiędzy lokalnymi  liderami oraz wymiany doświadczeń.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Krzelowie, gdzie w wyremontowanej przez mieszkańców świetlicy, Wanda Hańska – prezeska stowarzyszenia „Jezierzyca” przedstawiła zrealizowane inicjatywy, a także, to co najbardziej interesowało gości projekty z programu Leader. Wartością dodaną wizyty dla Pani Prezes było zapewne nawiązanie kontaktów, które w tym roku mają zaowocować konkretną współpracą z podkrakowskimi organizacjami.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Lubiążu. Zwiedzanie Pocysterskiego Zespołu Pałacowo-Klasztornego, jednego z największych zabytków tej klasy w Europie, zrobiło na uczestnikach największe wrażenie.

Prezes Stowarzyszenia Lubiąż Zbigniew Posacki zaprezentował zrealizowane inicjatywy przez Stowarzyszenie Lubiąż oraz przedstawił ideę Ekomuzeum Cysterskiego. Nie mogło zabraknąć prezentacji wyremontowanej dawnej remizy strażackiej, jako sztandarowego projektu z Programu Leader. Mało jest bowiem w Polsce zrealizowanych przez organizacje pozarządowe takich projektów inwestycyjnych z działania „Małe projekty”.

Prezes przedstawił też prezentację multimedialną o inscenizacji historycznej „Oblężenie klasztoru”, na którą Wołowski Ośrodek Kultury również pozyskał dotację z działania „Małe projekty”.

W przekazanych opiniach uczestników, wizyta ta będzie dla wielu z nich inspiracją do podejmowania działań w swoich środowiskach lokalnych oraz nawiązaniem współpracy, która zapewne mocno zaowocuje. Goście podkreślali aktywność i chwalili zrealizowane oddolnie inicjatywy przez organizacje pozarządowe z Krainy Łęgów Odrzańskich.

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica