Zobacz całą galerię


Zakończył się XVII Flis Odrzański

17 lipca 2012 - Zbigniew Posacki

Flis Odrzański i Dni Rzeki Odry to coroczne święto królowej rzek zachodniej Polski – Odry Jak co roku Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer oraz delegacja ze Ścinawy wzięła udział w uroczystym zakończeniu Flisu Odrzańskiego w Szczecinie.

Flis Odrzański był już 17 edycją tego wydarzenia, które promuje walory rzeki Odry oraz wpływa na rozwój rzeki pod kątem użyteczności dla turystów, żeglarzy i jednostek pływających. W dniu 6 lipca ze Ścinawy wypłynęły jednostki, reprezentujące m.in. miejscowości nadodrzańskie. Wśród nich była zbudowana w tym roku po raz pierwszy w Ścinawie specjalna tratwa flisacka. Grupa jednostek spłynęła Odrą przez województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie i 14 lipca 2011 roku dopłynęła do Szczecina i wzięła udział w uroczystej paradzie w trakcie trwających w dniu 14 lipca Dni Rzeki Odry.

Punktualnie o godzinie 12.00 w sobotę 14.07.2012 flisacka tratwa z całą flotyllą Flisu Odrzańskiego zacumowała przy Wałach Chrobrego.

Na pokład jednostki pływającej ,,Nawigator" na uroczyste zakończenie Flisu Odrzańskiego przybyli organizatorzy, współorganizatorzy, samorządowcy nadodrzańskich miejscowości, zaproszeni goście, członkowie rządu. Honorowy Patronat nad Flisem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który przez wiele lat był Prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej, obecnie jest prezesem honorowym. Największe wrażenie na ścinawskiej delegacji wywarło spotkanie z Aleksnadrem Dobą, człowiekiem, który na specjalnie zaprojektowanym kajaku oceanicznym, przepłynął Atlantyk. Niezwykła odwaga oraz determinacja samotnego kajakarza zapadła głęboko w pamięć uczestnikom spotkania.

Burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer gorąco podziękował Pani Elżbiecie Marszałek inicjatorce Flisu oraz flisakom, którzy praz pierwszy w historii naszego miasta wybudowali tratwę.

Budowa tratwy sfinansowana została przez Stowarzyszenie Flisu Odrzańskiego.

Po oficjalnych uroczystościach na gości czekał rejs statkiem Dziewanna po jeziorze Dąbie, zwiedzanie okrętu ORP "Lublin" oraz miasta Szczecina.

Dzień zakończyła parada jednostek portowych po Odrze oraz pokaz sztucznych ogni.

Nazajutrz w niedzielę 15 lipca na mszy św. w kościele p.w. Jana Chrzciciela w Szczecinie dziękowano za szczęśliwy flis.

Źródło: www.scinawa.pl

Zdjęcia z zakończenia flisu na www.scinawa.pl

PnWtŚrCzPtSo
  01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica