Zobacz całą galerię


Z Kresów do Malczyc

19 lipca 2012 - Zbigniew Posacki

Na zaproszenie Rady Sołeckiej oraz wójta gminy Malczyce Ryszarda Skuły po raz drugi 09 lipca do Malczyc przyjechała wycieczka dzieci z Ukrainy i Białorusi. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane przez Pana Tadeusza Samborskiego, byłego posła ziemi legnickiej i Prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego ,,Krajobrazy” z Legnicy i odbywa się pod hasłem DZIECI Z KRESÓW GOŚĆMI PIASTOWSKIEJ ZIEMI DOLNOŚLĄSKIEJ.

Także Malczyce znalazły się na trasie polskich gmin, które zostały zaprezentowane dzieciom. Wycieczkę oprowadzał po sołtys miejscowości Adam Haładus. Zapoznał uczestników z 810 letnią historią miejscowości oraz obchodach związanych z tym wydarzeniem. Wspomniał o 15 rocznicy powodzi przy tablicy pamiątkowej oraz o Partnerstwie Doliny Odry i Krainie Łęgów Odrzańskich, w której znajduje się Gmina Malczyce.

Dzieci odwiedziły Izbę Muzealna, która działa już 5 lat i gromadzi historie dawną i dziś. Gościom z kresów strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Malczycach, Chomiąży i Wilczkowa przedstawili zasady funkcjonowania OSP w Polsce. Dużym zainteresowaniem młodych ludzi cieszył się pokaz sprawności bojowej strażaków pokaz sprzętu do ratownictwa drogowego oraz ratownictwa medycznego. Goście uczestniczyli w ćwiczeniach, pokazach, mogły założyć hełm czy też część umundurowania strażackiego oraz zasiąść za kierownicą wozu bojowego.

Na Ukrainie i Białorusi nie ma Ochotniczych Straży Pożarnych dlatego też goście z wielkim zaciekawieniem słuchali wszelkich na ich temat informacji. Podobało się zwłaszcza to, że członkami straży mogą być w drużynach dzieci w wieku od 10 lat.

Na zakończenie zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie. Druhowie Daniel Dworzycki i Maciej Janas, którzy koordynowali pokazy , przekazali na ręce opiekunów upominki przygotowane dla gości. Całością działań kierował komendant Gminny Czesław Dudziński. Dzień wcześniej w kościele parafialnym w Legnicy podczas uroczystości kościelnych w intencji Kresowiaków i tragicznych wydarzeń tamtych dni, udział brał Poczet Sztandarowy wystawiony przez OSP Chomiąża w składzie Jan Rydzanicz, Krzysztof Wróblewski, Mirosław Karcz, na czele z prezesem Zarządu Gminnego ZOSP Malczyce Adamem Haładusem.

Po pokazach wycieczka skierowała się do cerkwi prawosławnej zapoznając się z jej historią oraz dziejami parafii, której proboszczem jest ksiądz Mitrat Michał Szlaga. Spotkanie przygotowali Władysław Rydzanicz oraz diakon Dariusz Makuch, który opowiadał historię kościoła oraz parafii.

Następnie dzieci udały się na obiad do Gminnego Ośrodka Kultury. Dyrektor GOK Pani Magdalena Kozuszko oprowadziła wycieczkę po ośrodku. Na scenie sali widowiskowej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne, śpiewając piosenki w języku polskim, ukraińskim i białoruskim.

Na zakończenie miłym gościom zafundowano pamiątki oraz słodycze. Opiekunki grupy: Żanna Sołomiana z Berdyczowa, Tatiana Sidorec ze Lwowa oraz Nadia Skiba otrzymały od wójta Gminy monografię Gminy Malczyce, oraz upominki związane z historią tej miejscowości. Kierownikiem technicznym wycieczki był Artur Dychowicz. Organizatorzy spotkania otrzymali zaproszenie na spotkanie kończące podróż po Dolnym Śląsku, które odbędzie się w zespole Pałacowym w Warmątowicach Sienkiewiczowskich koło Legnicy.

Źródło: www.malczyce.wroc.pl

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica