Zobacz całą galerię


Święto Łęgów z Napoleonem

27 sierpnia 2012 - Zbigniew Posacki


U boku Napoleona na prochowickim zamku odbyła się kolejna edycja Święta Łęgów Odrzańskich. W stolicy Łęgów w niedzielne popołudnie zobaczyć można było wybuchy armat oraz pojedynki żołnierzy. Inscenizacja historyczna była główną atrakcją programu „Biesiady nad Kaczawą u boku Napoleona”. Inscenizacja rozpoczęła się korowodem historycznym, który wyruszył z rynku maszerując się pod zamek, gdzie rozegrała się bitwa.

Zamek pojechał do Brzegu Dolnego

Tradycyjnym punktem programu Święta Łęgów Odrzańskich był turniej gmin Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich. Trzy drużyny z gminy Ścinawa (Dziewin), Brzegu Dolnego i gospodarze, rywalizowały w 6 konkurencjach. Były to wyścigi na nartach „Bolka”, ślizg na worku, bieg z jajem, wspinaczka na skrzynki, łowienie jabłek z odrzańskiej wody oraz wspinaczka na linie. Najlepszą drużyną okazał się Brzeg Dolny, który zgarnął z przed nosa gospodarzom, wykonaną z witraży piękną statuetkę, prezentującą łęgową roślinność, prochowicki zamek, nad którym lata kania ruda - symbol w logotypie Krainy Łęgów Odrzańskich. Dzielnie walczyła drużyna z Dziewina, ale nie podołali oni ostatniej konkurencji, jaką była wspinaczka na linie.

Inicjatywa 2011

Święto Łęgów to także tradycyjne rozstrzygnięcie konkursu na inicjatywę Partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich. Do LGD wpłynęły 4 wnioski, z których komisja konkursowa zdecydowanie wybrała projekt Stowarzyszenia Lubiąż pod nazwą „Remont dawnej remizy strażackiej oraz utworzenie portalu www.lubiaz.pl”. Projekt ten został zrealizowany dzięki dotacji z programu Leader – działanie „Małe projekty”. Drugie miejsca zajęło stowarzyszenie „Zaborowa Kraina” (gm. Miękinia) za projekt „Kultywowanie tradycji dawnej wsi poprzez organizację inscenizacji żniwnej”. Drugie wyróżnienie przypadło stowarzyszeniu „Aktywna wieś” z Lipnicy (gmina Wołów) – za projekt „Stworzenie miejsca rekreacji przy żółtym szlaku rowerowym w Lipnicy”, natomiast trzecie dla grupy nieformalnej „Kawice2011”. Laureaci oprócz zaszczytnego tytułu „Inicjatywy Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich 2011” otrzymali bon o wartości 600 zł. Pierwsze wyróżnienie to bon o wartości 300 zł, natomiast drugie to 100zł.

Łęgowe animacje

Sporą atrakcją dla najmłodszych cieszyły się animacje przygotowane przez animatorów Krainy Łęgów Odrzańskich. Dzieci mogły ułożyć puzzle przedstawiające łęgowe ptaki, namalować jak wyobrażają sobie Krainę Łęgów, upleść wianki, czy też dowiedzieć się o zwierzętach występujących na tym terenie. Animatorzy informowali także o działalności Lokalnej Grupy Działania, jaką jest możliwość pozyskania środków finansowych na obszary wiejskie.

Dzieci mogły też skorzystać z dmuchawców, dmuchanych kul na wodzie czy też poskakać na linowym bungie.

Odrzańska muzyka

Po raz pierwszy na scenie wystąpił zespół „Odra orkiestra” grając muzykę z płyty poświęconej w całości Krainie Łęgów Odrzańskich. Michał Zygmunt wraz z zespołem zagrali utwory z płyty, która wkrótce trafi na rynek i poprzez muzykę będzie promować nasz region. Nad projektem pracowali również producent Roli Mosimann oraz multiinstrumentalista Konrad Rogiński.

Kolejną edycją święta można uznać jak najbardziej za udaną, bowiem przy sprzyjającej pogodzie tłumy mieszkańców naszego regionu przybyły pod prochowicki zamek. Na zakończenie, przy rytmach dyskotekowych mogli bawić się na zabawie tanecznej.

Za rok Święto odbędzie się w kolejnej gminie, bowiem zasadą jest, że odbywa się w gminie, która złoży najkorzystniejszą ofertę oraz do tej pory nie organizowała wydarzenia.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica