Zobacz całą galerię


Wioski z Łęgów nagrodzone

15 października 2012 - Zbigniew Posacki

Celem Konkursu było wyłonienie oraz wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Opierając się na założeniu, iż na wsi najlepiej działa zdrowa rywalizacja oparta na dobrym przykładzie – Konkurs sprawia, iż wsie mobilizując się realizują przedsięwzięcia, które w innej sytuacji by nie powstały lub ich zakres byłby znacznie mniejszy.

Konkurs podzielony był na 4 kategorie: Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda”, Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz Najlepszy start w Odnowie Wsi

Trzecie miejsce w kategorii „Najlepszy start w Odnowie Wsi” zajęło sołectwo Krzydlina Wielka w gminie Wołów.

Uzasadnienie: Mieszkańcy mówią o sobie, że "wyróżnia nas tradycja i aktywność mieszkańców” – i tak jest niewątpliwie. To kolejny przykład wsi, która bazując na własnej tożsamości, tradycji buduje swój rozwój. W czerwcu 2011 powstaje Stowarzyszenie i niemal od razu Grupa przechodzi 3-miesięczne szkolenie z zakresu aktywizacji społeczeństwa, pozyskiwania i rozliczania środków. Świadczy to o bardzo dojrzałym podejściu mieszkańców do planowania rozwoju swojej miejscowości. Zrealizowane w ciągu roku projekty, w tym: oznakowanie wsi, wykonanie chodników, odrestaurowanie krzyża przydrożnego - miały na celu zniwelowanie głównych barier rozwojowych wsi na I etapie swojej przygody z Odnową. Dodatkowo mieszkańcy zebrali materiały o swojej wsi 1945 r. i opublikowali książkę – „Wspomnienia do teraźniejszości”, zorganizowano koncert wielkanocny „Kamień rzucony jest” oraz warsztaty tematyczne . Krzydlina Wielka słynie także ze swojego produktu lokalnego - sękacza kredowskego. W realizacji są już kolejne projekty mające na celu poprawę jakości życia w tej niezwykłej miejscowości.

Wyróżnienie w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” wyróżniono sołectwo Lubiąż za projekt - „Turystyczny rozwój Lubiąża poprzez Ekomuzeum Cysterskie”.

Uzasadnienie: Lubiąż to przykład wsi, w której działające Stowarzyszenie Lubiąż za cel postawiło sobie promocję i rozwój miejscowości na bazie jej głównych walorów historycznych i zasobów takich jak legendy, budynki, klasztor. Realizacja projektów jest ściśle zaplanowana a środki na ich realizację pozyskiwane są z różnych źródeł. Wieś w skrócie charakteryzuje tzw. projektowe myślenie, sprecyzowane plany, promocja poprzez wszelkie możliwe środki przekazu. Sztandarowa impreza jaką jest inscenizacja historyczna Oblężenie klasztoru, rok rocznie ściąga do Lubiąża kilka tysięcy ludzi. Na tej bazie planowane są inne, połączone ze sobą projekty tak by każdy kto tam zawita otrzymał gotową ofertę spędzenia wolnego czasu i zapoznania się z historią i tradycją tej niezwykłej miejscowości.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica