Zobacz całą galerię


Bal udany. Pasterze z lagami

15 listopada 2012 - Zbigniew Posacki

Jako udany został podsumowany odbywający się po raz pierwszy w Krainie Łęgów Odrzańskich Bal Partnerstwa. W Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury 9 listopada przedstawiciele 3 sektorów spotkali się na imprezie integracyjnej. Miejsce balu miało swój klimat bowiem Ośrodek Kultury znajduje się tuż nad Odrą, w miejscu gdzie planowana jest przystań rzeczna.

Bal partnerstwa Krainy Łęgów Odrzańskich odbywał się pod hasłem: „Cud nad Odrą- dziedzictwo kulturowe łęgów”, stad też uczestnicy przybyli przebrani w stroje związane tematycznie z historią miejsca ich zamieszkania lub tematyką działalności organizacji.

Na początku wydarzenia pokaz tańca zaprezentował miejscowy zespół „Rytmy Planety”, rozpoczynając od Mazura. Młody zespół z Brzegu Dolnego odnosi wiele sukcesów, także na arenie międzynarodowej, co potwierdził podczas piątkowego wieczoru. W przerwach pokazów tanecznych oraz już podczas tańców uczestników balu, publiczność zabawiał kabaret „Na końcu Świata” z Nieszczyc (gm. Rudna).

Cześć oficjalną rozpoczął Prezes Rafał Plezia, który po przywitaniu gości wspólnie z gospodarzami Burmistrzem Brzegu Dolnego Stanisławem Jastrzębskim oraz jego zastępcą Pawłem Pirkiem, przystąpił do wręczania rzeźbionych lag dla Pasterzy Krainy Łęgów Odrzańskich. Nagroda ta była przyznana po raz pierwszy dla każdego z sektorów. Lagi były utrzymywane w tajemnicy, bowiem rzeźby prezentowały postać lub budowlę, która mogłaby zdradzić adresata nagrody.

Według Prezesa LGD Pasterz to przewodnik i opiekun mieszkańców i ich inicjatyw w Krainie Łęgów Odrzańskich. Rozwija pomysły innych, daje możliwości i narzędzia działania, rozwija kreatywność i samodzielność, stoi na straży inicjatyw na rzecz dobra wspólnego w Partnerstwie Kraina Łęgów Odrzańskich.

W kategorii sektor pozarządowy lagę z rzeźbą Matki Boskiej Jagodnej otrzymała Wanda Hańska – Prezes Stowarzyszenia „Jezierzyca” z Krzelowa. Z sektora publicznego przyznano dwie nagrody. Dla Burmistrza Ścinawy Andrzeja Holdenmajera przyznano lagę z rzeźbą Viadrusa (w imieniu Burmistrza odebrała Małgorzata Krysa), natomiast dla Bogusława Krasuckiego – Burmistrza Środy Śląskiej lagę z rzeźbą średzkiej wieży (w imieniu Burmistrza odebrał Marcin Brzeziński). W kategorii sektor gospodarczy lagę z rzeźbą domku z „cegły klinkierowej” przyznano dla firmy Rőben Ceramika Budowlana ze Środy Śląskiej.

Po tej części oficjalnej uczestnicy balu mogli przystąpić do zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych. W rolę wodzireja wcieli się Jan Łukasz z Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu, prowadząc konkursy wymyślone przez odrzańskich animatorów. Głównym zabawą tego wieczoru był konkurs na najoryginalniejszy strój balu. Po ciężkich obradach komisja przyznała pierwsze miejsce dla uczestników tegorocznego kursu animatora, przebranych za „wieśniaków”. Otrzymali główną nagrodę: „Super ekspres” do kawy oraz jej zapas. Po otwarciu pudła zwycięzcy zadecydowali jednak, iż nie są godni tej nagrody i przekazali ją dla Prezesa LGD, który później stwierdził, że kawę woli pić w inny sposób.

Zapraszamy do Galerii na profilu Krainy Łegów Odrzańskich i polubienia naszej strony na Facebook'u

Uzasadnienie dla laureatów tytułu „Pasterza Łęgów Odrzańskich”

Wanda Hańska – za opiekę i realizację celów Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich jako Prezes Stowarzyszenia „Jezierzyca”, w szczególności za: Podjęcie trudu realizacji zadań w ramach działania Małe projekty. Stworzenie i opiekę nad inicjatywą oddolną przy świetlicy wiejskiej w Krzelowie, Liderstwo we wsi Krzelów, Smaczne pierogi krzelowskie obecne na imprezach w Krainie Łęgów Odrzańskich, Aktywny i konstruktywny udział w wydarzeniach Krainy Łęgów Odrzańskich, Konstruktywną i wzorcową współpracę w Radzie LGD, Udział w kreowaniu pozytywnego wizerunku Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich.

Andrzej Holdenmajer - za opiekę i realizację celów Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich jako Burmistrz Miasta i Gminy Ścinawa, w szczególności za: Tworzenie i rozwijanie portu i przystani na Szlaku Odry, Wspieranie, rozwijanie i organizację rozpoznawalnego na Dolnym Śląsku Festiwalu Ścinawski Blues nad Odrą, Organizację Święta Łęgów Odrzańskich, Lobbing na rzecz rozwoju rzeki Odry na Dolnym Śląsku i w Polsce.

Bogusław Krasucki - za opiekę i realizację celów Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich jako Burmistrz Miasta i Gminy Środa Śląska w szczególności za: Stworzenie i wdrożenie nowatorskiego programu grantowego „Aktywni na Ziemi Średzkiej”, Pomoc w dialogu z partnerem strategicznym programu „Mała architektura, Duża Sprawa”, Utworzenie punktu informacji turystycznej na Szlaku Odry. Wspieranie, rozwijanie i organizację rozpoznawalnego na Dolnym Śląsku Święta Wina w Mieście Skarbów. Wsparcie Lokalnej Grupy Działania Kraina Łęgów Odrzańskich w trudnych momentach funkcjonowania. Za organizację Święta Łęgów Odrzańskich.

Rőben Ceramika Budowlana - za opiekę i realizację celów Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich w szczególności za: Podjęcie działań lokalnych jako firma społecznie odpowiedzialna, za rozwój regionu Krainy Łęgów Odrzańskich, współtworzenie i realizację programu grantowego „Mała architektura, duża sprawa”, Udział w kreowaniu pozytywnego wizerunku Partnerstwa Kraina Łęgów Odrzańskich

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica