Zobacz całą galerię


Z wizytą w Branderburgii

21 listopada 2012 - Zbigniew Posacki

W dniach 16-17 listopada grupa członków Lokalnej Grupy Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich" przebywała z wizytą studyjną w Brandenburgii. Podczas tej wizyty nasi uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ciekawymi praktykami stosowanymi w lokalnych grupach działania naszych sąsiadów zza Odry, jak również przyjrzeć się ich codziennej pracy, wymienić doświadczeniami oraz natchnąć dobrymi pomysłami, aby niektóre z nich starać się przenieść na nasz obszar. Zapraszamy do przeczytania relacji w wyjazdu Ewy Smutyło – Animatora regionalnego.

Plan wizyty który przygotował dla nas Andreas Schmidt był bardzo bogaty, ciekawy i urozmaicony.

Już pierwszego dnia po przyjeździe, po oficjalnym powitaniu naszych uczestników prze Pana Schmidta, rozlokowaniu nas w cieplutkich pokojach, Pan Andreas zaprosił nas na wspólny obiad przy którym nakreślił nam plan dnia i krótko opowiedział o działaniach tamtego LGD.

Po obiedzie wyruszyliśmy na zwiedzanie miejsc, zakładów, budynków, kościoła oraz poznaliśmy osoby (tamtejszych Leaderów), które skorzystały z projektów i dotacji unijnych.

Altreetz to miejscowość, która liczy sobie około 900 mieszkańców. W 1339 roku była to mała osada rybacka. Nazwa tej miejscowości pochodzi od słowiańskiego słowa "Rzeka", niektórzy tłumaczą dosłownie "Stara Rzeka"

We wsi znajduje się kino, piekarnia, rynek handlowy, rzeźnik, lekarze, sauna, szkoła, piękny kościół ewangelicki, który mieliśmy okazję zwiedzić,a który to został częściowo wyremontowany z dotacji unijnych.

Mieliśmy okazję gościć w "Landwarenhaus Altreetz"- jest to miejsce, w którym mieści się sklep (w którym można zakupić lokalne produkty), kawiarenka, restauracja z czytelnią ale najważniejszym punktem tego miejsca jest maszyna produkująca naturalny sok jabłkowy. Jabłka przywożą do sklepu lokalni sadownicy, mali działkowicze, które są przetwarzane od razy w tym miejscu i które to soki, musy jabłkowe również można zakupić w tym miejscu.

Na koniec odwiedziliśmy jedną z większych atrakcji w tej wsi, która jest już sławna nie tylko we własnym kraju ale poza jego granicami. Jest to "Oderbruchzoo w Altreetz"

ZOO to zostało zbudowane przez uczniów pod kierunkiem nauczyciela biologii Petera Wilberga, który jest obecnym dyrektorem. Zostało otwarte w 1986 roku jako pierwsze szkolne ZOO.

Dziś dzięki LGD i programowi LEADER rozwija się prężnie i zarabia na własne utrzymanie. Dzięki projektom wybudowali ZOO, chatę z 50 miejscami, 3 place zabaw oraz wioskę dla osób niepełnosprawnych. ZOO posiada Galerię sztuki ze zmieniającymi się wystawami, w której to galerii i nasi artyści z nad Odry umieszczali swoje prace .

Po powrocie do pensjonatu podczas seminarium Pan Andreas  naszym uczestnikom przedstawił LEADERA w liczbach i faktach na przykładzie LGD Oderlag.

W drugim dniu naszego pobytu mieliśmy zaszczyt być zaproszeni na otwarcie zakładu mleczarskiego ,w którym to została uruchomiona maszyna do nalewania mleka "prosto od krowy". Mleko, które możne kupić za 1 euro jest pełnowartościowe, o zawartości tłuszczu około 4.6%. Ale do spróbowania mleka prosto z maszyny odważyło sie tylko czworo  z nas i nie żałowaliśmy, ponieważ mleko było pyszne ,a niektórzy przypomnieli sobie smaki dzieciństwa.

Odwiedziliśmy również zakład ogrodniczy, w którym jest zatrudnionych 60 osób niepełnosprawnych. W zakładzie tym pracują, uczą się, spożywają posiłki, odbywają terapie i zarabiają na własne utrzymanie. Osoby te potrzebują pomocy innych ludzi, żeby mogły na co dzień funkcjonować.

Projekt, który został napisany dla "Stephanus-Werkstatten bad Freienwalde" (warsztaty Szczepana) pozwolił im wybudować nowoczesne w pełni zautomatyzowane dwie szklarnie, w których odbywają się szkolenia, metodami dostosowanymi do zainteresowań i możliwości osób niepełnosprawnych.

Nas najbardziej zainteresowała ścieżka zmysłów zrobiona bardzo pomysłowo. Kolorowo, podzielona na etapy słuchowy, dotykowy, zapachowy, orientacyjny i zakończona estetycznie zaprojektowaną ścianą insektów.

Ostatnim naszym punktem zwiedzania był historyczny piec ceglany w Altglietzen wybudowany w 1878 roku, patentu Friedricha Eduarda Hoffmanna. Na terenie zakładu znajdują sie wystawy, jest możliwość zwiedzania, gdzie można zapoznać się z historią i tradycją rzemiosła wyrobu cegieł. Pierwszy pokaz wyrobu cegieł metodą Hoffmanna zakład ma już za sobą i przygotowuje sie do kolejnego dużego pokazu .

Pomimo niesprzyjającej pogody jaka nam w ciągu tych dwóch dni towarzyszyła, atmosfera wśród uczestników była gorąca i przyjazna.

Porównując problemy z jakimi nasi sąsiedzi borykają się podczas prac i realizacji swoich projektów można stwierdzić, że dążenie do wyznaczonego celu pozwala zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i osiągnąć sukces na większą skalę .

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica