Zobacz całą galerię


Chronione w Łęgach

3 grudnia 2012 - Zbigniew Posacki

To był powrót do korzeni. Dziś widzimy, że jest potrzeba organizowania takich spotkań –powiedział na początku seminarium, patrząc na wypełnioną uczestnikami salę - Rafał Plezia – Prezes LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich”.

W Krainie Łęgów Odrzańskich występuje mnóstwo chronionych gatunków roślin i zwierząt. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego bogactwa. Aktualizacja i popularyzacja tej wiedzy to główny cel organizacji takich spotkań. Ze względu na bogactwo przyrodnicze, tematyką spotkania było występowanie i stan populacji rzadkich i chronionych zwierząt występujących w Krainie Łęgów Odrzańskich. Prelegenci omawiali problemy związane z ochroną wybranych gatunków zwierząt oraz zalecenia zmniejszające zagrożenia możliwe do zastosowania w codziennej praktyce pracy samorządów, nadleśnictw, innych użytkowników i zarządców terenów.

W sumie omówionych zostało 10 tematów. Rozpoczął moderator i koordynator merytoryczny przedsięwzięcia, planista regionalny obszarów Natura 2000 Andrzej Ruszlewicz. Przedstawił pokrótce wszelkie formy ochrony przyrody oraz omówił obszary Natury 2000 w Krainie Łęgów Odrzańskich wraz z chronionymi zwierzętami tam występującymi.

Przyrodnik Grzegorz Bobrowicz na podstawie własnych wielu efektownych fotografii omówił łabędzia krzykliwego i jego życie w Łęgach.

O ptakach zimujących w naszym regionie opowiadały Małgorzata Pietkiewicz i Hanna Sztwiertnia. Według danych najczęściej możemy zobaczyć kaczki krzyżówki, gęsi zbożowe, kormorany, łabędzie, czaple czy też zimorodki i perkozki. Z reguły ptaki te wykorzystują Odrę, która w części niezamarzniętej jest dla nich bezpieczną oazą na nocleg czy też jako żerowisko.

Z niezwykłą wiedzą z zakresu muchówek zaprezentował się Andrzej Szlachetka. O tym ile mamy w Łęgach rzadkich gatunków bzygów, chyba niewielu z uczestników seminarium zdawało sobie sprawę. Bzygi to rodzina owadów z rzędu muchówek z wyglądu podobnych często do os, pszczół lub trzmieli. Odgrywają one ważną rolę w zapylaniu kwiatów.

Barczatka kataks to motyl w Polsce bardzo rzadko spotykany i szczególnie zagrożony. Adam Malkiewicz przedstawił w jaki sposób można rozpoznać zarówno motyla jak i oprzędy z gąsienicami. Głównie jaja składane są na krzewach tarniny i głogu na charakterystycznych rozwidleniach. Aktualnie występuje wiele zagrożeń wynikających z oprysków czy też niszczenia siedlisk. Na terenie Polski jest on objęty ścisłą ochroną gatunkową a największe ilości obserwuje się w naszym regionie.

W trakcie prezentacji o Pachnicy dębowej i koziorogu doboszu uczestnicy mogli bezpośrednio zobaczyć te ściśle chronione owady, a dzięki odkryciu związku feromonu, który produkują samce, nawet powąchać, jaki wydziela zapach. Pachnica to gatunek dużego chrząszcza, występującego w starych drzewach w dziuplach. Ciekawostką jest, że owad ten wykluwa się z larwy dopiero po 3-4 latach i wbrew nazwie nie występuje tylko na dębach. Inaczej niż kozioróg, który preferuje tylko dąb a jego cykl rozwojowy bywa jeszcze dłuższy.

Uczestnicy seminarium jak również wykładowcy uznali spotkanie za bardzo twórcze. Jeszcze dłuższy czas po zakończeniu trwały dyskusje i wymiany doświadczeń na tematy przyrodnicze.

Już w najbliższym czasie w zostanie wydana kronika, w której znajdą się wszystkie omawiane tematy podczas tego seminarium. Dodać należy ukłony w stronę gospodarzy biblioteki, która okazała się świetnym miejscem z klimatem do tego typu wydarzenia.

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica