Zobacz całą galerię


Dodatkowe 5 milionów złotych

18 stycznia 2013 - Rafał Plezia

Kraina Łęgów Odrzańskich otrzyma dodatkowe środki na realizację poszerzonej lokalnej strategii  rozwoju lokalnej grupy działania. Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził listę wybranych lgd w dniu 15 stycznia 2013r. Stowarzyszenie zajęło 4 miejsce spośród dolnośląskich lgd, a 32 na liście krajowej. To bardzo dobry wynik świadczący o jakości pracy, zarządzania i wydatkowania środków przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich. Łącznie wnioski o dodatkowe pieniądze złożyło 158 grup, ale tylko 72 z nich spełniły kryteria wyboru i otrzymało wsparcie na łączną kwotę 268 545 749,46 zł.

Bardzo celowe działania

Tych środków nie można jednak wydać na standardowe działania realizowane przez wnioskodawców Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, do tego celu zmieniono aneksem strategię rozwoju i wpisano dodatkowe cele i priorytety. Jednym z nich jest priorytet pn E-Kraina Łęgów Odrzańskich.

- Cieszymy się z dodatkowych środków ponieważ pozwolą one na realizację zadań nowoczesnych w zakresie promocji, zarządzania i informacji – mówi Rafał Plezia prezes LGD – zakładam, że dodatkowe pieniądze będą również dobrze wykorzystane przez samorządy Krainy Łęgów Odrzańskich i dzięki temu powstaną zielone miejsca w przestrzeni publicznej oparte o nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie gospodarki energią. Bo takie są priorytet w dodatkom naborze.

Narada włodarzy

Do dodatkowych pieniędzy przymierzają się samorządy, w tym celu w Ścinawie odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów Krainy Łęgów Odrzańskich. Kolejne konwent odbędzie się w dniu 23 stycznia w Jemielnie.

-W ramach działania Odnowa i rozwój wsi z dodatkowego naboru rozważamy 2 opcje. Jedna to wiaty przystankowe nowoczesne architektonicznie wpisujące się w krajobraz naszej gminy, a druga opcja zakłada remont bądź modernizację świetlicy wiejskiej z zastosowaniem nowych technologii np. kolektorów słonecznych, zielonych ścian lub dachów – zapowiada Dariusz Chmura Burmistrz Wołowa - Jesteśmy na etapie analizy korzyści i niebawem podejmiemy dobrą decyzję.

Pomysły na Małe projekty

Samorządy planują również wykorzystać swoje pomysły w ramach działania Małe projekty

- W 2013 roku, w związku z dodatkowym naborem wniosków i rozszerzeniem LSR KŁO, Powiat Wołowski planuje zrealizować projekt z zakresu upowszechniania turystyki: Ekrany LCD - jako środek przekazu informacji w Powiecie Wołowskim. – deklaruje Michał Gołąb specjalista ds. promocji - Ma  on służyć rozpowszechnianiu informacji o aktualnych wydarzeniach w powiecie wołowskim nie tylko wśród turystów ale też i wśród mieszkańców. W najczęściej  uczęszczanych miejscach powiatu zawisną ekrany LCD. Ekrany będą miały możliwość wyświetlania informacji umieszczanych z kilku niezależnych od siebie miejsc i źródeł. Dzięki temu projektowi wszelkie informacje: turystyczne, lokalne będą jeszcze bardziej dostępne.

Przyjmując zmiany strategii grupa już podjęła wstępny podział środków w ramach działań. Zaplanowano, że z Odnowy i rozwoju wsi zostanie dofinansowanych 12 wniosków na łączną sumę 3 mln złotych. Beneficjenci Małych projektów dostaną ok. 50 grantów do łącznej kwoty 1 miliona zł. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji 2 granaty w ramach 400 tys. zł, a rolnicy zakładający działalność gospodarczą mogą skorzystać z 2 grantów w ramach 200 tys. zł. Nabór wniosków planowany jest w 3 kwartale tego roku.

Przygotowania

Przed naborami zostaną przygotowane seminaria i spotkania dotyczące możliwości zastosowania nowych innowacyjnych i nowoczesnych pomysłów w zaproponowanym obszarze realizacji zmienionej strategii rozwoju Krainy Łęgów Odrzańskich. 

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica