Zobacz całą galerię


Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice

8 maja 2013 - Zbigniew Posacki

W drugi weekend maja każdy, kto przyjedzie do kompleksu obiektów pocysterskich w Lubiążu będzie miał okazję zobaczyć i zwiedzić miejsca, zwykle niedostępne. Zwiedzający często pytają o możliwość obejrzenia dodatkowych miejsc w obiekcie, dlatego Fundacja Lubiąż postanowiła raz w roku udostępnić bibliotekę, w której ciągle trwają prace konserwatorskie, korytarze klasztorne, komnaty gościnne w pałacu, cele mnichów i wirydarz klasztorny, nie zmieniając ceny biletów.

Dla chętnych i odważnych dostępny będzie jeden z 3 poziomów piwnic oraz ogromny strych, którego więźba nie posiada ani jednego gwoździa. Prawdziwym smaczkiem jest autentyczny pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp. Fanów piłki nożnej może zainteresować fakt, że powierzchnia dachu to ponad 2 hektary – niemal 2,5 boiska piłkarskiego!

W niedzielę, 12 maja, o godzinie 18:00 w Sali Książęcej będzie można posłuchać koncertu muzyki barokowej.

Fundacja Lubiąż zadbała również o dodatkowe atrakcje – dzieci będą mogły pobawić się na dmuchanej zjeżdżalni lub pojeździć na kucyku, dla dorosłych przygotowano stoiska z różnościami, cała rodzina zregeneruje siły posiłkiem z grilla oraz będzie mogła przejechać się bryczką.

Zespół obiektów pocysterskich w Lubiążu znajduje się niecałą godzinę drogi od Wrocławia i Legnicy.

Jest to zabytek klasy zero, największy kompleks sakralny w Europie Środkowej, większy niż Wawel; ustępuje pod względem wielkości tylko hiszpańskiemu Eskurialowi. Perła architektury barokowej i duma Dolnego Śląska.

Lubiąż jest kopalnią tajemnic i ciekawostek, niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich), a refektarz letni ma tak znakomitą akustykę, że szeptane na jednym końcu sali słowa słychać na drugim.

Dojazd – drogą krajową nr 94 w kierunku Zielonej Góry i na wysokości Kawic skręcić w prawo, na Lubiąż.

Ceny biletów:

Trasa główna rozszerzona - 12 zł normalny, 8 zł ulgowy

Zwiedzanie strychu - 5 zł

Zwiedzanie piwnic - 5 zł

Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Zapraszamy od godziny 10:00

lubiazu_z_lotu_ptaka

Więcej informacji:

biuro@fundacjalubiaz.org.pl

71 322 21 29

www.fundacjalubiaz.org.pl


PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica