Zobacz całą galerię


Święto Łęgów w Przyborowie

27 sierpnia 2007 - KŁO
   Święto lasu bo tak najprościej można by określić odnośnik do łęgu odrzańskiego odbyło się po raz pierwszy w Przyborowie w gminie Wińsko. Była to wspólna impreza partnerstwa Doliny Środkowej Odry działającego na obszarze 15 gmin Nadodrza pomiędzy Brzegiem Dolnym a Głogowem.
Wspólna impreza partnerstwa planowana była od 2 lat. Dopiero teraz środki Pilotażowego Programu Leader + umożliwiły zorganizowanie Święta partnerstwa. Była to pierwsza impreza rozpoczynająca cały cykl przechodni. Kolejne święta będą organizowane w sąsiednich gminach, w każdym roku w innej.

Na imprezę przyjechało wielu partnerów z najodleglejszych zakątków partnerstwa. Z Wietszyc (Gm. Pecław) spod Głogowa przyjechali dwoma autokarami rozkładając swój krem z rękodziełem, biciem monet i prezentacją Ekomuzeum Dziadoszan. Podobna inicjatywę zaprezentowało Towarzystwo Turystyki Rowerowej Cross wspólnie z mieszkańcami Tarchalic pod nazwą Ekomuzeum Dymarki. Gliniana dymarka rzeczywiście buchała ogniem do wieczora. Z Zakrzowa (Gm Środa Śląska) przybył rzemieślnik Piotr Batog prezentujący dawne rzemiosło u którego można było przymierzać kolczugi, hełmy i machnąć średniowiecznym mieczem. Z historią zapoznawał pan Andrzej Sitarski z Ścinawy prezentując Zeszyty Ścinawskie opisujące region.
Prezentacje były nagradzane przez szanownych gości Komisja do Najciekawszej Prezentacji Aktywności Lokalnej w składzie Monika Charłampowicz, Robert Szymonowicz oraz Dariusz Olejniczak przyznali pierwsze miejsce inicjatywie Ekomuzeum Dymarki (Tarchalice), drugie zajęło Ekomuzeum Dziadoszan (Wietszyce). Ponadto wyróżniona została pracownia rzemiosł dawnych z Zakrzowa oraz Zeszyty Ścinawskie.Było również i smacznie oprócz świetnego jadła przygotowanego przez mieszkańców Przyborowa można było skosztować ciast, sałatek, pierogów, win i nalewek na stoiskach Koła Gospodyń Wiejskich z Rudawy, Stowarzyszenia Nadodrzański Zakątek oraz Gminy Jemielno. Rękodzieło było również licznie prezentowane od kryształów z Głębowic przez serwety, wianki, wyroby drewniane, a skończywszy na papierze czerpanym.
Liczne Produkty Lokalne oceniła Komisja Konkursowa w składzie Maciej Nejman, Beata Jaworska, Ryszard Czerwiński z Urzędu Marszałkowskiego. Przyznano nagrody w trzech kategoriach, “potrawa tradycyjna”- I nagroda dla ciasta drożdżowego wypiekanego w piecu chlebowym w Psarach, Gmina Jemielno. W kategorii “napoje i miody” pierwsze miejsce zajęły bezkonkurencyjne miody także z Gminy Jemielno, a druga nagroda w tej kategorii przyznana została dla wyjątkowej “Nalewki Joli” sporządzanej przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rudawie. Drewnianą Czaplę Pani Danuty Sadowskiej z Wietrzyc obwołano najciekawszą pamiątką z regionu Doliny Środkowej Odry 2007 roku.Zabawę uświetniała grupa Cichociemnych z Brzegu Dolnego organizując różnego rodzaju gry sprawnościowe oraz pokaz ratownictwa medycznego. Uzupełnieniem było nietypowe przeciąganie liny w kole, narty Bolka oraz narty błotne zorganizowane przez Mieszkańców z Zaboru Wielkiego i wielką maskotę Sowę.W organizacji święta na medal spisali się członkowie Stowarzyszenia Agroturystycznego „Odrzański Gościniec”, Rady Sołeckiej Wsi Przyborów, ZHP Cichociemni oraz Polskiego Związku Wędkarskiego.

Tak w skrócie wygląda relacja z pierwszego Święta Łęgów Odrzańskich (czyt. Święta Lasu)


tekst Rafał Plezia
zdjęcia Zbigniew Pilch

Najbliższe wydarzenia

  • 28/06 - Walne Zebranie Członków LGD
  • 08/09 - Odrzański Zlot Młodzieżówek
PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica