Zobacz całą galerię


Centrum Edukacji Regionalnej w Dłużycach otwarte

26 czerwca 2013 - Zbigniew Posacki

W 2002 r. wraz z grupą mieszkańców po raz pierwszy otworzył swoje muzeum w dawnej SP nr 2 w Ścinawie. Niestety brak przychylności ówczesnych władz samorządowych, doprowadził do zamknięcia tego miejsca już po 4 miesiącach. Znalezienie nowej lokalizacji nie było łatwe. W końcu muzeum trafiło do piwnicy w podziemiach jego sklepu.

W 2012 r. pojawiła się kolejna możliwość lepszej lokalizacji bogatych zbiorów gromadzonych przez lata. Stare gospodarstwo w Dłużycach okazało się idealnym miejscem na takie przedsięwzięcia. Józef Podgórniak przeznaczył swoją nieruchomość bezinteresownie na ten szczytny cel.

Prace trwały nieprzerwanie od wiosny 2012 r. W wolnych chwilach Sitarskiemu pomagało wielu ludzi. Strażacy ze OSP Ścinawa, gimnazjaliści, starsi i młodzi mieszkańcy gminy Ścinawa i nie tylko.

Otwarcie zaplanowano na 22.06.2013 r. Stowarzyszenie pozyskało środki finansowe na ten cel ze Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Na uroczystość przybyło wielu gości. Mieszkańcy Dłużyc oraz liczni goście z różnych stron Powiatu Lubińskiego i Dolnego Śląska. Po wspólnym przecięciu wstęgi przez Starostę Adama Myrdę, Przewodniczącego Rady Powiatu Lubińskiego Krystiana Kosztyłę, Sołtysa Dłużyc Edwardę Zdobylak i Prezesa „Małej Ojczyzny” Andrzeja Sitarskiego rozpoczęto zwiedzanie i poznawanie przygotowanej ekspozycji.

Duże zainteresowanie wzbudziła Chata Czarownicy Kreczmar, która jak głosi stara legenda mieszkała w tym gospodarstwie przed laty. Żywa czarownica, która przechadzała się pomiędzy gośćmi Centrum wzbudziła duże zainteresowanie uczestników tego spotkania.

Ciekawie urządzona Chata Czarownicy przyciągała do swojego wnętrza dużych i małych. Dobra wiedźma częstowała wszystkich swoim ulubionym przysmakiem, chlebem z twarogiem. Specjalnie na tę okoliczność Stowarzyszenie wydało Zeszyt Ścinawski z legendą o dobrej Czarownicy z Dłużyc.

Kolejne ekspozycje okazały się jeszcze bardziej interesujące. Ogromna ilość zgromadzonych eksponatów zatrzymywała na długo zwiedzających. Zbiory sprzętu gospodarczo – rzemieślniczego wzbudzały zainteresowanie i wiele dyskusji oraz wspomnień na temat czasów, które wielu z gości pamiętało, a w których te przedmioty i narzędzia były jeszcze w codziennym użyciu.

Izba domowa i sala wystawowa o historii Ziemi Ścinawskiej to kolejne ekspozycje, jakie przygotowano do zwiedzania.

W trakcie otwarcia CER przeprowadzono konkurs historyczny z wiedzy o historii Ziemi Ścinawskiej. Nowo otwarte CER ma służyć edukacji regionalnej uczniów szkół z terenu całego Dolnego Śląska chcących poznać historię i walory tej okolicy. Organizatorzy liczą, że sąsiedztwo Doliny Odry przyciągnie do nich liczne grupy chcące prowadzić edukację regionalną w sposób ciekawy i wciągający.

W dalszych etapach funkcjonowania centrum zaplanowano utworzenie kolejnych ekspozycji na temat ginących zawodów. Powstanie tu niebawem kuźnia, warsztat kołodzieja i dom chleba. Jesienią tego roku zaplanowano otwarcie Ścieżki kulturowo – edukacyjnej na trasie Dłużyce – Dziewin i Zaborów, na której utworzenie i otwarcie środki finansowe przekazało Starostwo Powiatowe w Lubinie.

Składając gratulacje Andrzejowi Sitarskiemu z okazji otwarcia Centrum - Adam Myrda Starosta Lubiński powiedział, że: Ważny jest początek i ważne jest to, aby trwał on jak najdłużej. Natomiast Krystian Kosztyła, przewodniczący Rady Powiatu Lubińskiego dodał: Mam nadzieję, że Centrum Edukacji Regionalnej stanie się miejscem, w którym będą się spotykać całe pokolenia, aby wspólnie dowiedzieć się więcej o historii naszego regionu.

Info: Andrzej Sitarski

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica