Zobacz całą galerię


Konwent włodarzy i LGD

1 sierpnia 2013 - Zbigniew Posacki


Spotkanie odbyło się w następstwie Konwentu samorządowców z Krainy Łęgów Odrzańskich (maj, Prochowice) i połączonego konwentu  LGD Wrzosowa Kraina i Partnerstwo Integracja Turystyka (czerwiec, Obora, gmina wiejska Lubin).

Posiedzenie poświęcone było przedstawieniu zasad i warunków wdrożenia narzędzia rozwoju terytorialnego jakim jest Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Przypomnijmy, że narzędzie to korzysta z doświadczeń Programu Leader i obowiązkowo wdrażane będzie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014 – 2020 oraz jeśli taka będzie wola Zarządu Województwa również w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014 – 2020.

Konwent otworzył i przywitał licznie zgromadzonych uczestników Stanisław Jastrzębski Burmistrz Brzegu Dolnego. Następnie głos Zabrał Włodzimierz Chlebosz – Członek Zarządu Województwa, który podziękował za zaproszenie oraz pochwalił LGD oraz samorządy gminne za dotychczasowe pomysły, projekty i działania realizowane w ramach PROWu. Dla obecnych na sali szczególnie istotna była deklaracja współpracy przy działaniach mających na celu zaplanowania RLKSu w ramach RPO na lata 2014 – 2020. Spotkanie poprowadził Rafał Plezia, Prezes LGD KŁO i członek Zarządu DSP LGD.

Następnie przedstawiciele Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD zaprezentowali doświadczenia i osiągnięcia dolnośląskich LGD w wykorzystaniu środków w ramach PROW 2007 – 2013 oraz zasady i wytyczne dotyczące konstrukcji RLKS w ramach RPO. W tej części spotkania Paweł Czyszczoń – Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawił również informację na temat planowanego na lata 2014 – 2020 kształtu PROW-u.

W zagadnienia związane z RLKS-em oraz postępami prac w województwie i Polsce uczestników wprowadził Paweł Antoniewicz i Dorota Goetz z Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD.

Konwent zakończył się dyskusją dotyczącą wypracowania wspólnego Stanowiska, obecnych samorządów, odnośnie kształtu i zakresu RLKSu w ramach RPO. Płynące z sali głosy były zbieżne z Stanowiskiem Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD w wypracowaniu, którego aktywny udział brali przedstawiciele samorządowi  LGD „Wrzosowej Krainy”, LGD „Krainy Łęgów Odrzańskich”, Partnerstwa Kaczawskiego, Partnerstwa Ducha Gór oraz Partnerstwa Sowiogórskiego.

Najważniejszy postulat uczestników Konwentu dotyczy utworzenia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 osobnej osi priorytetowej dedykowanej realizacji narzędzia RLKS i przeznaczenia na tę oś 10% całości wojewódzkiej alokacji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz 5% wojewódzkiej alokacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Dla obecnych na spotkaniu przedstawicieli samorządów i LGD jest to bardzo istotne w kontekście planowanego zmniejszenia aż o 1/3 w porównaniu z obecnym okresem programowania środków w ramach PROWu. W związku z tym chcąc zapewnić dalszy rozwój obszarów wiejskich i małych miast niezbędne jest wyodrębnienie środków w ramach RLKS.

info: Paweł Antoniewicz

Relacja z regionalnej Telewizji Brzeg Dolny

PnWtŚrCzPtSo
    01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


fb g__
t logo_1logotypKSOWmin_rol_logo

arimr_logo2


mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2

ekomuzea_baner_logo
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica